Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na fałszywe e-faktury za energię [JAK ROZPOZNAĆ FAŁSZYWE FAKTUTRY]

Ewa Andruszkiewicz
Nie daj się nabrać! Sprawdź, jak odróżnić prawdziwą fakturę od fałszywej
Nie daj się nabrać! Sprawdź, jak odróżnić prawdziwą fakturę od fałszywej
Kilkaset osób dziennie zgłasza problem z fałszywymi fakturami za od Polskiej Grupy Energetycznej. To już prawdziwa plaga - przyznają przedstawiciele PGE.

To już prawdziwa plaga - przyznają przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej. Każdego dnia odbierają setki telefonów od zaniepokojonych klientów. Schemat działania oszustów zawsze jest taki sam. Fakturę, opiewającą nawet na kilka tysięcy złotych i wystawioną rzekomo przez Biuro Obsługi Klienta PGE, przesyłają drogą elektroniczną. Oprócz rachunku do maila dołączają także informację o ochronie danych osobowych i załącznik zawierający szkodliwe wirusy.

- Faktura, którą otrzymałem, co dziwne - na służbowego maila, wynosiła ponad 4,5 tys. zł - mówi nasz Czytelnik, pan Marek z Gdyni. - Reszta wydawała się wiarygodna. Na rachunku widniał identyfikator klienta, numer zamówienia, moje dane.

Przedstawiciele PGE informują, że problem pojawił się na początku czerwca. Teraz zajmie się nim prokuratura.

Czytaj też: Akwizytorzy próbują nam podsunąć kosztowne umowy

- Potwierdzam, że mamy do czynienia z masową wysyłką wiadomości zawierających rzekomą e-fakturę za usługi związane ze sprzedażą energii elektrycznej, w której hakerzy podszywają się pod PGE Polską Grupę Energetyczną - przyznaje Agnieszka Szczekala, rzecznik PGE. - Pragnę zapewnić, że PGE nie ma żadnego udziału w procesie wysyłania wyżej wspomnianych wiadomości, a wizerunek, marka i logo Grupy Kapitałowej PGE zostały użyte bez naszej wiedzy i zgody.

W związku z plagą oszustw firma apeluje o zachowanie czujności i przypomina, jak odróżnić prawdziwy rachunek od fałszywego.

- Nadawcą naszej faktury zawsze jest firma Blue Media, która świadczy usługę generowania i wysyłania e-faktur dla PGE Obrót - kontynuuje Szczekala. - Treść maila zawiera numer faktury, datę jej wystawienia, termin i tytuł płatności oraz indywidualny numer konta.

Maile wysyłane są z adresu [email protected], a temat wiadomości brzmi: „Powiadomienie o wystawieniu nowego rachunku”. Pismo zawiera także załącznik ze standardową fakturą za energię elektryczną, opatrzoną logo Blue Media i PGE e-faktura.

- Apelujemy, by dla bezpieczeństwa swojego sprzętu elektronicznego i znajdujących się na nim danych, nie otwierać wiadomości zatytułowanej „E-faktura za energię elektryczną (numer)” - czytamy na stronie firmy.

Więcej przeczytasz w czwartkowym (23.06.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki