Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny bez Wałęsy

Barbara Madajczyk-Krasowska
Prezydent Lech Kaczyński z przewodniczącym Januszem Śniadkiem zdmuchną 28 świeczek na urodzinowym torcie Solidarności. Wałęsa bojkotuje oficjalne obchody

Obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczną się uroczystą mszą świętą, którą odprawi arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w kościele św. Brygidy. W uroczystościach nie weźmie udziału Lech Wałęsa, swojego udziału nie potwierdził też premier Donald Tusk.

- Złożyłem kwiaty sam. Chciałem to zrobić w spokoju - powiedział nam Lech Wałęsa. - Nie chcę, żeby było za ani przeciw - dodał. - To też protest przeciw tym, którzy chcą ukraść zwycięstwo i historię. Chcą pokazać, gdzie było ZOMO, a gdzie tacy patrioci jak ci wskazujący.

Były prezydent nieco złagodził wcześniejsze wypowiedzi, że protestuje przeciw braciom Kaczyńskim i IPN. Teraz nie wymienił nazwisk i instytucji, ale wiadomo, o kogo chodzi. To Jarosław Kaczyński mówił o swoich przeciwnikach, że w czasie sierpniowego strajku stali tam, gdzie stało ZOMO.

- Lech Wałęsa powiedział mi, że będzie uczestniczył tylko w okrągłych rocznicach - poinformował nas Krzysztof Dośla, szef Zarządu Regionu Gdańskiego "S". To regionalna "S", Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk są organizatorami obchodów narodzin Solidarności.

- Za dwa lata będę się starał przymrużyć oko, bo świat będzie bardziej na nas patrzył. Mam nadzieję, że poupadają ci niewłaściwi, będzie spokojniej i będę mógł czcić, jak należy - śmieje się były przywódca NSZZ Solidarność.

Uczestnicy mszy w kościele św. Brygidy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożą wieńce. Przedtem prezydent Kaczyński uhonoruje odznaczeniami osoby zasłużone dla Solidarności. W tym roku po raz pierwszy odznaczenia dostaną strajkujący w 1988 roku.

W części nieoficjalnej za drugą bramą Stoczni Gdańskiej odbędzie się festyn, na którym oprócz urodzinowego tortu, przewidziano stoczniowe menu - bigos, chleb ze smalcem, grochówkę.

O godz. 16.00 rozpoczną się koncerty orkiestr dętych. Siedem orkiestr zacznie grać w różnych miejscach Głównego Miasta (przy Zielonej i Złotej Bramie i przy Ratuszu Głównego Miasta, na placu Kobzdeja, w Parku Heweliusza, na ul. Karmelickiej, na Targu Węglowym).

O godz. 17 kolorowa parada orkiestr rusza spod Złotej Bramy w kierunku placu Solidarności i ok. godz. 18.00 każda z orkiestr zaprezentuje swoje najlepsze utwory. Atrakcją dnia będzie lot balonem (o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne). Ewentualne godziny lotu będą podawane w trakcie festynu.

O godz. 20 na terenie Stoczni Gdańsk odbędzie się finałowy koncert (prowadzenie Iwona Schymalla). W programie pierwsze publiczne wykonanie "Fanfary" - utworu skomponowanego przez Krzysztofa Pendereckiego specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności oraz koncerty Stanisława Soyki i zespołu Perfect.

Towarzyszyć mu będzie orkiestra symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wstęp wolny. Wszystko zakończy się feerią świateł, muzyki, laserów i pokazem sztucznych ogni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki