Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa wchodzi w życie 1 lipca. Nie złożyłeś deklaracji? Nie dostaniesz śmietnika!

Kamila Grzenkowska
Deklaracje nie są obowiązkowe, ale warto je składać, bo na tej podstawie odbiorcy odpadów będą wiedzieli, gdzie należy dostarczyć pojemniki na śmieci.
Deklaracje nie są obowiązkowe, ale warto je składać, bo na tej podstawie odbiorcy odpadów będą wiedzieli, gdzie należy dostarczyć pojemniki na śmieci. Archiwum PP
Nowa ustawa "śmieciowa" wchodzi w życie już za kilka dni, a mimo to część mieszkańców pomorskich gmin nadal zwleka ze złożeniem deklaracji śmieciowej.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Sopocie, gdzie taki dokument złożyło niecałe 20 proc. mieszkańców. Wynika to z faktu, że w połowie czerwca Rada Miasta przegłosowała nową, tzw. sopocką metodę poboru opłat za śmieci. Zmiana wiązała się z unieważnieniem dotychczasowych ustaleń i obowiązkiem ponownego złożenia dokumentów. Deklaracje można w Sopocie składać do 15 lipca.

Przedstawiciele Zakładu Oczyszczania Miasta, który zajmie się odbiorem odpadów, nie ukrywają, że boją się związanego z tą sytuacją strasznego bałaganu, który może pojawić się w lipcu. Mają świadomość, że większość mieszkańców po prostu nie zdąży z dostarczeniem deklaracji.

Nie jest to jednak obowiązkowe. Ministerstwo Środowiska przypomina, że nowa ustawa nie przewiduje kar za niezłożenie takiego dokumentu. W takiej sytuacji gmina sama wyliczy jednak wysokość opłaty za odbiór śmieci.

- Robiąc to, samorząd może wziąć pod uwagę m.in. średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze - tłumaczy Monika Kita z Ministerstwa Środowiska.

Gdańscy urzędnicy przekonują, że mimo braku obowiązku, deklaracje warto złożyć.
- Bo w nich mieszkańcy informują m.in. o zapotrzebowaniu na śmietniki. To ważne, bo 1 lipca może się okazać, że osoba, która nie złożyła takiego dokumentu zostanie ze swoimi śmieciami sama, bo nie będzie miała gdzie ich wyrzucić - tłumaczy Katarzyna Kaczmarek, rzeczniczka gdańskiego ZDiZ.

W Gdańsku deklaracje złożyło prawie 85 proc. mieszkańców. 80 proc. z nich zadeklarowało, że będzie segregować śmieci.

W innych pomorskich gminach sytuacja wydaje się w miarę opanowana.

W deklaracji mieszkańcy informują, czy będą segregować śmieci, ile osób mieszka w danej nieruchomości i czy jest ona zamieszkiwana przez cały rok, czy tylko okresowo.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki