Uważaj na oszustów! Chroń swoje pieniądze dzięki specjalnym alertom

Materiał informacyjny Alior Banku
Udostępnij:
Aż 90 proc. Polaków ma świadomość, że wyciek danych to powód do niepokoju o własne finanse – wynika z najnowszego badania Biura Informacji Kredytowej na temat cyberbezpieczeństwa. Co więcej, aż 71 proc. respondentów uważa, że w czasie pandemii ryzyko ich wyłudzenia jeszcze wzrosło. Jak więc chronić siebie i swoje oszczędności przez oszustami? Na pewno warto skorzystać z usługi Alertów BIK, które pomagają chronić przed wykorzystaniem naszych danych przez osoby trzecie.

Zgodnie z danymi BIK do prób wyłudzeń kredytów, które podlegają analizie, dochodzi ponad 21 razy dziennie, ale w rzeczywistości skala nieraportowanych ataków oszustów jest wielokrotnie większa. Jak podaje raport InfoDok, opracowany przez Związek Banków Polskich, łączna kwota, na jaką złodzieje chcieli wyłudzić kredyty w II kwartale 2021 r., wyniosła aż 76,4 mln zł. To wynik o 21% wyższy niż niż przed rokiem. A metod, jakimi posługują się złodzieje danych jest coraz więcej.

Fałszywe wiadomości plagą w pandemii

Przestępcy wykorzystują przede wszystkim zaufanie, jakim w czasie pandemii obdarzyliśmy zdalną obsługę. Dlatego obecnie plagą stał się tzw. spoofing, który polega m.in. na fałszowaniu informacji o osobie dzwoniącej lub przesyłającej e-mail.

Ofiarą tych oszustów może paść każdy. Wystarczy, że z jakiejś bazy wyciekną podstawowe dane, takie jak telefon czy adres mailowy. Przestępcy dzwonią lub mailują więc do przypadkowych osób i próbują uzyskać cenne dla nich informacje, które później wykorzystają do kradzieży pieniędzy z konta czy nawet zaciągnięcia kredytu.

Złodzieje stosują narzędzia, dzięki którym podczas połączenia telefonicznego wyświetla się autentyczny numer wiarygodniej instytucji, np. znanego dostawcy usług czy banku i w ten sposób podszywają się pod tę prawdziwą firmę. A w czasie rozmowy przekonują potencjalną ofiarę do podania danych potrzebnych np. do wykonania przelewu lub dokonania transakcji kartą. Zdarza się nawet, że nakłaniają do zainstalowania na komputerze lub smartfonie aplikacji, która ma zwiększyć bezpieczeństwo pieniędzy, a w rzeczywistości umożliwia oszustom przejęcie kontroli nad urządzeniem.

Oszuści rozsyłają również fałszywe e-maile z nadzieją, że ich odbiorca poda im swoje dane do konta w banku, np. login i hasło lub potwierdzi operację, której sam nigdy nie zlecił.

Dane osobowe mogą też być wykradzione za pośrednictwem różnych portali internetowych. Udostępniane w dobrej wierze, np. w ramach akcji rabatowych czy promocyjnych, trafiają jednak do oszustów.

Trzeba więc zwracać szczególną uwagę, gdzie i komu przekazuje się dane. Na pewno nie należy oddzwaniać na nieznany numer ani odpisywać anonimowym nadawcom. Bo dane osobowe w rękach oszustów to wysokie prawdopodobieństwo kłopotów!

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jest jednak sposób na ochronę swoich finansów. Jednym z rozwiązań, które udostępnia Biuro Informacji Kredytowej są Alerty BIK – ostrzegają one użytkownika przed próbami wyłudzeń. Taka ochrona działa 24/7. – Wiemy, jak w obecnych czasach ważne jest poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też umożliwiamy klientom, którzy zawrą z nami umowę o pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny, skorzystanie z usługi Alerty BIK przez 12 miesięcy za darmo. Współpraca z renomowaną instytucją, jaką jest Biuro Informacji Kredytowej to dla użytkowników poczucie bezpieczeństwa, ale także szansa na edukację finansową klientów – mówi Paweł Kapias, Dyrektor Działu Kredytów Niezabezpieczonych w Alior Banku.

Alerty BIK to ostrzeżenia SMS-owe, które przychodzą na telefon, gdy ktoś na Twoje dane zaciąga kredyt, pożyczkę, zawiera umowę np.: z operatorem telekomunikacyjnym czy robi zakupy na raty. Specjalna oferta Alior Banku potrwa do 30 listopada br. Każda osoba, która złoży wniosek o pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny, a następnie na jego podstawie zawrze umowę z bankiem, może liczyć na otrzymanie elektronicznego kodu pozwalającego na bezpłatne skorzystanie z usługi Alerty BIK. O przyznaniu usługi bank poinformuje klienta, wysyłając mu wiadomość SMS w ciągu 5 dni roboczych od daty wypłaty pożyczki lub kredytu. Usługa Alerty BIK będzie działać przez 12 miesięcy od dnia jej aktywacji. Na aktywację usługi klient ma 14 dni od otrzymania SMS z banku. Dobre praktyki, czyli jak ochronić swoje dane i pieniądze w internecie:

• Zachowaj czujność - zwracaj uwagę, gdzie i komu udostępniasz swoje dane, rozważnie kupuj w internecie, sprawdzaj adresy portali internetowych oraz bramek płatniczych.

• Zwracaj uwagę na certyfikat SSL podczas logowania się do banku. Wielu Polaków może go kojarzyć z symbolem zielonej kłódki. Jest on ważny, ponieważ zapewnia poufność transmisji przesyłanych danych.

• Silne hasło – to jedno z ważniejszych zabezpieczeń. Powinno być nie tylko trudne i niepowtarzalne. Pamiętaj też, żeby nigdy nie dzielić się nim z osobami trzecimi.

• Uważaj na kontakt z podejrzanych źródeł - nie oddzwaniaj na nieznany numer, ani nie odpisuj anonimowym nadawcom. W razie wątpliwości natychmiast rozłącz się, a następnie zadzwoń na oficjalną infolinię firmy, aby potwierdzić czy faktycznie jej pracownik kontaktował się z Tobą.

• Włącz Alerty BIK - nigdy nie wiadomo, kiedy i skąd nasze dane zostaną skradzione, dlatego miej włączone – ostrzeżenia sms, które otrzymasz, gdy ktoś na Twoje dane zaciąga kredyt, pożyczkę, podpisuje umowę np.: z operatorem telekomunikacyjnym.

https://www.aliorbank.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie