Ustawiają się w kolejkach po 500 zł

J. Surażyńska/E. Okoniewska
Udostępnij:
Mieszkańcy powiatu liczą, że obiecane przed wyborami pieniądze na dzieci niebawem trafią na ich konta.

Pięćset złotych na dziecko - to hasło wyborcze już robi furorę. Mieszkańcy dopytują w ośrodkach pomocy społecznej, kiedy będą mogli odebrać swoje pieniądze.

- Mieszkańcy są zainteresowani tym tematem, podobnie zresztą jak i my - mówi Józef Kaszubowski, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kiszewie. - Przygotowujemy się i sprawdzamy dane po to, by nie dać się zaskoczyć, gdy przepisy rzeczywiście zaczną obowiązywać. Z wystąpienia pani premier wynika, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone i mają być wypłacane w pierwszym kwartale 2016 r. W naszej gminie z takiej pomocy skorzystałoby ok. 1400 dzieci.

Z zapowiedzi polityków PiS wynika, że 500 zł wypłacane ma być co miesiąc - w biednych rodzinach na każde, a w pozostałych na drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia.

Kto dostanie słynne już 500 zł na dziecko? Czy rodziny stracą inne formy pomocy? Jak długo trzeba będzie czekać na pieniądze? Pytania o sztandarowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości wciąż się mnożą. Niestety, jak na razie nawet szefowie ośrodków pomocy społecznej nie znają na nie odpowiedzi. Jeśli pomysł rzeczywiście zostanie zrealizowany, skorzysta na tym sporo rodzin z powiatu kościerskiego. Tym bardziej że nasz powiat w ogólnopolskim rankingu przyrostu naturalnego znajduje się na 16 miejscu (3,9). Przed nami są pow. kartuski, wejherowski, gdański, bytowski).

- Od razu po wyborach, zaczęłam szukać informacji o tym, kiedy otrzymam obiecane pieniądze - mówi Alicja z Kościerzyny. - Mam troje dzieci i trudną sytuację finansową. Ta pomoc jest dla mnie niezwykle ważna. Dzięki temu moglibyśmy odbić się od dna i wystarczyłoby, żeby zaspokoić potrzeby dzieci.

Obecnie ze świadczeń rodzinnych w Kościerzynie korzysta 1611 rodzin.

- Niektórzy pytają o to, kiedy będą mogli otrzymać 500 zł na dziecko - mówi Janina Czaja, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie. - Jednak na razie nie mamy żadnych informacji i nie znamy reguł dotyczących przyznawania tych pieniędzy.

Obecnie, aby rodzina mogła otrzymać pomoc, musi spełniać kryteria dochodowe: 674 zł netto na osobę lub z dzieckiem niepełnosprawnym - 764 zł. Świadczenia rodzinne wynoszą: 89 zł na dziecko w wieku 0-5 lat, 118 zł - w wieku 6-18 lat, 129 zł - w wieku 19-23. Od listopada 2016 roku świadczenie będzie wyższe o 6 zł. Nie wiadomo, czy obiecywane 500 zł na dziecko zastąpi inne świadczenia i dodatki (np. z tytułu kształcenia i rehabilitacji, nauki poza miejscem zamieszkania czy samotnego wychowywania dziecka). Jedno jest pewne. Kwota 500 zł to więcej niż obecnie gwarantowane formy pomocy. - Pojawiają się pytania o możliwość uzyskania 500 zł na dziecko, jednak teraz dużo bardziej mieszkańców interesują świadczenia rodzicielskie, które wchodzą w styczniu 2016 roku w wysokości 1 tys. zł miesięcznie dla rodziców, którym nie przysługują urlopy w związku z urodzeniem się dziecka, jak np. osoby bezrobotne i studenci - mówi pracownik GOPS w Nowej Karczmie.

Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej obawiają się, że plany PiS dotyczące pomocy rodzinom, nie do końca mogą spełnić swoją rolę.

- Są plusy i minusy takiego rozwiązania - mówi Janina Czaja. - Oczywiście, jeśli te pieniądze będą wykorzystywane na dzieci - to dobrze. Istnieje jednak obawa, że w niektórych rodzinach, obiecywane 500 zł na dziecko, może być traktowane jako dochód rodziny i spowoduje brak motywacji do szukania pracy. Samo zwiększenie zasiłku rodzinnego to trochę mało, by zachęcić pary do powiększania rodzin. Młodzi małżonkowie potrzebują przyzwoitej, pewnej pracy i miejsca opieki dla dzieci za dobrą cenę, co zapewni im poczucie bezpieczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie