Urzędnicy spotkają się z policją, by przyjrzeć się problemowi "porzucanych" hulajnóg

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Po interwencjach radnych miejskie służby wespół z policją wezmą na tapet temat hulajnóg pozostawionych w miejscach zagrażających pieszym oraz rowerzystom.

Hulajnogi elektryczne na wynajem pojawiły się w Gdańsku w maju br. Nowy środek transportu zdobył liczne grono zwolenników, ale jednocześnie wygenerował nowe problemy. Dowolność wyboru lokalizacji parkowania zaczęła stwarzać zagrożenie dla pieszych czy rowerzystów, i chociaż miasto zareagowało na nową sytuację, rozpowszechniając w połowie września spot edukacyjny zachęcający do odstawiania urządzeń „na bok”, nie zapobiegło to bezmyślności niektórych użytkowników.

Hulajnogi nadal są „porzucane” na chodnikach i ścieżkach rowerowych, niekiedy w ich przewracaniu dopomaga wiatr.

Czy możemy w jakiś sposób wymóc na firmach parkowanie hulajnóg na przygotowanych przez nie stojakach, jak w przypadku Mevo?

- pyta w interpelacji do prezydent miasta radna PiS Joanna Cabaj.

Porządek w centrum miasta, o który staramy się troszczyć, burzony jest przez rozrzucone pojazdy. Nietrudno przewidzieć, że stanowią poważne zagrożenie dla przechodniów.

Niemal w tym samym czasie interpelację skierowali także radni KO, którzy zaproponowali, by wzorem Gdyni zabierać pojazdy do depozytu.

Miasto pozytywnie zareagowało na zgłaszane sygnały. 18 grudnia, w siedzibie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni odbędzie się spotkanie, którego głównym tematem będzie znalezienie zadowalającego rozwiązania. Mają w nim wziąć udział przedstawiciele policji, Straży Miejskiej, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Gdańsku oraz Działu Użytkowania Przestrzeni Publicznej i Inżynierii Ruchu GZDiZ.

- Spotkanie ma służyć omówieniu sytuacji, wymianie doświadczeń, przedstawieniu rozwiązań stosowanych w innych miastach, zastanowieniu się jakimi możliwościami i środkami dysponujemy i które z rozwiązań może sprawdzić się w Gdańsku. W jaki sposób możemy włączyć do tego służby - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Przypomnijmy, że mimo zapowiedzi projekt ustawy mający objąć tzw. UTO, czyli urządzenia transportu osobistego, wciąż nie trafił do Sejmu. Jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury, w przyszłości hulajnogi mają być traktowane podobnie jak rowery.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie