- Aby skłonić odbiorcę SMS-a do reakcji, oszuści grożą, że jeśli odbiorca nie zapłaci „podatku", przekażą sprawę do służb windykacyjnych. W treści wiadomości umieścili link do strony internetowej, na której można opłacić rzekomą zaległość – opowiada o sposobie oszustwa st. rachm. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Treść przykładowego komunikatu opublikował CERT Polska, czyli działający w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie.
„Masz nie rozliczony podatek W dniu [data] sprawa będzie przekazana do służby windykacji Aby zapobiec spłać należność 4,91 zł” - SMS-y o takiej treści, choć różniące się kwotami, z numeru, który w telefonie komórkowym wyświetla się jako „PODATNIK”, rozsyłane są do abonentów w całej Polsce. Zawierają również adres internetowy odsyłający do fałszywej strony, podszywającej się pod popularną usługę płatności PayU.
Jak się dowiadujemy, przelew niewielkiej kwoty najpewniej w ogóle nie nastąpi. Przestępcom chodzi jednak nie o nasze drobne, ale o dane pozwalające za pomocą sieci zalogować się do rachunków bankowych adresatów wiadomości i przejęcie nad nimi kontroli.
- Jeśli otrzymają państwo taką podejrzaną wiadomość, prosimy zgłosić to do najbliższej jednostki policji i poinformować nas o tym e-mailowo na adres [email protected] – apelują urzędnicy.
„PODATNIK” to tylko jeden ze schematów stosowanych przez telefonicznych oszustów do wyłudzenia danych i pieniędzy. W ostatnich kilku miesiącach opisywaliśmy SMS-y zaczynające się od słów „Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne...” oraz „„Paczka czeka w Paczkomacie...”. W obu przypadkach załączone adresy internetowe odsyłają do stron mogących służyć kradzieży danych posiadacza telefonu.
Podobną funkcję spełnia rzekomy „formularz” do kliknięcia załączany do wiadomości zaczynającej się od zwrotu "Drodzy Klienci, Masz prawo do zwrotu podatku w wysokości 634.79 PLN...”, choć podana w nim kwota może się różnić.
Oferty pułapki w sieci. Oto najnowsze sposoby na naciąganie
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?