Usługi opiekuńcze, bransoletki życia oraz wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego. Gdańsk zachęca seniorów do korzystania z pomocy

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Materiał prasowy/Urząd Miejski w Gdańsku/Gdańsk.pl/Grzegorz Mehring
Udostępnij:
Władze Gdańska zachęcają starsze osoby do korzystania z nieodpłatnej pomocy ze strony miasta. Seniorzy powyżej 95 roku życia mogą bezpłatnie korzystać z usług opiekuńczych. Można też korzystać z teleopieki i sprzętu rehabilitacyjnego. O możliwościach dla seniorów przypomniały podczas konferencji prasowej prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydentka Monika Chabior i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Małgorzata Niemkiewicz.

Bezpłatna pomoc dla seniorów 95+

W Gdańsku osoby, które przekroczyły 95 rok życia, są zwolnione z odpłatności za wszelkie usługi opiekuńcze i za usługi rehabilitacyjne. To wynik inicjatywy uchwałodawczej ruchu społecznego Lepszy Gdańsk z 2018 roku. Seniorzy nie płacą m.in. za pomoc w codziennych czynnościach: zakupach, przygotowaniu posiłków, higienie, ubiorze. Zapewniona jest im pomoc w dotarciu do lekarza, utrzymywaniu kontaktów z rodziną, a nawet czytanie książek i prasy. Mogą też liczyć na bezpłatną, dopasowaną do potrzeb rehabilitację, w zależności od wskazań lekarzy.

- Z takich usług mogą skorzystać wszyscy seniorzy, zarówno Ci, którzy żyją samotnie, ale także gdy mimo posiadania rodziny nie mogą liczyć na pomoc dzieci czy wnuków - mówiła na konferencji prasowej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Po pomoc w opiece można zgłosić się do Centrum Pracy Socjalnej przyporządkowanego do danej dzielnicy. Można to zrobić osobiście lub przy wsparciu osób bliskich - dodała.

Numery telefonów do poszczególnych Centrów Pracy Socjalnej dostępne są na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Świadczenie usług opiekuńczych może odbywać się w godzinach 6:00 - 22:00, siedem dni w tygodniu. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania, zostaje wydana decyzja administracyjna określająca ich zakres i wymiar godzin.

Osoby 95+ wymagające całodobowej opieki, schorowane, samotne, nie mogące samodzielnie funkcjonować, mogą zamieszkać w Domu Pomocy Społecznej. W Gdańsku funkcjonuje 5 DPS-ów dla osób starszych i przewlekle chorych (schizofrenia, dwubiegunowość, ciężka depresja). Zapewniają one mieszkańcom nie tylko kompleksową opiekę, ale i aktywizację w każdym możliwym zakresie.

Bransoletka życia

Program Gdańskiej Teleopieki Domowej to rozwiązanie dla osób, u których istnieje duże ryzyko wystąpienia nagłego przypadku zagrażającego życiu lub zdrowiu, niezależnie od wieku czy rodzaju choroby. Osoba, która zostanie włączona do programu otrzymuje "bransoletkę życia", czyli urządzenie, które należy nosić na ręku.

- Jest ona wyposażona w trzy proste przyciski do łączenia z całodobowym centrum medycznym oraz w wyznaczonych godzinach z koordynatorem pobliskiego domu sąsiedzkiego w Gdańsku - mówiła wiceprezydentka Monika Chabior. - Obecnie jest to dwanaście organizacji na terenie całego Gdańska, gdzie każda z osób może zwrócić się o doraźną pomoc: wyprowadzenie psa, realizację recepty, czy drobne zakupy - dodała.

"Bransoletka życia" dodatkowo mierzy puls oraz posiada lokalizator GPS, który ułatwia medykom odnalezienie pacjenta w nagłych przypadkach. Urządzenie wyposażone jest w czujnik upadku oraz jest wodoodporne.

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego
Z jej oferty mogą skorzystać mieszkańcy posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub w przypadku jego braku, wykazujący zasadność używania danego sprzętu. Sprzęt mogą wypożyczyć także gdańszczanki i gdańszczanie posiadający pisemne wskazanie od lekarza o konieczności używania danego urządzenia.

- Wypożyczający wpłaca tylko kaucję za pobrany sprzęt – mówiła Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Jednorazowo sprzęt można wypożyczyć na okres do pół roku. Istnieje jednak możliwość wydłużenia tego czasu, jeśli sytuacja zdrowotna osoby potrzebującej tego wymaga - dodała.

Tylko w ubiegłym roku z oferty skorzystało 261 osób, z czego 180 z nich to osoby powyżej 55 roku życia. Wypożyczalnia sprzętu prowadzona jest przez Stowarzyszenie Wspólnota Serc, na zlecenie gdańskiego MOPR. Mieści się ona przy al. Gen. J. Hallera 115. Jest otwarta w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godz. 7.30 – 15.30, natomiast w środy w godz. 10.00 – 18.00.

W ofercie znajdują się m.in.:

 • wózki inwalidzkie zwykłe i aktywne,
 • zestawy pionizujące,
 • balkoniki,
 • trójnogi,
 • chodziki,
 • laski,
 • ławki nawannowe,
 • łóżka rehabilitacyjne zwykłe i elektryczne,
 • krążki,
 • poduszki oraz materace przeciwodleżynowe,
 • kule inwalidzkie łokciowe i pachowe,
 • ortezy,
 • stabilizatory elastyczne.

Rezerwacja sprzętu możliwa jest pod numerem telefonu: 58 301 30 16

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie