Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ustalenia Oko.press: W sprawie apb. Sławoja Leszka Głódzia rozpoczął się proces kanoniczny

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Apb senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź
Apb senior archidiecezji gdańskiej Sławoj Leszek Głódź Archiwum Polska Press
Proces kanoniczny ma się toczyć w sprawie apb. seniora archidiecezji gdańskiej Sławoja Leszka Głódzia – to ustalenia portalu Oko.press. Chodzić ma o domniemane tuszowanie przestępstw seksualnych przez hierarchę.

Abp Sławoj Leszek Głódź ma mieć proces kanoniczny. Ustalenia Oko.press

Wg Oko.press, postępowanie w sprawietuszowania przez apb. Głódzia przestępstw seksualnych, w tym pedofilii, prowadzone jest już od kilku tygodni. Prowadzić mają je księża spoza gdańskiej diecezji, przy wsparciu duchownego cudzoziemca (z południa Europy). Przesłuchali oni już kilku świadków.

Wg Oko.press, postępowanie ma toczyć się na podstawie dekretu Papieża Franciszka z 2019 r. „Vos estis lux mundi”. To dokument, który określa zasady zgłaszania i badania przypadków tuszowania przestępstw seksualnych przez biskupów.

Abp Sławoj Leszek Głódź decyzją papieża Franciszka odchodzi na emeryturę. Bp Jacek Jezierski administratorem archidiecezji gdańskiej

Wg Oko.press, postępowanie dotyczy tuszowania przez apb. Sławoja Leszka Głódzia przestępstw seksualnych czterech księży. Wśród nich mają być:

  • duchowny Michał L. (skazany nieprawomocnym wyrokiem w marcu 2020 r. za gwałt na 17-latce)
  • oraz ks. Mirosław Bużan (skazany w 2011 r. za nakłanianie 15-latki do picia alkoholu i molestowanie seksualne 15-latki. Utrzymywał, że jest niewinny).

Ksiądz z Gdańska skazany na 12 lat więzienia za dwa gwałty na 17-latce. Wyrok nie jest prawomocny

Zaznaczmy, m.in. o sprawę ks. Michała L. oraz nieżyjących już ks. Franciszka Cybuli i ks. prał. Henryka Jankowskiego, w kontekście przestępstw seksualnych, pytali w Nuncjaturze Apostolskiej protestujący przeciw apb. Sławojowi Leszkowi Głódziowi trójmiejscy świeccy.

Będzie protest pod Nuncjaturą Apostolską. Justyna Zorn: Wydaje się, że Kościół nie jest gotowy na dialog ze świeckimi

– Mam cały czas nadzieję, na sprawiedliwy finał – napisała w mediach społecznościowych po lekturze artykułu Oko.press Justyna Zorn, jedna z protestujących przeciw byłemu metropolicie gdańskiemu.

Przypomnijmy, 13 sierpnia tego roku, po 12 latach sprawowania funkcji arcybiskupa metropolity gdańskiego i 50-leciu święceń kapłańskich, w dniu swoich 75. urodzin na emeryturę odszedł abp. Sławoj Leszek Głódź. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację. Równocześnie mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Oznacza to, że biskup elbląski będzie administrował równocześnie swoją diecezją i diecezją gdańską do czasu wyznaczenia nowego metropolity gdańskiego.

Gdzie zamieszka abp Leszek Sławoj Głódź na emeryturze? W pos...

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Gruzinka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki