Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Urzędnicy taniej wycenią przedszkola

  Grzegorz Janowczyk

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ratusz zapowiedział korektę wycen budynków pięciu miejscowych przedszkoli, które planują kupić prowadzące je dyrektorki. Ma być taniej od kilku do kilkunastu procent. Teraz ruch należy do samorządu. Na najbliższej sesji radni mają zdecydować o wprowadzeniu zmian w planach przestrzennych gruntów, na których stoją placówki.
  - Proponuję uchwalić zapis, który mówiłby o przeznaczeniu budynków i gruntów wyłącznie na działalność oświatową - wyjaśnia Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Wcześniej żądaliśmy zapisania w umowach sprzedaży punktu o karach finansowych za zrezygnowanie z prowadzenia przedszkoli w ciągu dziesięciu lat od ich nabycia. Doszliśmy jednak do wniosku, że takie rozwiązanie byłoby braniem przez dyrektorki na swoje barki bardzo dużej odpowiedzialności.

  - Życie różnie się układa. Nie można pod groźbą kar zmuszać kogoś do prowadzenia działalności przez wiele lat. Nowe rozwiązanie jest bardziej liberalne i zdecydowanie korzystniejsze dla dyrektorek placówek. W ślad za nim skorygujemy wyceny. Będą one na rękę prowadzącym placówki paniom - dodaje.

  Przypomnijmy, że dyrektorki mają prawo pierwokupu swoich przedszkoli. Najtańsze wyceniono na 685 tys. zł. Za najdroższe magistrat chciał aż 2,6 mln! Ceny nie napawały dyrektorki optymizmem. Większość z nich nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji o kupnie. Niektóre jednak już od dawna rozglądają się za bankowymi kredytami , bo bez pożyczki nie da się kupić obiektu.

  - Żadna z nauczycielek nie zrezygnuje z inwestycji - jest pewien Finster. - Rodzice z roku na rok coraz chętniej posyłają swoje pociechy do przedszkoli. Będzie co robić. Przedszkola mogą też poszerzać swoją ofertę edukacyjną o inne formy wychowawcze.

  Transakcje mają dojść do skutku w najbliższych kilku miesiącach. Magistrat zapewnia, że się mu nie spieszy. Zmiany w procedurze zbywania placówek mogą odwlec ich sprzedaż nawet o kilka miesięcy.
  W Chojnicach działa tylko jedno przedszkole samorządowe. Pozostałe zostały sprywatyzowane.

  Prywatyzacji przedszkoli towarzyszyły wielkie emocje. Na placówkę przy ul. Grunwaldzkiej chrapkę mieli przedstawiciele Zespołu Szkół Katolickich, ale ostatecznie nic nie wskórali.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo