Uwaga! Woda w gminie Kolbudy skażona niebezpieczną bakterią. Nie nadaje się do picia bez przegotowania!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Udostępnij:
Sanepid w Pruszczu Gdańskim informuje, że woda z ujęcia przy Ordynackiej w Bąkowie (gm. Kolbudy) nadaje się do picia tylko po przegotowaniu. Powodem stwierdzenie ponadnormatywnej zawartości bakterii grupy coli w wodzie. Woda z tego ujęcia doprowadzana jest do sołectw: Kowale, Jankowo Gdańskie, Bąkowo, Otomin i ościennego Borkowa w gm. Pruszcz Gdański. Eksploatator wodociągu, spółka Reknica, podjęła już działania zmierzające do poprawy jakości wody.

Groźna bakteria w wodzie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim informuje, iż woda dostarczana z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia ludzi w wodę w miejscowości Bąkowo, z ujęciem przy ul. Ordynackiej, nadaje się do picia tylko po przegotowaniu. W wydanej ocenie jakości wody służby sanitarne stwierdziły ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli.

Jak informuje pruszczański sanepid:

  • Woda z kranu nadaje się do picia tylko po uprzednim przegotowaniu (do przygotowania posiłków, do mycia owoców, warzyw, higieny osobistej np. mycia zębów również tylko po uprzednim przegotowaniu)
  • Woda z kranu może być używana do celów gospodarczych (spłukiwania toalet, mycia podłóg itp.).

Zalecenia obowiązują do następnego wydanego komunikatu. PPiS zobligował spółkę Reknica do podjęcia działań naprawczych mających na celu doprowadzenie jakości wody do obowiązujących norm.

Płukanie i dezynfekcja sieci

Spółka Reknica podjęła już działania zmierzające do poprawy jakości wody. Poinformowała także Urząd Gminy Kolbudy, iż natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia od służb sanitarnych przeprowadzono awaryjne płukanie sieci wodociągowej. Rozpoczęto też dezynfekcję wody podchlorynem sodu, a parametr zawartości wolnego chloru, który badany jest na bieżąco, nie przekracza dopuszczalnych norm.

- Eksploatator sieci informuje, w piśmie przesłanym do urzędu, iż nie ma potrzeby podstawiania beczkowozów dla mieszkańców, ponieważ woda jest zdatna do picia po przegotowaniu - informują urzędnicy.

Przez cały czas prowadzenia działań służących poprawie jakości wody pracownicy spółki Reknica badają zawartość wolnego chloru w wodzie, aby była ona zgodna z obowiązującymi normami. 9 sierpnia br. zostaną wykonane badania z zakresu rozszerzonej bakteriologii we wszystkich punktach zgodności z ujęcia wody przy ul. Ordynackiej. Oficjalne wyniki badań powinny być przekazane do 16 sierpnia br.

Woda w Borkowie zdatna do picia

Natomiast gmina Pruszcz Gdański poinformowała mieszkańców osiedla Nowy Horyzont w Borkowie, że woda z ich kranów nadaje się do picia. Na profilu FB urzędu gminy napisano:

"Jak informuje spółka Eksploatator, woda z kranu nadaje się do picia. Przez ostatnie dni osiedle nie było zaopatrywane w wodę z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w m. Bąkowo z ujęciem przy ul. Ordynackiej, gm. Kolbudy, w którym stwierdzono ponadnormatywną zawartość bakterii grupy coli w wodzie."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie