Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustalenie wartości dochodu zagranicznego.

materiał partnera
Polscy rezydenci podatkowi podlegają w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli muszą rozliczyć w Polsce nie tylko dochody uzyskane w kraju, ale wszystkie uzyskane na całym świecie. Przed wpisaniem ich do zeznania należy dokonać przeliczenia na polską walutę.

Rezydencja podatkowa

Za polskiego rezydenta podatkowego uznaje się osobę, która:

• posiada na terytorium Polski ośrodek interesów osobistych lub gospodarczych (rodzina, znajomi, mieszkanie, zatrudnienie, zarejestrowaną działalność gospodarczą itp.) lub
• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ustalenie rezydencji podatkowej czasem nie jest proste, należy więc przeprowadzić analizę wszystkich okoliczności, aby dokładnie określić, co należy rozumieć przez centrum interesów osobistych i gospodarczych osoby fizycznej.

Z rezydencją podatkową wiąże się nieograniczony obowiązek podatkowy. Podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce oznacza konieczność rozliczenia przed polskim fiskusem wszystkich osiągniętych dochodów, nie tylko w Polsce, ale również dochodów uzyskanych za granicą. Rozliczeń dokonuje się z zastosowaniem postanowień międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Deklaracje PIT do zeznań o zagranicznych dochodach

Dochody zagraniczne oraz zapłacone tam podatki wykazujemy na formularzu PIT/ZG, który stanowi załącznik do deklaracji podatkowej PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39. Formularz PIT- 36 stosujemy w przypadku dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej, PIT- 36L dla dochodów podlegających opodatkowaniu liniowemu 19%, PIT-38 dla rozliczenia przychodów z kapitałów pieniężnych, np. z inwestycji giełdowych, a w PIT-39 rozliczamy przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskany był dochód. Dane o dochodach i podatkach wykazane w załączniku PIT- Z/G przepisujemy do odpowiedniej deklaracji w zależności od źródła dochodu i sposobu opodatkowania.

Przeliczanie na złotówki

Na drukach zeznań podatkowych podajemy kwoty wyrażone w walucie polskiej, czyli w złotówkach.

Natomiast wynagrodzenie uzyskane za granicą ustalane i wypłacane jest co do zasady w walutach obcych. Podobnie jest z pozostałymi rodzajami dochodów. W obcej walucie podatnik uzyskuje dochody zagraniczne z działalności gospodarczej, dochody kapitałowe, czy ze sprzedaży nieruchomości. W związku z tym na potrzeby wypełnienia formularzy PIT i dokonania rozliczenia rocznego podatnik zmuszony jest przeliczyć dochody na złote polskie. Na złotówki przeliczamy nie tylko zarobki rozliczane w PIT 36, czy inne przychody, ale też ponoszone z tego tytułu koszty i odliczenia, jak np. składki na ubezpieczenie zagraniczne, zapłacony podatek.

Nie należy też zapominać o przysługujących podatnikowi zwolnieniach. Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikowi pracującemu za granicą przysługuje zwolnienie z podatku kwoty odpowiadającej 30% diety należnej pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy.
Zasada przeliczenia na złotówki nie stanowi o tym, jak przeliczać kwoty zwolnione z podatku, np. wartość 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy za granicą. W tym przypadku najpierw ustalamy wartość przychodu w walucie za dany okres, następnie w walucie ustalamy wartość 30% diety, odejmujemy tę kwotę nie przeliczając jej na złotówki, a dopiero po odjęciu przysługujących odliczeń można przejść do przeliczenia wartości przychodów zagranicznych podanych w walutach obcych na polskie złotówki po kursie średnim NBP z odpowiedniego dnia.

Przeliczenia dokonuje się wg kursu średniego waluty ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodów.

Jeśli przychody były uzyskiwane przez podatnika w różnych krajach i wyrażone w różnych walutach, zawsze należy przeliczyć je na złotówki według kursu danej waluty.

Wypełnianie deklaracji PIT

Przychód wyrażony w złotych polskich należy wykazać w załączniku PIT/ZG , a następnie przenieść do zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-38 lub PIT-39.

Deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 wraz załącznikiem PIT-Z/G należy złożyć w terminie do ostatniego dnia kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W 2017 roku pity te można składać do 2 maja, który jest pierwszym dniem pracy po wolnych 30 kwietnia i 1 maja.

Zeznania podatkowe można przekazywać do urzędów skarbowych osobiście lub przez pełnomocników , przesłać listownie (w formie papierowej) albo w formie dokumentu elektronicznego rozliczyć pit przez internet. Rozliczenie pit online dokonujemy poprzez program np.PITax.pl Łatwe podatki, który pomoże nam szybko i bezbłędnie wypełnić formularze oraz przesłać je do systemu e-Deklaracje. Rozliczenie pit elektronicznie można wysłać we wszystkie dni tygodnia. o każdej porze, gdyż system e-Deklaracje jest czynny przez całą dobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki