Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na kieszonkowców i internetowych oszustów! Zwłaszcza przed świętami - ostrzegają gdańscy policjanci. Poradnik jak uniknąć kradzieży

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Złodzieje często wykorzystują przedświąteczne roztargnienie klientów sklepów
Złodzieje często wykorzystują przedświąteczne roztargnienie klientów sklepów 123rf
Przedświąteczny okres i związane z nim zakupy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych to czas, kiedy trzeba być szczególnie ostrożnym. Naszą nieuwagę i brak ostrożności chętnie wykorzystają złodzieje – przestrzegają policjanci, którzy przypominają, że także korzystanie z usług internetowych sprzedawców wiąże się z ryzykiem. Gdańska policja przygotowała poradnik, pomagający uniknąć zagrożenia.

- W sklepach i galeriach handlowych należy być czujnym, aby nie paść ofiarą złodziei. W związku z epidemią coraz częściej prezenty kupujemy przez internet, pamiętajmy jednak o zachowywaniu zasady ograniczonego zaufania, ponieważ pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad – tłumaczy asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Opowiada o zgłaszanych ostatnio przypadkach oszustw.

- Z dwiema gdańszczankami skontaktował się fałszywy pracownik banku. Sprawca podczas rozmowy telefonicznej w obydwu przypadkach nakłonił kobiety do zainstalowania na swoich komputerach tzw. aplikacji śledzącej, dzięki której miał zdalny dostęp do ich kont bankowych oraz poczty elektronicznej. Kobiety straciły łącznie kilka tys. zł. W tych przypadkach oszust dokonał zdalnych transakcji, posługując się informacjami o ich kartach płatniczych – słyszymy.

W innym przypadku kupujący skontaktował się ze sprzedającym i poinformował go, że zapłacił za jego przedmiot, a pieniądze zostały przelane na bezpieczne konto aukcyjne.

- Mężczyźni korzystali z popularnego portalu aukcyjnego - mówi asp. sztab. Mariusz Chrzanowski. - Warunkiem otrzymania pieniędzy, za sprzedany towar było kliknięcie w przysłany przez kupującego link i uzupełnienie otwartego okna o numer karty sprzedającego. Sprzedający zamiast otrzymać pieniądze, stracił środki ze swojego konta. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, który może zablokować transakcję.

Bajońskie sumy, karuzele VAT, piramidy finansowe i, nierzadko, świetnie obmyślone schematy działania, pozwalające latami unikać wpadki. To działo się na Pomorzu! Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Największe oszustwa Pomorza mogą przyprawić o ból głowy nawet doświadczonych prokuratorów na co dzień zajmujących się tzw. przestępstwami białych kołnierzyków.

Oto największe oszustwa ostatnich lat na Pomorzu. Nie tylko ...

Policjanci przygotowali listy porad, pozwalające uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze. - Pamiętaj, żeby być czujnym i ostrożnym, złodziejowi wystarczy tylko chwila – apelują.

Bezpieczne zakupy w „realu”. Poradnik

  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Bezpieczne mieszkanie. Poradnik:

  • Dzień jest coraz krótszy, szybko zapada zmrok i ta pora roku jest sporym ułatwieniem dla przestępców. Jeżeli wychodzisz z domu, pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania.
  • Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
  • Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować — wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
  • Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania, niczego nie ruszaj i natychmiast zadzwoń na policję.

Bezpieczne zakupy w sieci. Poradnik:

  • Kupując przez internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.
  • Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.
  • Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu np. puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki