Ustka: Konflikt o granice kurortu

Kinga Trubicka-Czapka
Oblegany przez turystów kurort zaczął się "dusić" w swoich granicach
Oblegany przez turystów kurort zaczął się "dusić" w swoich granicach pp
Udostępnij:
Ustka chce poszerzyć swoje granice kosztem miejscowości Przewłoka i Wodnica znajdujących się obecnie w administracyjnym obrębie gminy wiejskiej. W ten sposób kurort planuje pozyskać nowe tereny inwestycyjne. Nie wszystkim się to jednak podoba.

Za przyłączeniem ma przemawiać między innymi połączona z Ustką infrastruktura. Wójt gminy Ustka Anna Sobczuk-Jodłowska jest jednak tymi planami zbulwersowana, tym bardziej że do tej pory z ramienia władz miasta nikt nie konsultował z nią projektu. Emocji nie kryją też mieszkańcy obu wsi, którzy - jak twierdzą - nie po to uciekali z miasta, by teraz znów w nim zamieszkać.

- Moim zdaniem, jest to największa bzdura, jaką mogli wymyślić radni miejscy - mówi otwarcie Anna Sobczuk-Jodłowska. - Na dzień dzisiejszy śmiało mogę zaryzykować takie stwierdzenie. Zadaję sobie pytanie, czy któryś z radnych miał w swoim programie wyborczym realizację takiego zadania, bo jeżeli nie, to powinni zacząć realizować to, co ludziom obiecali - dodaje pani wójt.

Wodnica i Przewłoka to miejscowości bezpośrednio sąsiadujące z kurortem. Stanowią zatem doskonałe tereny inwestycyjne dla Ustki, której obszar to obecnie niewiele ponad 10 km kw.

- Poszerzenie granic, ponieważ miasto nie ma się gdzie rozbudowywać, to nie jest żaden argument - twierdzi wójt gminy Ustka. - Na dzień dzisiejszy żadnej jednostce administracyjnej nikt nie broni kupowania nieruchomości na terenie innej jednostki, żeby realizować tam swoje inwestycje.

Władze gminy Ustka w zeszłym roku zaproponowały między innymi usteckim TBS-om wejście aportem w atrakcyjne nieruchomości na terenie Przewłoki, które miałyby być przeznaczony pod budownictwo komunalno-socjalne.
- Od tego momentu minęło dziewięć miesięcy, a ja nie otrzymałam odpowiedzi - zaznacza Sobczuk-Jodłowska.

Rzecznik magistratu w Ustce nie chce szeroko komentować sprawy poszerzenia.
- Jedyne, co w tym momencie mogę powiedzieć to to, że całą procedurę administracyjną uruchomimy dopiero w momencie, gdy zobliguje nas do tego uchwała Rady Miejskiej - zaznacza rzecznik Jacek Cegła.

Projekt stosownej uchwały ma się pojawić na czerwcowej sesji Rady Miasta. Wniosek w tej kwestii został już przegłosowany. Jednym z kluczowych etapów procedury będzie przeprowadzenie konsultacji społecznych zarówno w Ustce, jak i miejscowościach, które miałyby powiększyć jej obszar. W Wodnicy i Przewłoce mieszka łącznie ponad tysiąc osób, w Ustce około 16,5 tys. Zmiany nie podobają się mieszkańcom wsi. Przyłączenie do miasta oznacza dla nich wiele zmian, w tym wyższe stawki podatków i innych opłat.

- Dotarło to do nas, ale jest to poroniony pomysł - mówi Edward Kubicki z Wodnicy. - Nie chcemy być w Ustce, bo takie przyłączenie będzie niekorzystne dla naszej miejscowości. Jest wiele negatywnych aspektów, a wśród nich pieniądze, które na pewno nie będą przeznaczane na rozwój tego terenu.

Ze strony miasta nikt jak na razie nie rozmawiał z wójtem gminy na temat ewentualnych zmian granic. - Chciałabym uniknąć wojny - mówi Sobczuk-Jodłowska - Wszystkie symptomy wskazują na fakt, że miasto tej wojny chce.

Poszerzenie granic miasta to proces podzielony na kilka etapów. W pierwszej kolejności uchwały dotyczące woli poszerzenia miasta i konsultacji z mieszkańcami muszą zostać podjęte przez miejskich radnych. Wśród mieszkańców miasta muszą zostać przeprowadzone konsultacje społeczne. Takie same konsultacje powinny przeprowadzić wśród swoich mieszkańców gminy, których tereny miałyby zostać ewentualnie wchłonięte w granice administracyjne miasta.

Wniosek dotyczący zmiany granic wraz z wynikami konsultacji kierowany jest do wojewody. Ten wydaje swoją opinię i odpowiedni wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję o tym, czy poszerzenie granic administracyjnych dojdzie do skutku, podejmuje Rada Ministrów.

Czytaj też:
Brak zgody rządu na zmianę granic Gdańska i Sopotu
Słupsk liczy na to, że rząd wyda zgodę na zmianę granic

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie