MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utraciłeś dochód z powodu koronawirusa? Możesz zyskać prawo do zasiłku rodzinnego i świadczeń z funduszu alimentacyjnego! Nowe zasady 2020

BB
Jeśli zyskałeś prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz zasiłków rodzinnych, musisz złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie świadczeń
Jeśli zyskałeś prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz zasiłków rodzinnych, musisz złożyć odpowiedni wniosek o przyznanie świadczeń Piotr Hukało /archiwum
Jeżeli przez epidemię koronawirusa obniżono ci wynagrodzenie, może się okazać, że zyskałeś prawo do zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Ich przyznanie zależy od dochodu rodziny. Nowe przepisy, wprowadzone na czas pandemii 2020 sprawiają, że obniżona pensja może być traktowana jako utrata dochodu. Sprawdź koniecznie - może masz prawo do zasiłków rodzinnych, albo - jeśli jesteś samotnym rodzicem - do świadczeń alimentacyjnych.

Obniżone wynagrodzenie z powodu COVID-19 a prawo do świadczeń

Obniżone wynagrodzenie rodzica może być traktowane jako utrata dochodu i tym samym skutkować uzyskaniem prawa do zasiłku rodzinnego oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Nowe zasady zostały wprowadzone ustawą z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Jednym ze skutków pandemii koronawirusa może być jej negatywny wpływ na sytuację finansową rodzin z dziećmi. Wielu pracodawców, chcąc zachować miejsca pracy, decyduje się na czasowe obniżenie wynagrodzeń pracowników. Również w przypadku osób samozatrudnionych ich dochody ulegają istotnemu zmniejszeniu. Ustawodawca chcąc wspomóc rodziny w tym trudnym okresie wprowadził nową regulację, pozwalającą skorzystać z wsparcia finansowego w postaci zasiłków rodzinnych oraz dodatków oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Prawo do świadczeń. Jakie obowiązują kryteria dochodowe?

Prawa do zasiłków rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnione są od dochodu rodziny.

Zasiłki rodzinne wraz z dodatkami przysługują pod warunkiem spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 674 zł netto na osobę w rodzinie lub 764 zł netto, w sytuacji gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Dla świadczeń z funduszu alimentacyjnego kryterium to wynosi 800 zł netto.

Kryterium liczone jest na podstawie dochodów członków rodziny osiągniętych w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. W bieżącym okresie brany jest pod uwagę dochód z 2018 roku. Jednakże zasada obliczania dochodu rodziny przewiduje zachodzące w międzyczasie zmiany w sytuacji rodziny np. utrata zatrudnienia. Ma to na celu uwzględnianie jak najbardziej aktualnej i rzeczywistej sytuacji rodziny.

Utrata dochodu. Nowe zasady w czasie epidemii

Dotychczas katalog zdarzeń pozwalających na uwzględnienie utraty dochodu był ściśle określony. Nie każda utrata dochodu na gruncie ustawy o świadczeniach rodzinnych może być uwzględniona.

Do niedawna samo obniżenie pensji nie mogło być uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych czy funduszu alimentacyjnego - informują pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń. - Skutkiem tego rodzina przekraczała kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, pomimo realnego obniżenia jej dochodów. Obecnie obniżone wynagrodzenie rodzica może być traktowane jako utrata dochodu i tym samym skutkować uzyskaniem prawa do zasiłku rodzinnego oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Nowe zasady obowiązywać będą tymczasowo. W ten sposób będzie uwzględniana utrata dochodu dla wniosków złożonych w bieżącym oraz kolejnym okresie zasiłkowym, rozpoczynającym się w październiku 2020 r. dla funduszu alimentacyjnego oraz listopadzie 2020 r. dla zasiłków rodzinnych.

Przyznanie świadczeń. Co jest brane pod uwagę?

Kluczowe dla udokumentowania utraty dochodu będzie ustalenie:

  • od kiedy nastąpiło obniżenie wynagrodzenia lub dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej,
  • o jaką kwotę nastąpiło obniżenie dochodu,
  • czy miało to związek z epidemią.

Co zrobić, aby otrzymać świadczenia w związku z utratą dochodu?

Nadal niezbędne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami, w tym potwierdzającymi obniżenie dochodu z powodu przeciwdziałania skutkom COVID-19.

Może to być zaświadczenie od pracodawcy o wysokości aktualnego wynagrodzenia po uwzględnieniu obniżki pensji, oświadczenie wnioskodawcy i inne dokumenty pozwalające ustalić wysokość obniżenia dochodu oraz że obniżenie dochodu nastąpiło z powodu COVID-19.

Przepisy obowiązują od 18 kwietnia 2020 r.

Pobierz

Zmiany w funduszu alimentacyjnym od nowego okresu świadczeniowego

Wyższe kryterium dochodowe oraz zasady „złotówka za złotówkę” przy ustalaniu prawa do świadczeń - te zmiany przyjęto w maju 2020 r. w rozszerzonej tarczy antykryzysowej 3.0. Nowe zasady sprawią, że wielu samotnych rodziców, którzy nie otrzymują zasądzonych alimentów na dzieci, a przekroczyli próg dochodowy, teraz zyska prawo do świadczeń z funduszu.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEN TEMAT TU:

Nowe przepisy będą obowiązywać przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 października 2020 r.

Źródło: Gdańskie Centrum Świadczeń

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki