Uskrzydlone Darłowo

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  DarłowO Lotnisko, z którego korzysta aktualnie wojsko, ma szansę zostać cywilnym, tj. dostępnym także dla lekkich samolotów pasażerskich.
  - Od lat w użyciu są tam śmigłowce ratownictwa morskiego - mówi Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - I jest tam niewykorzystywany 600-metrowy pas wystarczający do lądowania samolotów. Chcemy, aby był on dostępny dla cywilów i już się o to staramy w Ministerstwie Infrastruktury. Oczywiście przy tym wszystkim będzie zachowana aktualna funkcja lotniska.
  Marynarka Wojenna otrzymała stosowne zawiadomienie listowne w tej sprawie.

  Według burmistrza częściowe ucywilnienie obiektu nie będzie wojsku w niczym przeszkadzać.
  - A miasto uczyni atrakcyjniejszym dla turystów oraz biznesmenów, którzy coraz częściej podróżują drogą powietrzną prywatnymi samolotami - dodaje Klimowicz. - Nie myślimy jednak o regularnych kursach pasażerskich. Chcemy mieć u siebie wyłącznie lądowisko.

  Co na to armia?
  - Do czasu zapadnięcia jakichkolwiek wiążących decyzji nie komentujemy tej sprawy - stwierdza kmdr por. Bartosz Zajda z biura prasowego Marynarki Wojennej w Gdyni.
  Kiedy może to nastąpić? Władze Darłowa, powołując się na dobrze poinformowane źródło w Warszawie, zapowiadają, że na początku października.

  - Wszystko jest już przyklepane - dodaje wprost burmistrz. - Gdy otrzymamy oficjalne potwierdzenie, to przez następne pół roku musimy podjąć kolejne czynności. M.in. powołać spółkę do zarządzania lądowiskiem, złożyć wniosek do wojska o uzyskanie małej działki do jego obsługi.

  Co o tym pomyśle sądzą miejscowi biznesmeni?
  - To duży krok w przyszłość - uważa Zbigniew Pajewski, szef hotelu Apollo.
  Także mieszkańcy nadmorskiego miasta, z którymi rozmawialiśmy, uważają podobnie i dodają, że lądowisko podniesie atrakcyjność nadmorskiej miejscowości. Władze miasta też na to liczą i już zastanawiają się, jak wykorzystać ten fakt pod względem marketingowym. - Przecież niewiele miejscowości nadmorskich może się czymś takim pochwalić - stwierdza burmistrz Klimowicz. - To będzie nasz dodatkowy atut.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo