MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy rozpoczęli ankietę wśród mieszkańców Wrzeszcza ws. częściowego zamknięcia ulicy Wajdeloty dla samochodów na wakacje

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Przemyslaw Swiderski
Wśród mieszkańców czterech ulic w Gdańsku Wrzeszczu rozpoczęło się badanie na temat funkcji ulicy Wajdeloty w tegorocznym sezonie wakacyjnym. Grupa lokalnych restauratorów chce zamknięcia części jezdni i zrobienia na niej deptaka - w ten sposób mieliby więcej miejsca na ogródki gastronomiczne, co pomoże im odzyskać obroty utracone podczas pierwszych miesięcy epidemii. Pomysł budzi spory sprzeciw mieszkańców.

Przez pierwsze miesiące pandemii koronawirusa część lokali gastronomicznych z ulicy Wajdeloty nie mogła pracować, a część mogła sprzedawać posiłki tylko na wynos lub na dowóz. Gdy tylko rząd uchylił pierwsze obostrzenia związane z gastronomią, właściciele AleBrowaru, pubu Z Innej Beczki oraz restauracji Avocado, Yummy i Fukafe, wystosowali do władz miasta apel o zamknięcie części ulicy dla ruchu samochodów.

Zamknięte fragmenty - od ulicy Aldony do Wallenroda oraz od Wallenroda do Grażyny - miały stać się deptakiem dla pieszych, a na miejscach parkingowych ustawić stoliki i krzesła. Jeden z lokali należy do miejskiej radnej Koalicji Obywatelskiej Beaty Jankowiak, a drugi do radnego dzielnicy Wrzeszcz Dolny Jakuba Stachuli.

Władze Gdańska zgodziły się na takie rozwiązanie na 4 dni - w długi weekend czerwcowy w dniach 11-14.06.2020, by następnie przeprowadzić badanie wśród mieszkańców, czy zgadzają się na przedłużenie tego na lipiec i sierpień. Urzędnicy nazywają to rozwiązanie testowe "prototypowaniem".

Decyzja władz miasta wzbudziła spore poruszenie wśród mieszkańców. Zorganizowano protest, pod którym podpisało się ok. 300 osób. Podpisy zbierano głównie w miejscowym sklepie warzywnym należącym do Zbigniewa Konopki, który prowadzi ten interes od lat. Mieszkańcy oraz przedstawiciele kilku innych firm działających przy ulicy Wajdeloty obawiali się hałasu, bałaganu, problemów z parkowaniem oraz z dojazdem. Głównym zarzutem był brak konsultacji tej decyzji z mieszkańcami i podjęcie decyzji bez nich.

Przez ten czas lokale przy ul. Wajdeloty cieszyły się sporą popularnością i były licznie odwiedzane przez klientów. Policja odebrała przez te cztery dni łącznie 7 zgłoszeń, z czego 4 nie zostały potwierdzone.

- Interwencje były związane z niewłaściwym parkowaniem, naruszeniem przepisów porządkowych oraz spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym. Zgłoszono także złośliwe niepokojenie i w związku ze zgłoszeniem funkcjonariusze prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie. Za tego typu wykroczenie grozi kara ograniczenia wolności, grzywny albo kara nagany - mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdański asp. szt. Mariusz Chrzanowski.

W sobotę 20.06.2020 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozpoczął przeprowadzanie ankiety wśród mieszkańców ulic Wajdeloty, Aldony, Wallenroda (te dwie ulice na odcinkach pomiędzy Wajdeloty i Lelewela) i Grażyny, którzy mogą wypowiedzieć się w niej, co sądzą o ewentualnym zamknięciu fragmentu ulicy Wajdeloty w lipcu i sierpniu. Badaniem objętych będzie 555 lokali mieszkalnych i użytkowych.

- Celem badanie będzie poznanie opinii mieszkańców oraz użytkowników lokali użytkowych ulic, których prowadzone ograniczenie w ruchu pojazdów bezpośrednio dotyczyło - mówi rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan.

Ankieta składa się z dwóch pytań oraz wariantów odpowiedzi:

1. Czy chciał(a)by Pan(i), żeby zmiana organizacji ruchu została utrzymana w dłuższym terminie?

  • a. Tak
  • b. Nie

2. Jeśli TAK, to:

  • a. Na stałe
  • b. Tylko w okresie wakacyjnym
  • c. Tylko w weekendy w okresie wakacyjnym
  • d. Tylko w sezonie ogródków gastronomicznych (od kwietnia do października)
  • e. Trudno powiedzieć

W przypadku, gdy ankieter nie zastanie nikogo w lokalu zostawi ankietę w skrzynce. Zwrot wypełnionej ankiety będzie możliwy do 26 czerwca 2020 roku w Bibliotece Pod Kotem i Myszą przy ul. Lelewela 21/22. Wyniki ankiety mają być znane do 30.06.2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Po co są strefy czystego transportu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki