Urodziny Lecha Wałęsy 2018. Były prezydent RP świętował 75.urodziny i 35. rocznicę otrzymania Pokojowej Nagrody Nobla [zdjęcia, wideo]

Barbara Szczepuła
75. urodziny Lecha Wałęsy. Uroczystość w Operze Bałtyckiej
75. urodziny Lecha Wałęsy. Uroczystość w Operze Bałtyckiej Przemek Świderski
Lech Wałęsa w sobotę 29 września obchodził 75. urodziny! Zaś 5 października mija 35. rocznica otrzymania przez przywódcę Solidarności Pokojowej Nagrody Nobla. Z powodu tych dwóch ważnych rocznic, w sobotę w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbyła się uroczystość na cześć Wałęsy.

Donald Tusk przekazał Lechowi Wałęsie życzenia z okazji 75 urodzin i wyrazy uznania od wszystkich przywódców państw Unii Europejskiej. Zabrakło tylko jednego podpisu. Wiadomo czyjego.
- Znowu 1:27! – komentowali goście.

Przewodniczący Rady Europejskiej pojawił się niespodziewanie gdy wszyscy zajęli już miejsca na widowni Opery Bałtyckiej.
- Tusk, Tusk przyjechał! – zaczęły się szepty, oglądanie się za siebie i na boki, wstawanie, wypatrywanie…
Donald Tusk usiadł obok Lecha Wałęsy i zaczęła się urodzinowa gala.

Wcześniej Jubilat przyjmował życzenia w foyer. Towarzyszyła mu pani Danuta, w eleganckiej czarnej sukni, ze sznurem pereł na szyi i białą różą podarowaną mężowi przez Maję Komorowską w ręku.

Kolejka składających życzenia nie miała końca. Z prezentami przybyli ambasadorowie ponad dwudziestu krajów. Powszechną uwagę zwracała pani Georgette Mosbacher, ambasador USA w olśniewającej zielonej sukni i oryginalnej biżuterii. Na spotkanie z dostojnym Jubilatem czekali między innymi ambasadorowie Wielkiej Brytanii, Norwegi, Japonii, Kazachstanu, Czech, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, Maroka, Panamy, Hiszpanii, Holandii, Danii, a nawet Gambii. Wszyscy wyrażali swój podziw i szacunek dla Laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
- Zmienił Pan świat – powiedział ambasador Szwajcarii.

Źródło:TVN24

Ambasador Niemiec przekazał Jubilatowi list od prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera:

- Niemcy i Europa wiele panu zawdzięczają. Przyczynił się pan do zjednoczenia Niemiec i utorował drogę do wspólnej Europy.

- Dziękujemy za wolną Polskę, będziemy jej bronić - zapewniali Wałęsę goście.
- Damy radę, Lechu! – dodawał otuchy Wałęsie jego przyjaciel z Wolnych Związków Zawodowych Jerzy Borowczak, dziś poseł PO, a koledzy jubilata ze stoczniowego wydziału W-4 z kierownikiem na czele mówili: – Życzymy ci dużo wnuków i wiele radości.

75. urodziny Lecha Wałęsy. Uroczystość w Operze Bałtyckiej

Urodziny Lecha Wałęsy 2018. Były prezydent RP świętował 75.u...

Wnuki pojawiły na przyjęciu. Dwaj z nich przy okazji jubileuszu przedstawili dziadkowi swoje dziewczyny. Był też oczywiście Jarosław Wałęsa z urodziwą żoną.

Młodzi Ślązacy deklarowali że przejmą pałeczkę od starszego pokolenia i obronią demokrację. Profesorowie prawa, Andrzej Rzepliński i Marcin Matczak życzyli jubilatowi zdrowia i wytrwałości.
- Już dopływam do brzegu – wzdychał melancholijnie Lech Wałęsa.
- Nie tak szybko, Lechu – przekonywał go Jan Zarębski, były marszałek województwa pomorskiego, równolatek Wałęsy.
- Tam jest lepiej! – przekomarzał się Wałęsa.
- Ale tu weselej! – nie dawał za wygraną Zarębski.

Prezenty otrzymał jubilat rozmaite. Od wielkiej rzeźby przedstawiającej jego samego, którą przekazali mu Sylwia i Piotr Krupowie, przez koszyk pełen słoików z miodem i dżemem od gości z Borów Tucholskich po dziesięciokilogramową szynkę od Ambasadora Hiszpanii i gdańskiego Bussiness Centre Club. Torunianie przywieźli pierniki, a konsul Ukrainy - trzy pamiątkowe monety z Majdanu. Ambasador Bułgarii podarował Lechowi Wałęsie krawat, a malarz Jacek Mydlarski pejzaż morski.
- Lechu trzymaj się! - podtrzymywał jubilata na duchu Zbigniew Janas (niegdyś Solidarność z Ursusa).
- Zwątpiliście we mnie – skarżył się Wałesa.
- My? Nigdy! Jesteśmy z tobą!

Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej zjawił się z wielkim zdjęciem szczecinian śpiewających Lechowi Wałęsie „Sto lat”. Z Nowoczesnej udało nam się dostrzec Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Ewę Lieder. Senator Jan Rulewski skonstatował melancholijnie że znaczek Solidarności nosi już tylko on i Wałęsa. Nie była to jednak prawda, bo znaczki wpięte w klapę mieli nawet niektórzy goście z zagranicy. Zjawili się oczywiście przyjaciele Lecha Wałęsy z Ruchu Młodej Polski, Bożena i Maciej Grzywaczewscy i Małgorzata Rybicka. Serdeczne życzenie swemu – jak mówiła – „szefowi” złożyła sędziwa profesor Joanna Penson. Byli także gdańscy liberałowie z Januszem Lewandowskim i Janem Krzysztofem Bieleckim na czele.

75. urodziny Lecha Wałęsy. Uroczystość w Operze Bałtyckiej
75. urodziny Lecha Wałęsy. Uroczystość w Operze Bałtyckiej Przemek Świderski

Powszechnie komentowano że tak wzruszającego przyjęcia urodzinowego Lecha Wałęsy jeszcze nie było, choć także w ogrodach przy ulicy Polanki gdzie dawniej przyjmował gości atmosfera zawsze była sympatyczna.

Swoje wystąpienie Jubilat zaczął melancholijnie -cytatem ze starej piosenki: „Upływa szybko życie, jak potok płynie czas, za rok, za dzień, za chwilę razem nie będzie nas…”

- Takie spotkania są dowodem, że przyjaźń się liczy – mówił wzruszony. - Moje życie było skomplikowane, świat się całkiem zmienił, a w tej zmianie jest też wasz i mój wkład. Czy jednak byliśmy przygotowani do tego nowego świata? Czy wiedzieliśmy jak w nim żyć? Musimy uzgodnić fundamenty, na których ten nowy świat ma się opierać. Jeśli tego nie zrobimy, następne pokolenia będą mówić: Owszem, świetnie burzyliście, ale czy zbudowaliście coś lepszego?. Wiele mi się w życiu udało, mam synów (…i córki – dodał ktoś z widowni). No tak, córki też, oczywiście. I dom zbudowałem. Przy pomocy boskiej i waszej wywalczyłem wolność. Nie brałem się za budowanie, bo nie miałem do tego odpowiedniego doświadczenia, nie byłem do tego przygotowany. Dziękuję że jesteście ze mną.

Potem zabrał głos przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk:

- Przywiozłem dokument, który potwierdza pana intuicje: ma pan w całej Europie więcej przyjaciół niż kiedykolwiek. Dokonał pan rzeczy niemożliwej: zamiany systemu bez rozlewu krwi. Okazał się pan politykiem mądrym i niezwykle skutecznym. Uczestniczyliśmy w czymś pięknym, pokazaliśmy światu, że dobro i prawda może zwyciężyć. Mówiłem o tym na sesji ONZ w Nowym Jorku. Dał nam przykład Lech Wałęsa jak zwyciężać mamy… Był pan i jest nadal bohaterem naszych czasów.

- Jak każdy człowiek ma pan wady i zalety. Ale pańskie wady są zwykłe, ludzkie, a zalety – wyjątkowe. Nie zmienią tego żadne oszczerstwa. Prawda jest silniejsza od kłamstwa. A Lech Wałęsa jest silniejszy od… wiadomo kogo – zakończył Donald Tusk. Otrzymał wielkie brawa. Wiele osób miało łzy w oczach.

Wręczając jubilatowi oprawiony w ramkę list z wyrazami wdzięczności i uznania od wszystkich przywódców krajów członkowskich Unii Europejskiej Tusk dodał: Tylko jednego podpisu nie ma. To dowód, że nie pan jest sam, panie prezydencie.

Zamiast kwiatów goście składali datki na „Dzieci z Dworca Brześć”. Dzieci czeczeńskie, którym wraz z matkami udało się wjechać do Polski dały pokaz swoich narodowych tańców.

Uroczystość zakończył koncert w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery Bałtyckiej pod dyrekcją Jose Nariai Florencio. Słuchaliśmy świetnych interpretacji utworów Rossiniego, Verdiego, Czajkowskiego, Moniuszki oraz Bernsteina.
Tort urodzinowy też był znakomity.

ZOBACZ TEŻ RELACJA Z URODZIN LECHA WAŁĘSY W OPERZE BAŁTYCKIEJ [minuta po minucie]

Lech Wałęsa świętuje 75. urodziny! Specjalna instalacja z 44 kilometrów wstążek!

Z okazji urodzin Lecha Wałęsy i 35. rocznicy otrzymania nagrody Nobla na Targu Węglowym w Gdańsku stanęła również specjalna instalacja autorstwa Jerzego Janiszewskiego złożona z 44 kilometrów wstążek.

Urodziny Lecha Wałęsy w ECS

Urodziny Lecha Wałęsy w ECS. Przybyli m.in. Leszek Balcerowi...

Zobacz też: 70. urodziny Lecha Wałęsy. Przyjęcie w Pałacu Opatów w Gdańsku

Aktualizacja godz. 20.30

W Operze Bałtyckiej jest 450 miejsc. Wszystkie są zajęte.

Podczas uroczystości wyemitowano też felieton filmowy z archiwalnymi zdjęciami sprzed 35 lat z przyjęcia Pokojowej Nagrody Nobla przez żonę Lecha Wałęsy- Danuty.

Aktualizacja godz. 19.30

Na scenie pojawili się Donald Tusk i Jarek Wałęsa.

- Przywiozłem dokument, który potwierdza pana intuicję, że w dniu 75 urodzin ma pan więcej przyjaciół niż kiedykolwiek. Tu i w Europie. To co pan zrobił było najpiękniejszym przeżyciem dla wszystkich Polaków. Bez rozlewu krwi. Solidarność i prawda zwyciężyły. Można chyba powiedzieć: Dał nam przykład Lech Wałęsa jak zwyciężać mamy. Prawda jest silniejsza od kłamstwa - powiedział Donald Tusk.

Następnie obaj panowie wręczyli Lechowi Wałęsie dyplom z podpisami przywódców całej Unii Europejskiej.

Zamiast kwiatów goście wrzucali datki na rzecz dzieci z Dworca Brześć, które również przyjechały na uroczystości i wystąpiły przed gośćmi.

Aktualizacja godz. 19.20

Przemówił Lech Wałęsa. Stwierdził, że wszystkich dzisiejszych gości zalicza do swoich przyjaciół.

- Czas szybko płynie, mój dobiega do końca - stwierdził. To co było dobre do końca XX wieku nie pasuje do współczesności. Teraz musimy uzgodnić fundamenty nowych czasów. Musicie wyciągnąć wnioski i budować na uzgodnionych wartościach. Jak poradzimy sobie z populizmem i nieuczciwością polityków. Niektórzy próbują burzyć stary porządek, ale czy oni zbudują coś nowego? - pytał. Tak dużo ludzi jak dzisiaj chyba jeszcze nie miałem. Dziękuję Wam - stwierdził.

Wszyscy wstali i odśpiewali mu gromkie sto lat.**

Aktualizacja

Na urodzinach u Lecha Walesy pojawili się między innymi: Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jan Krzysztof Bielecki, Jan Rulewski, Jan Lityński, Jerzy Borowczak, Henryka Krzywonos, aktorzy Wiktor Zborowski i Maja Komorowska. Przyszli również kandydaci na prezydenta Gdańska: Jarosław Wałęsa z żona i siostrami oraz Paweł Adamowicz z żoną.

Do jubilata ustawiła się długa kolejka gości, którzy składali mu życzenia.

Następnie wszyscy zajęli miejsca na widowni w Operze Bałtyckiej i czekali na rozpoczęcie gali oraz występ solistów, chóru i orkiestry Opery Bałtyckiej pod batutą maestro Jose Maria Florencio.

Lech Wałęsa świętuje 75. urodziny! Specjalna instalacja z 44 kilometrów wstążek!

Z okazji urodzin Lecha Wałęsy i 35. rocznicy otrzymania nagrody Nobla na Targu Węglowym w Gdańsku stanęła również specjalna instalacja autorstwa Jerzego Janiszewskiego złożona z 44 kilometrów wstążek.

Urodziny Lecha Wałęsy w ECS

Urodziny Lecha Wałęsy w ECS. Przybyli m.in. Leszek Balcerowi...


Zobacz też: 70. urodziny Lecha Wałęsy. Przyjęcie w Pałacu Opatów w Gdańsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie zauważyłem męża stanu-Mieczysława Wachowskiego.Czy to prawda ,że ukradł ponad 3.7 miliona złotych z Instytutu? Moja sąsiadka twierdzi ,że tak.
S
Sito
Nie w tej operze i nie przy tym Wagnerze. Wiec zeby szczerze po ofermie i klakierze. Calkiem szczerze w dobrej wierze.
S
Sms
Bolek, po ile sa u ciebie wiertarki z Elektromontazu? A po ile akumulatory? Tyle co lapowka za wypuszczenie dziesioniarza Slawka? Szkoda ze juz nie zyje twoj kolega Jankowski,bodal by ci rozgrzeszenie za donoszenie. Ty i Heniek nadawaliscie sie do kazdego kabaretu. Tylko nie mow, zes nie kapus, bo mam zajady.
.
A wnuki z kryminalu na przepustce nie byli na dziadka urodzinach. Gdy mam urodziny to przychodzi rodzina ,dzieci ,wnuki w pierwszym rzedzie sa na moich urodzinach .Obcych na urodziny sie nie zaprasza tylko na imieniny.
w
wwww
Dzisiaj wielki bal w Operze.
Sam Potężny Archikrator
Dał najwyższy protektorat,
Wszelka dziwka majtki pierze
T
Tuwim
Bal w Operze.
H
Hej
Była kapusta.
b
bo
Bo to donosiciel.
R
Rumcajs
Czy to jest ten sam "gieroj" tzw Nocnej Zmany ?
B
Barry.
Wracaj chamie do Popowa, Polska wzywa cie Ludowa.
S
Stajszevsczi Boys
Kiedy stały za NIM miliony, był BOHATEREM i dalej... chciałby BOHATEREM być.
Niestety, teraz jest jak MARIONETKA UKŁADU i znaczy NIEWIELE albo prawie nic.
Szkoda, że historia "Solidarności" po latach brzmi jak BAJKA.
Prawdziwym BOHATEROM urosły garby, po których ELITA poszła do władzy, by marnować NADZIEJE patriotycznych POLAKÓW.
G
Gość
Właśnie to środowisko dokonało przekrętu zwanego "transformacją ustrojowa i gospodarcza", wpędzając miliony Polaków w bezrobocie i wieloletnią nędzę. Na drzewo z tymi małpami PRL.
e
emir
90% tych gosci to obludni ludzie, czy oni Bolka szanuja? na pweno nie, o zgrozo to polityka i Bolek sprzedawszczyk o tym dobrze wie....ludzie zastanowcie sie nad soba,...a Ewa Blaszczyk co tam robila? wstydze sie za pania pani Ewo...aktorzyny biedne ....
o
obserwator
zalosne towarzystwo, Dana jakas dzika...
G
Gość
JESZCZE ELEKTRYCZNY wygłoD NY FOTEL DO TW balcyrka PO LIBER ssTALOVE TEECZER CE
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie