Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urząd Marszałkowski w Gdańsku planuje wydatki na przyszły rok. Wśród inwestycji zakup nowych kolejek czy budowa lądowiska

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemyslaw Swiderski
Zarząd Województwa Pomorskiego szacuje przyszłoroczne wpływy do kasy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku na poziomie nieznacznie niższym od tegorocznych i skupi się przede wszystkim na dokończeniu rozpoczętych inwestycji. W budżecie na 2021 r. prawdopodobnie znajdą się środki na zakup nowego taboru kolejowego dla regionalnych przewoźników oraz budowę lądowiska na budynku szpitala w Gdyni.

Ruszyły przymiarki do planu przyszłorocznych dochodów i wydatków samorządu województwa. Najważniejszym pytaniem jakie zadają sobie teraz urzędnicy jest, jak zaplanować dochody w czasie gospodarczej recesji, spowodowanej niepewną sytuacją przedsiębiorstw, od których dochodów wprost uzależniona jest zasobność kasy Urzędu Marszałkowskiego. Póki co, prognozy nie wskazują, by budżet na 2021 r. miał znacząco różnić się od przyjętego na rok bieżący.

Dochody województwa na stabilnym poziomie

Prawdopodobnie w 2021 r. nie uda się przekroczyć symbolicznej granicy 1 mld zł dochodów, osiąganych w ostatnich dwóch latach (dokładnie 1,027 mld zł w planie przyjętym w grudniu 2019 r.), ale spadek wpływów nie powinien zachwiać finansami samorządu. Duże znaczenie będzie mieć sytuacja w ostatnim kwartale 2020 r. wynikająca z tzw. drugiej fali pandemii.

- Na 30 września br. wpływy do budżetu nie odbiegają znacznie od planowanych, w związku z czym w projekcie budżetu na 2021 r. nie przewiduje się spadku dochodów z tego tytułu – mówi Michał Piotrowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Patrząc na każdą z prognoz wpływów z tytułu udziałów w CIT na kolejne okresy należy patrzeć z wielką ostrożnością. Dotychczasowe wpływy z uwagi na przesunięcie terminu rozliczenia oraz działania pomocowe rządu w ramach Tarczy antykryzysowej i Tarczy finansowej, mogą nie w pełni odzwierciedlać wpływ epidemii na średniookresową sytuację przedsiębiorstw.

Nie tylko nowe kolejki

W dziale poświęconym inwestycjom znajdą się głównie zadania rozpoczęte w ostatnich latach. Chodzi o dokończenie przebudowy drogi wojewódzkiej 224 na odcinku Godziszewo – węzeł autostrady Stanisławie, modernizację Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Również w przyszłym roku urząd planuje kontynuację wartego 58,4 mln zł programu „Pomorskie e-Zdrowie”, polegającego m.in. na ucyfrowieniu podmiotów leczniczych oraz rewitalizację fragmentu linii kolejowej nr 234 na potrzeby trasy objazdowej.

- W 2021 r. Zarząd Województwa Pomorskiego planuje w budżecie także dwie, ważne, nowe inwestycje. To budowa lądowiska na budynku Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni za 10,4 mln zł oraz zakup pojazdów kolejowych do obsługi przewozów pasażerskich w województwie pomorskim – mówi rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Fundusze na nowe kolejki w wysokości 24,6 mln zł, zostaną zabezpieczone w budżecie, jednocześnie urząd będzie wnioskować do premiera o zwrot kosztów zamówienia.

- W ramach walki z Covid mamy możliwość aplikować o środki na zakup taboru, który spowodowałby zwiększenie częstotliwości kursowania, a tym samym rozrzedzenie potoku podróżujących – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek woj. pomorskiego. - Docelowo chodzi o wzmocnienie taboru PKM-ki.

- Do 15 listopada dostaniemy projekt do przeanalizowania i wtedy będziemy zgłaszać swoje poprawki – mówi Jerzy Barzowski, przewodniczący opozycyjnego klubu PiS w Pomorskim Sejmiku Wojewódzkim. - Jak co roku największe potrzeby są w służbie zdrowia oraz transporcie. Na pewno będę wnioskować o inwestycje drogowe w zachodniej części województwa, która pod tym względem jest jedną z bardziej wykluczonych części naszego kraju.

Projekt budżetu będzie głosowany przez radnych pod koniec tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki