Ustka. Będą cięcia etatów w wojsku

Hubert BierndgarskiZaktualizowano 
Żołnierze, którzy w starym systemie odbywają służbę, będą mogli ją skrócić o trzy miesiące
Żołnierze, którzy w starym systemie odbywają służbę, będą mogli ją skrócić o trzy miesiące Hubert Bierndgarski
Od kwietnia w całej Polsce wstrzymano pobór do zawodowej służby wojskowej.

Wszystko z powodu kryzysu gospodarczego i cięć w budżetach wojska. Pojawia się jednak problem jednostek szkoleniowych, w których przygotowywani są przyszli żołnierze. Ich dowódcy już teraz szukają oszczędności, a instruktorzy w obawie przed zwolnieniem szukają nowej pracy. Co ciekawe, w ramach oszczędności żołnierze, którzy jeszcze w starym systemie odbywają zasadniczą służbę wojskową, na własne życzenie będą mogli skrócić ją o trzy miesiące. Wojsko zaoszczędzi na tym kilkadziesiąt milionów złotych.

Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce to jedyna placówka w kraju, gdzie do służby przygotowywani są przyszli marynarze. Rocznie przez ustecki ośrodek szkoleniowy przewija się kilka tysięcy osób. Placówka jest przygotowana do szkoleń nawigatorów, mechaników oraz żołnierzy obsługi okrętów i jednostek pomocniczych. Problem w tym, że od kwietnia w całym kraju wstrzymany jest pobór nowych żołnierzy. Oznacza to, że CSMW nie będzie miało kogo szkolić. Pracujący tu oficerowie już teraz obawiają się, że stracą pracę.

- Coraz częściej mówi się o zwolnieniach i ograniczeniach w wynagrodzeniach - mówi nam anonimowo jeden z oficerów szkoleniowych CSMW. - Oczywiście, dowództwo jeszcze nic nie potwierdza, ale jak nie będzie żołnierzy do szkolenia, to część z nas będzie niepotrzebna w wojsku.

Podobnie sytuacja wygląda w innych ośrodkach szkoleniowych. Oficjalnie jednak oficerowie zapewniają, że Ministerstwo Obrony Narodowej robi wszystko, aby nie było zwolnień.

- Wstrzymanie poboru nie ma większego wpływu na funkcjonowanie naszego ośrodka - przekonuje kpt. Robert Biernaczyk z CSMW w Ustce.

- Będziemy prowadzili pilotażowe szkolenia dla zatrudnionych już w wojsku marynarzy. Będą też prowadzone kursy doszkalające. Możliwe, że zmieni się struktura funkcjonowania placówki. Nie ma mowy jednak o zwolnieniach żołnierzy.

Dla ochotników

Od stycznia 2009 roku zasadnicza służba wojskowa zastąpiona została służbą zawodową i kontraktową.
Oznacza to, że do wojska przyjmowani są jedynie ochotnicy, którzy sami zgłoszą się do pełnienia służby i przejdą stosowne badania i szkolenia. Zawodowa służba jest jednym z elementów profesjonalizacji polskiego wojska, która ma polegać na modernizacji technicznej sprzętu, gwarantującej gotowość do wykonywania konstytucyjnych funkcji oraz wypełniania misji, wynikających z zobowiązań sojuszniczych i umów międzynarodowych, na terenie kraju i poza jego granicami. Pełna profesjonalizacja ma nastąpić w roku 2010. Rok 2009 to okres przejściowy, w którym przygotowywane są odpowiednie regulacje prawne i wprowadzane w jednostkach wojskowych zmiany organizacyjne.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie