Usługa złotej rączki dla osób starszych i niesamodzielnych wprowadzona pilotażowo. To jeden z postulatów Lepszego Gdańska

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Usługa będzie obejmowała takie zadania jak np. naprawa cieknącego kranu, uszczelnienie okna i inne drobne prace, z którymi osoby starsze mogą same sobie nie poradzić
Usługa będzie obejmowała takie zadania jak np. naprawa cieknącego kranu, uszczelnienie okna i inne drobne prace, z którymi osoby starsze mogą same sobie nie poradzić 123rf
Udostępnij:
Gdańska Spółdzielnia Socjalna rozpoczęła pilotażowy program “Złota rączka dla seniorów”. Projekt jest kierowany przede wszystkim do osób samotnych, które ukończyły 75 lat. To element umowy programowej między władzami miasta, a stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. Pilotaż potrwa do maja 2020 roku.

Usługa będzie obejmowała takie zadania jak np. naprawa cieknącego kranu, uszczelnienie okna i inne drobne prace, z którymi osoby starsze mogą same sobie nie poradzić.

Aby skorzystać z pomocy należy zatelefonować do GSS-u na numer 881 703 096. Zgłoszenia przyjmowane są w dni powszednie od 8:30 do 15:30. Osoby niesamodzielne mogą także zgłosić potrzebę swojej opiekunce lub pracownikowi socjalnemu z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Koszt materiałów potrzebnych do wykonania usługi nie może przekroczyć 80 zł brutto. Usługa jest wówczas bezpłatna. Jeśli jednak koszt jest wyższy, należy pokryć różnicę samemu, jednak jest to uzgadniane z GSS-em, żeby nie narazić osoby starszej na wysokie wydatki.

- Staramy się, by jakość usług świadczonych w mieście na rzecz sędziwych mieszkańców była jak najwyższa i bardzo wszechstronna. Wszystko po to, by potrzebujący gdańszczanie, którzy z różnych przyczyn w jesieni życia nie mogą liczyć na wsparcie bliskich, mieli jak najlepszą opiekę – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Postulaty socjalne Lepszego Gdańska

Usługa złotej rączki dla seniorów była postulatem Lepszego Gdańska. Jego liderka, Jolanta Banach, podkreśla, że ich realizacja jest rozłożona na całą kadencję samorządu.

- Realizujemy bezpłatne przejazdy dla uczniów gdańskich szkół mieszkających w internatach i bursach. Miasto przyjęło uchwałę dot. nowych zasad wynajmu socjalnego i komunalnego. Chodziło nam o to, by nowa uchwała rozwiązywała problem eksmisji na bruk, w ten sposób by urzędnicy w postępowaniu o opróżnienie lokalu deklarowali przyznanie prawa do lokalu komunalnego, oprócz przypadków przemocy czy dewastacji mienia. Radna Beata Dunajewska z Wszystko dla Gdańska zapowiedziała, że instrukcją dla prawników będzie to załatwione. Będzie również nowy program gospodarowania zasobem mieszkaniowym gminy - wylicza.

Jolanta Banach wskazuje także na deklarację pozyskania przez miasto 1900 mieszkań na wynajem socjalny. Obecnie trwają też rozmowy wstępne dot. powołania asystenta osoby pokrzywdzonej przestępstwem.

- Mieszkańcy Gdańska zgłaszają nam, że odczuwają wyraźny deficyt kogoś kto pozwoli im się orientować w procedurach związanych z załatwianiem spraw na policji czy w kontakcie z prokuraturą - mówi liderka Lepszego Gdańska.

Porozumienie zawarto w ubiegłorocznej kampanii samorządowej. Wówczas w zamian za realizację postulatów socjalnych, ruch społeczny LepszyGdańsk oraz jego kandydatka na prezydenta Gdańska Elżbieta Jachlewska, poparły w drugiej turze wyborów prezydenta Pawła Adamowicza. Ostatecznie wygrał on w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Kacprem Płażyńskim.

Po śmierci prezydenta, porozumienie zostało odnowione przez stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. W imieniu władz miasta zawarli je wiceprezydent Piotr Kowalczuk oraz szefowa klubu radnych WdG Beata Dunajewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie