„Uwaga, śmieciarka jedzie”, czyli ciekawa akcja zawitała też w Wejherowie, Redzie i Rumi [ZDJĘCIA]

TS
Oferty niepotrzebnych starych mebli czy rzeczy z domu - takich ogłoszeń w grupie na Facebooku „Uwaga, śmieciarka jedzie” są tysiące. Ostatnio ogólnopolska grupa swoją działalność rozszerzyła też o Małe Trójmiasto Kaszubskie. Od niedawna do dawania nowego„życia” śmieciom organizatorzy akcji zachęcają również mieszkańców Wejherowa, Redy, Rumi i okolic. W fotogalerii prezentujemy zdjęcia niektórych "śmieci", których chcą się pozbyć mieszkańcy. Facebook
Oferty odstąpienia niepotrzebnych starych mebli czy rzeczy z domu - takich ogłoszeń w grupie na Facebooku „Uwaga, śmieciarka jedzie” są tysiące. Ostatnio ogólnopolska grupa swoją działalność rozszerzyła też o Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Do dawania nowego „życia” śmieciom organizatorzy akcji zachęcają również mieszkańców Wejherowa, Redy, Rumi i okolic. W fotogalerii prezentujemy zdjęcia niektórych "śmieci", których chcą się pozbyć mieszkańcy.

Czytaj także

Zabawki dla dziecka, książki, stary dywan, znalezione przy śmietniku lustro, lodówka czy stary fotel designem z PRL - to przykłady rzeczy, które można znaleźć na facebookowych grupach śmieciarkowych.

- Główną misją wszystkich śmieciarek w całej Polsce jest spieszenie „na ratunek porzuconym rzeczom”. Grupy zrzeszają fanów recyklingu, ponownego użycia, niewyrzucania, polowania na vintage lub przerabiania śmieci na nowe, funkcjonalne przedmioty - mówi Agnieszka Kornowska, administratorka grupy „Uwaga! Śmieciarka Jedzie! Wejherowo/Reda/Rumia i okolice”, która również zauważa, że dzięki tej akcji rozwiązują też inne problemy:- Czyli marnowania, zanieczyszczenia środowiska, szybkiego umeblowania w sytuacjach kryzysowych, domeblowania rzeczami vintage, czy braku czasu. Przy czym np. w Wejherowie wywóz odpadów wielkogabarytowych odbywa się kilka razy w roku. Nie możemy poza tymi terminami pozbyć się ich pozostawiając np. przy kontenerze, gdyż grozi za to kara. Nasza „śmieciarka” również rozwiązuje ten problem, ponieważ ludzie remontują mieszkania czy zmieniają meble cały rok, nie tylko w wyznaczonych datach. Wypełniamy też pewną niszę - jest w niej miejsce na rzeczy, które nie nadają się do podarowania lub sprzedaży - dodaje Kornowska.

Czytaj także

Wszystkie facebookowe „śmieciarki” działają tak samo. Mieszkaniec, gdy przechodzi koło śmieciowego kontenera, zobaczy interesujący wyrzucony przedmiot, może zrobić mu zdjęcie, dodać lokalizację i wrzucić na internetową grupę. Być może ktoś się takim „śmieciem” zainteresuje.

- Śmieciarka dla Wejherowa i okolic powstała stosunkowo niedawno. Nie mamy jeszcze takiego ruchu ani tak spektakularnych sukcesów jak np. śmieciarka warszawska, gdzie uratowano między innymi listy z Powstania Warszawskiego, które aktualnie znajdują się w Muzeum Powstania Warszawskiego - zauważa Agnieszka Kornowska. - Ile „śmieci” udało się do tej pory uratować dzięki grupom? Idąc za przykładem śmieciarki warszawskiej, która ma około 10 tys. postów miesięcznie, a w każdym z nich znajduje się coś do zabrania, można powiedzieć, że każdy post to uratowana rzecz - mówi.

Czytaj także

Przy okazji "śmieciowego" tematu warto przypomnieć, że od lipca 2019 w Wejherowie obowiązują wyższe opłata za gospodarkę odpadami komunalnymi. Wnoszą one 16 zł miesięcznie od 1 mieszkańca segregującego odpady i 32 zł miesięcznie od 1 mieszkańca w przypadku braku segregacji.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie