Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa antyprzemocowa jest już stosowana na Pomorzu. Jak wyglądają statystyki tzw. Niebieskiej Karty?

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Priorytetem ustawy antyprzemocowej jest sprawne i szybkie odizolowanie osób stosujących przemoc  domową. Znowelizowane przepisy, zdaniem środowisk niosących pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie sprawiły, że system stał się „szczelniejszy”. Dotychczas to poszkodowane osoby zazwyczaj opuszczały dom, w którym zostały np. pobite.
Priorytetem ustawy antyprzemocowej jest sprawne i szybkie odizolowanie osób stosujących przemoc domową. Znowelizowane przepisy, zdaniem środowisk niosących pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie sprawiły, że system stał się „szczelniejszy”. Dotychczas to poszkodowane osoby zazwyczaj opuszczały dom, w którym zostały np. pobite. 123 rtf
Są już pierwsze interwencje policji na Pomorzu na podstawie znowelizowanej ustawy antyprzemocowej. - Środki, które mają na celu natychmiastową izolację osób stosujących przemoc w rodzinie od osób jej doznających, są w mojej opinii dobrym kierunkiem działań - tłumaczy Aneta Mikołajczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia.

Już w nocy z poniedziałku na wtorek, czyli tuż po wejściu znowelizowanych przepisów tzw. ustawy antyprzemocowej, funkcjonariusze policji wydali nakaz opuszczenia mieszkania 22-letniemu mężczyźnie podejrzewanemu o stosowanie przemocy domowej. Do interwencji doszło w Lęborku. Wg funkcjonariuszy agresywne zachowanie mężczyzny zagrażało życiu i zdrowiu partnerki 22-latka i jej dzieciom. Policjanci poinformowali mężczyznę, gdzie może znaleźć schronienie.

Priorytetem ustawy antyprzemocowej jest sprawne i szybkie odizolowanie osób stosujących przemoc domową. Znowelizowane przepisy, zdaniem środowisk niosących pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie sprawiły, że system stał się „szczelniejszy”. Dotychczas to poszkodowane osoby zazwyczaj opuszczały dom, w którym zostały np. pobite.

- Środki, które mają na celu natychmiastową izolację osób stosujących przemoc w rodzinie od osób jej doznających, są w mojej opinii dobrym kierunkiem działań - tłumaczy Aneta Mikołajczyk ze Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia. - Niewątpliwie to osoby doznające przemocy (a najczęściej to kobiety i dzieci) powinny mieć możliwość pozostania w domu, nie powinny być tymi, które w sytuacji kryzysowej muszą opuszczać lokal. Natomiast osoby, które krzywdzą powinny poczuć konsekwentnie, że takich działań podejmować nie mogą.

Wg Anety Mikołajczyk ważne jest również to, że znowelizowane przepisy umożliwiają podjęcie działań dotyczących pracy z osobą stosującą przemoc, bowiem w sytuacji wydania nakazu /zakazu policja informuje m.in. o warsztatach korekcyjno-edukacyjnych. Osoba stosująca przemoc ma możliwość zabrać z lokalu rzeczy, które jej są niezbędne. Może też wnieść zażalenie do sądu na wydany nakaz/zakaz. Podkreślić należy, że środki te co do zasady obowiązują 14 dni.

Zaznaczmy, policyjne statystyki wszczętych procedur tzw. Niebieskiej Karty (w przypadkach przemocy domowej) za pierwsze półrocze 2020 roku wykazują liczbę 1760. To liczba nieco mniejsza niż w analogicznym roku 2019, gdy było ich 1819. Co ciekawe, w całym roku ubiegłym na Pomorzu odnotowano 3623 wszczętych procedur Niebieskiej Karty. Wg statystyk oznacza to wzrost w porównaniu do roku 2018 o ok 600. W kraju najwięcej procedur rozpoczęto w jednostkach podległym KWP w Lublinie, Katowicach i Wrocławiu.

- Statystyki dotyczące zachowań przemocy w rodzinie nie maleją - mówi Aneta Mikołajczyk. - Czas pandemii nie spowodował, że zjawisko się wyciszyło i że wszyscy cieszymy się swoją obecnością w zaciszach domowych ognisk. Jest bardzo dużo zgłoszeń, pytań, maili.

Przypomnijmy, ustawa antyprzemocowa nadaje nowe uprawnienia funkcjonariuszom policji. Funkcjonariusz może wydać bezwzględny nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy, który będzie miał możliwość zabrania niezbędnych rzeczy. Policjanci mogą użyć środków przymusu w momencie, gdy sprawca nie będzie chciał zastosować się do nakazu. Jeżeli sprawca nie ma dokąd się wyprowadzić, mundurowy wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.

Policjant może też wydać sprawcy przemocy zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Stróże prawa będą regularnie sprawdzać, czy sprawca przemocy stosuje się do tego zakazu. W przypadku ignorowania nałożonych sankcji, funkcjonariusze mogą użyć środków przymusu, a sam sprawca przemocy narazi się na zastosowanie wobec niego kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Te same zasady dotyczą egzekwowania nakazu opuszczenia mieszkania.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki