Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Via TOLL zmienia się w e-TOLL. Stary system wygaśnie już 30 września. Jak będziemy się teraz rozliczać?

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Lucyna Nenow / Polska Press
Do 30 września br. kierowcy posiadający samochody zarejestrowane w systemie via toll muszą się przerejestrować do nowego systemu e-toll. Po 30 września przestaną także działać urządzenia via box i via auto. W jaki sposób będziemy płacić za przejazd autostradą A4 z Wrocławia w kierunku Opola i Katowic?

System via toll wygasa z dniem 1 października br. Do tej pory użytkownicy pojazdów o masie ponad 3,5 tony, wyszczególnionych w ustawie o drogach publicznych będą mieli obowiązek zarejestrowania się do nowego systemu. W przeciwnym wypadku straca możliwość poruszania się po drogach płatnych. Nowy system pozwala na płatność zarówno za użytkowanie dróg krajowych, jak autostrad zarządzanych przez GDDKiA.

Użytkownicy pojazdów tzw. lekkich, podróżujący po autostradach, również utracą możliwość płatności w systemie via toll ale nie mają obowiązku rejestracji w e-toll, ponieważ mogą korzystać z manualnego punktu opłat.

Motocykliści będą mogli korzystać z przejazdów w systemie e-toll od 1 grudnia br.

W ramach zachęty dla właścicieli samochodów zarejestrowanych w via toll szybsza zmiana systemu będzie się wiązała z 25-procentowym upustem na przejazdy autostradami płatnymi do zakończenia okresu przejściowego, czyli do końca września.

- Musimy pamiętać, by podczas przejazdu przez MPO mieć włączony tylko jeden system, aby opłata nie naliczyła się podwójnie – zaznacza dyrektor Daniel Rusak z Departamentu Poboru Opłat Drogowych. Środki z konta via toll można rozliczyć lub przenieść na konto nowego systemu. W tym celu należy złożyć dyspozycję. Jej brak będzie oznaczał, ze nasze środki zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Nowy system będzie działał, jak dotychczas, na urządzeniach OBU (przenośnych) i ZSL (montowane na stałe). Przejazd przez MPO e-toll będzie także możliwy za pomocą aplikacji na telefon. Będzie ona jednak musiała być włączona podczas całej trasy samochodu, ponieważ przekazuje informacje do systemu poprzez GPS.

W razie gdyby nasze urządzenie zalogowane do e-toll uległo awarii lub rozładowaniu, możemy zadeklarować planowaną trasę przejazdu i na tej podstawie zostaniemy rozliczeni. Takiej deklaracji nie będą musieli wystosowywać kierowcy pojazdów przewożących towary niebezpieczne, żywe zwierzęta, mleko, lekarstwa, beton i odpady komunalne oraz autobusy przewożące pasażerów. Lista dystrybutorów urządzeń dostępna jest na stronie

etoll.gov.pl.

Zmiana systemu będzie się także wiązała ze zmianami ruchu na niektórych MPO, w tym na odcinku Wrocław-Sośnica. Dla kierowców opłacających przejazdy w systemie e-toll zostanie zorganizowany osobny pas ruchu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Via TOLL zmienia się w e-TOLL. Stary system wygaśnie już 30 września. Jak będziemy się teraz rozliczać? - Gazeta Wrocławska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki