Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, kierowcy! Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa

tr./red.
Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa
Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa 123rf
Na całej długości al. Grunwaldzkiej i Zwycięstwa w Gdańsku prędkość zostanie ograniczona do 50 km/h. Zmiany wejdą w życie w marcu 2021 roku.

- Potrącenie rowerzystki w październiku. Śmiertelny wypadek z udziałem rowerzysty w listopadzie. Do obu tragicznych zdarzeń doszło na al. Grunwaldzkiej w Gdańsku. Powód? Nadmierna prędkość - napisała w specjalnym komunikacie Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Dlatego, by powściągnąć zapędy kierowców, traktujących aleje Grunwaldzką oraz Zwycięstwa jak autostradę, na całej długości prędkość zostanie ograniczona do 50 km/h. Zmiany wejdą w życie w marcu 2021 roku.

Jeden z takich wniosków trafił do GZDiZ w listopadzie ubiegłego roku. Rada Dzielnicy Oliwa, reagując na wypadki z udziałem rowerzystów na al. Grunwaldzkiej, podjęła uchwałę o ograniczeniu prędkości na oliwskim odcinku al. Grunwaldzkiej do 50 km/h. Wniosek w tej sprawie złożyli także Radni Koalicji Obywatelskiej.

Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa

Z przeprowadzonych przez Gdański Zarządu Dróg i Zieleni analiz i obserwacji wynika, że al. Grunwaldzka i al. Zwycięstwa są traktowane niczym biegnąca przez miasto autostrada. Podwyższona dopuszczalna prędkość do 70 km/h kusi niektórych kierowców do mocniejszego naciśnięcia na pedał gazu. Nie mówiąc już o patologicznych przypadkach, jak urządzanie w godzinach nocnych nielegalnych wyścigów. Między innymi z tego powodu dochodzi na tych drogach do wypadków, w tym z udziałem pieszych i rowerzystów.

Jak podkreślają urzędnicy, nie sposób nie zauważyć też rosnącego ruchu poprzecznego przez obie aleje. Powstające we Wrzeszczu i Oliwie nowe biurowce, lokale gastronomiczne i usługowe generują coraz większy ruch nie tylko samochodowy, ale i pieszy oraz rowerowy. Wyznaczane są nowe przejścia dla pieszych, np. przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym czy kompleksie Olivia Business Center. Ponadto wydzielane są miejsca parkingowe na części jezdni. Aleje Grunwaldzka i Zwycięstwa stają się ulicami o coraz większym znaczeniu lokalnym i powoli tracą swój charakter stricte tranzytowy.

Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa

Dlatego też, by podnieść poziom bezpieczeństwa na głównej arterii miasta zdecydowano o wdrożeniu projektu ustanawiającego dopuszczalną prędkość 50 km/h na całej długości al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzkiej w obu kierunkach. Projekt poparła policja. Zmiany wejdą w życie w marcu tego roku, a ich widocznym przejawem będzie demontaż znaków zakazu z „70” i „50” na całej długości obu ulic.

Ograniczenie prędkości na al. Zwycięstwa i Grunwaldzkiej to także odpowiedź na zmiany legislacyjne i będącą na ostatniej prostej nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przypomnijmy, że jedna z uchwalonych przez Sejm zmian (nowelizacja ustawy czeka jeszcze na podpis Prezydenta RP) wprowadza jednolitą prędkość 50 km/h w obszarze zabudowanym przez całą dobę (obecnie w godz. 23.00 – 5.00 ta prędkość to 60 km/h).

Ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa. Czy będą przez to większe korki?

Kierowców, zaniepokojonych zmianami na al. Grunwaldzkiej i Zwycięstwa urzędnicy uspokajają: - Zachowana zostanie koordynacja sygnalizacji świetlnej i nie ucierpi przepustowość na obu alejach. Gdańsk mimo wprowadzenia stref i ograniczania prędkości jest miastem o dużej płynności ruchu drogowego.

Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do 50 km/h na alejach Grunwaldzkiej i Zwycięstwa

Uwaga, kierowcy! Od marca 2021 r. ograniczenie prędkości do ...

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki