Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd uwzględnił uwagi mieszkańców do planu zagospodarowania. Na tzw. boisku Tuska będzie mógł powstać parking, ale jedynie podziemny

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Biuro Rozwoju Gdańska przyjęło większość uwag mieszkańców do planu zagospodarowania dla zielonego terenu u zbiegu ul. 3 Maja oraz Błędnika w Gdańsku, zwanego potocznie „boiskiem Tuska”. Okoliczni obawiali się „zabetonowania” placu, który dziś służy m.in. celom rekreacyjnym, a w przyszłości mógłby stać się parkingiem.

Trwa procedura uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu zespołu szpitalnego Bożego Ciała w Gdańskim Śródmieściu, obejmującego zielony teren vis-a-vis Placu Zebrań Ludowych oraz położony po sąsiedzku, historyczny kompleks budynków, po zachodniej stronie ul. 3 Maja.

Parking pod przyszłą działalność planetarium

Jak informowaliśmy, projekt miejscowego planu zaproponowany przez Biuro Rozwoju Gdańska spotkał się ze stanowczym sprzeciwem okolicznych mieszkańców. Przez ostatnie tygodnie BRG rozpatrywało uwagi dotyczące m.in. bliskości możliwej zabudowy od budynków mieszkalnych przy ul. 3 Maja 25 i 25a, wielkości planowanego parkingu podziemnego, podniesienia drogi biegnącej wzdłuż okien obiektu mieszkalnego czy wycięcia części okolicznych drzew. Ostatecznie gdańscy urzędnicy zdecydowali się uwzględnić większość postulatów wniesionych przez gdańszczan. Przychylili się m.in. do wniosków o wpisane zakazu lokalizowania na terenie zielonym parkingów naziemnych czy placów manewrowych.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy plan zagospodarowania dla tzw. boiska Tuska. Czy w tej części miasta potrzebny jest kolejny, duży parking samochodowy?

- Cieszy nas, że Biuro Rozwoju Gdańska wsłuchało się w głos mieszkańców – mówi Katarzyna Zawistowska, mieszkająca przy ul. 3 Maja. - Jesteśmy szczególnie zadowoleni z zapisów dotyczących pozostawienie tutejszych drzew oraz gwarancji, że teren pozostanie zielony i będzie w przyszłości służyć mieszkańcom, a nie autom.

W projekcie MPZP została także skorygowana, z 200 na 150, liczba miejsc parkingu podziemnego, który w przyszłości miałby zaspokoić potrzeby Hevelianum i działającego przy nim planetarium.

- Nasze zaniepokojenie wzbudza jedynie kwestia poszerzenia drogi przebiegającej pod naszymi oknami, która, jak wszystko wskazuje, będzie kiedyś stanowić dojazd do parkingu, co z kolei przełoży się na większy ruch – dodaje gdańszczanka.

Teren bez dodatkowej zabudowy?

Natomiast dobrą informacją dla mieszkańców jest to, że droga nie zostanie podniesiona, co mogłoby doprowadzić do zacienienia najniżej położonych lokali. Dodatkowo, jak informuje BRG, ewentualne poszerzenie istniejącego ciągu pieszo-jezdnego o ok. 1,3 m nie będzie powodować konieczności naruszania skarp po obu stronach jezdni.

CZYTAJ TAKŻE: Premier zapowiada: narodowa kwarantanna możliwa w ciągu 7-14 dni

Jeszcze inną sprawą jest przyszła zabudowa tzw. boiska Tuska. Prawdopodobnie nie powstaną na nim żadne inne obiekty, choć pierwotnie w planie dopuszczano możliwość funkcjonowania tu działalności usługowej, hotelowej czy gastronomicznej w formie nawiązującej wyglądem do historycznego obwałowania z II połowy XIX w.

- Rozpatrując uwagi mieszkańców, którzy postulowali m.in. wprowadzenie linii zabudowy w odległości minimum 25 m od elewacji budynków przy ul. 3 maja 25 i 25a, Biuro Rozwoju Gdańska zwróciło się do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o doprecyzowanie wytycznych dotyczących kształtu i lokalizacji zabudowy naziemnej mającej odwzorować historyczne wały. Z uwagi na brak odpowiedzi ze strony konserwatora, zdecydowano o całkowitej rezygnacji z dopuszczenia tego typu obiektu – informuje Joanna Bieganowska z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Oznacza to, że zmieniony projekt planu nie dopuszcza na przedmiotowym terenie żadnej usługowej zabudowy naziemnej. Ze względu na wprowadzone do projektu planu zmiany, dokument ten został przesłany do PWKZ celem uzyskania wymaganego ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uzgodnienia. Organ uzgadniający ma 30 dni na wydanie pozytywnej lub negatywnej decyzji. Jeżeli zmodyfikowany projekt planu zostanie uzgodniony, będzie dalej procedowany w zmienionej formie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki