Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Usługi opiekuńcze, kolonie dla dzieci

Redakcja
Agnieszka Jarmużek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku radzi naszym Czytelnikom, jak starać się o opiekę dla osoby starszej, czy MOPS pomoże w spłacie zadłużenia albo dofinansuje wypoczynek letni dziecka

Moja babcia ma ponad 90 lat, wymaga całodobowej opieki. Ja pracuję, rodzice też są już osobami starszymi. Nie jesteśmy w stanie zająć się babcią. Jakie warunki należy spełnić, by umieścić osobę w domu pomocy społecznej?
Prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej przysługuje osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych. Proszę zgłosić się do pracownika socjalnego MOPS w Gdańsku w rejonie zamieszkania. Podjęcie działań w sprawie umieszczenia w domu pomocy społecznej może nastąpić wyłącznie za zgodą osoby potrzebującej pomocy. Wnioski i informacje na ten temat można uzyskać w Wydziale Pomocy Instytucjonalnej i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tel 058 300 51 20 lub 30.

Czy mogę liczyć na to, że udzielone zostanie mi wsparcie w opłacaniu zadłużenia w opłatach, np. za energię elektryczną, zadłużeń czynszowych?
Niestety, nie. Art. 39 ustawy o pomocy społecznej stanowi, iż zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Do niezbędnych potrzeb bytowych nie zalicza się konieczność spłaty zadłużeń w opłatach mieszkaniowych. Jest to utrwalona praktyka wynikająca z jednego z orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18.02.1998 r. (sygn. akt I SA 1174/97).

Co to są usługi opiekuńcze i komu są przyznawane?

Usługi opiekuńcze są świadczeniem obejmującym pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz - w miarę możliwości - zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Udzielane są osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są ich pozbawione. Tak jak w przypadku innych świadczeń z pomocy społecznej, w celu ich uzyskania należy się zgłosić do pracownika socjalnego, który - po zdiagnozowaniu środowiska życia osoby potrzebującej pomocy - określi wymiar i zakres tych usług. Odpłatność za tę formę pomocy zawsze jest uzależniona od dochodu rodziny.

Czy w MOPS w Gdańsku mogę się ubiegać o kolonie dla mojego dziecka? Słyszałam, że jest taka możliwość.
Jak najbardziej. Proszę zgłosić się w tej sprawie do pracownika socjalnego MOPS. Ten rodzaj pomocy udzielany jest dzieciom znajdującym się w szczególnej sytuacji, przez co należy rozumieć występowanie w jego środowisku życia takich uwarunkowań, które powodują, że powinno być ono otoczone szczególną opieką i troską instytucji.

Jaką pomoc mogą otrzymać osoby w zależności od orzeczonego stopnia niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne (posiadające orzeczenie o niepełnosprawności) zamieszkałe w Gdańsku mogą ubiegać się o: dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób fizycznych, wydanie karty parkingowej (tylko osoby posiadające znaczny lub umiarkowany stopień). Wnioski i informacje można uzyskać w Referacie ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdańsku przy ul. Dyrekcyjnej 5, p. 310, czynny pon.-czw. 8-14, piątek 8-15.30, tel 058 300 51 20 lub 30.
Osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia - jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - oraz osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeżeli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21 roku życia) przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie. Wnioski i dodatkowe informacje na ten temat można uzyskać w Wydziale Świadczeń Rodzinnych MOPS w Gdańsku przy ul. Powstańców Warszawskich 25, tel. 058 326 50 35.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki