Verba Sacra w Wejherowie. Danuta Stenka czytała fragmenty Biblii w języku kaszubskim [zdjęcia, wideo]

Tomasz Smuga

Wideo

Zobacz galerię (28 zdjęć)
Verba Sacra Modlitwy Katedr Polskich w Wejherowie zabrzmiała już po raz 17. Fragmenty Biblii po kaszubsku tradycyjnie przeczytała aktorka Danuta Stenka.

W 17. edycji Verba Sacra w Wejherowie zaprezentowano fragment Biblii w języku kaszubskim Księga Powtórzonego Prawa, przetłumaczony z hebrajskiego przez franciszkanina prof. o. Adama R. Sikorę.

W grudniu ubiegłego roku w Poznaniu odbyła się dwusetna prezentacja Verba Sacra. I tak się z opatrzności Bożej złożyło, że trzecią setkę rozpoczyna Biblia kaszubska. 4 listopada ubiegłego roku po 5 latach zmagań zakończyłem tłumaczenie Pięcioksięgu z języka hebrajskiego na kaszubski. Promocja w pięknej odprawie odbyła się w seminarium w Gdańsku Oliwie i w Katedrze Oliwskiej. Ci którzy nie uczestniczyli w każdej edycji Verba Sacra w Wejherowie dziwili się, że wracamy do czytania Pięcioksięgu. Chodzi o uroczyste zaakcentowanie zakończenia w sumie tego historycznego dzieła

- mówi franciszkanin.

Kaszubski przekład Pisma Świętego przeczytała tradycyjnie aktorka pochodząca z Kaszub - Danuta Stenka, a oprawę muzyczną zapewnili znani trójmiejscy muzycy, w tym roku – Cezary Paciorek, Filip Arasimowicz i Ireneusz Kreczmar oraz Tomasz Fopke i Chór Cantores Veiherovienses pod dyrygenturą Tomasza Chyły.

Organizacją tego wydarzenia artystyczno – literackiego zajmuje się Urząd Miejski w Wejherowie, Wejherowskie Centrum Kultury oraz Fundacja Verba Sacra.

Kulturę regionalną Kaszub możemy rozwijać dzięki naszym przodkom, wielki regionalistom. A przede wszystkim dzięki tysiącom zwykłych ludzi mówiących po kaszubsku na co dzień, ludziom którzy przez lata utrzymują emocjonalny związek z tą małą ojczyzną

- zaznaczył w swoim przemówieniu Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie