MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustka: Oddział gospodarczy Marynarki Wojennej idzie do cywila

R. Gębuś, K.Trubicka
Archiwum DB
Przeniesienie do innego miasta albo rozwiązanie kontraktu - przed takim wyborem stanęło ponad dwudziestu żołnierzy szeregowych z 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Prawdopodobnie zastąpią ich cywile lub elewi z Narodowych Sił Rezerwy.

- Każda jednostka ma określony limit stanowisk etatowych i ewidencyjnych żołnierzy - tłumaczy Katarzyna Portianko-Gaca z Wydziału Prasowego Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, któremu podlega WOG w Ustce.- W oddziale w Ustce dotyczy to likwidacji stanowisk szeregowych zawodowych, które zostały zamienione na stanowiska pracow- ników wojska. Krótko mówiąc - za żołnierzy przyjdą cywile - kwituje.

W kwietniu br. ustecki WOG przeszedł pod komendę Regionalnej Bazy Logistycznej w Wałczu. Szybko odczuli to szeregowi żołnierze.- Rano wyjechaliśmy autokarem do Wałcza, gdzie dostaliśmy propozycję "nie do odrzucenia". Wyjeżdżamy albo żegnamy się z wojskiem - mówi nam anonimowo jeden z żołnierzy WOG w Ustce. - Mamy tu rodziny, chcielibyśmy pracować na miejscu. Jednak godząc się na pracę w wojsku liczyliśmy się z tym, że może przyjść taki rozkaz. Dlatego większość z nas wybrała przeniesienie.

Nowe miejsca pracy dla żołnierzy z WOG w Ustce to m.in. Szczecin, Budowo koło Złocieńca, Międzyrzecze czy nawet Kłodzko. Mundurowi otrzymywali propozycje pracy tam, gdzie istniały wolne etaty dla pracowników z ich zawodem.

- Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych podejmuje działania, by umożliwić znalezienie miejsca pracy tym żołnierzom zawodowym, którzy wyrażają dyspozycyjność i chęć dalszej służby, jak najbliżej miejsca zamieszkania - wyjaśnia Portianko-Gaca.

Podobna sytuacja dotyczy wszystkich WOG w Polsce. Chodzi o oszczędności. Szeregowi żołnierze kontraktowi zarabiają od 2,5 tys. zł brutto, nie licząc przysługujących im dodatków. Utrzymanie na stanowiskach kierowców czy obsługi kuchni cywilów lub elewów z NSR będzie tańsze. Innym powodem reorganizacji WOG jest włączenie w ich struktury Wojskowej Administracji Koszar. Część żołnierzy szeregowych WOG miałaby ustąpić miejsca żołnierzom z wchłanianego WAK, którym wojsko musi zapewnić etat.

- To, że administracja koszar zostanie włączona w struktury WOG to tylko jeden z elementów zmian prowadzonych w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych - informuje Portianko- Gaca. - Ale nie jest to głównym powodem zmian - jednak zaznacza.

Czytaj także:
Ustka nie ma pieniędzy na jacht Nataszy Caban
Ustka: Niepewny los kładki pontonowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki