Uroda miasta

Piotr Dwojacki
W chaosie urbanistycznym współczesnego Gdańska są dzielnice zaprojektowane dobrze - głównie te powstałe w czasach słusznie minionych, w tym przed wojną światową. Jest wśród nich Dolny Wrzeszcz.

Elegancki układ ulic i podwórzy, zabudowa głównie z okresu Wolnego Miasta Gdańska, nadal mnóstwo (choć coraz mniej) mieszkańców. W niewielkiej części tej dzielnicy, przy ulicy Wajdeloty, prowadzona jest tzw. rewitalizacja, czyli układanie rury przeciwpowodziowej i wymiana nawierzchni nad tą rurą.

Prace nie są nawet na półmetku, ale już widać - tu będzie ładniej. Ale w części północnej i wschodniej, bliżej Zaspy i Zielonego Trójkąta, cały wysiłek modernizacyjny spoczywa na mieszkańcach - oni w ostatnich latach wydali na ten cel dziesiątki milionów złotych, a wydadzą jeszcze więcej!

Właściciele wielu sprywatyzowanych już kamienic podjęli w swoich wspólnotach mieszkaniowych decyzje o wzmocnieniu stropów, osuszeniu fundamentów i piwnic, wymianie dachów. Na kilkudziesięciu budynkach mamy już nowe elewacje. W następnych setkach kamienic decyzje o dociepleniu i wymalowaniu ścian zewnętrznych zapadną w ciągu najbliższego roku - dwóch. Ale jest pewne "ale"… Otóż doświadczenie uczy, że źle zaprojektowane elewacje, choć nowe, potrafią trwale zeszpecić nie tylko pojedynczy budynek, ale i całą okolicę…

Wielkim sukcesem niedawno powołanego referatu estetyzacji gdańskiego Urzędu Miejskiego może być przedsięwzięcie, które rozpoczyna się dziś. "Wrzeszcz Dolny w kolorze" to akcja, w wyniku której mieszkańcy mają wypracować wzornik kolorystyczny dla dzielnicy, tzw. masterplan. Ma on służyć przez lata jako pomoc dla właścicieli kamienic przy podejmowaniu decyzji.

W ramach akcji przewidziano warsztaty i spacer pod hasłem "Zobaczyć na nowo". W całość działań zaangażowana jest Rada Dzielnicy.

Spotkanie - z prelekcjami, prezentacjami i poradami budowlanymi - odbędzie się już dziś o godzinie 18 w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych przy alei Legionów we Wrzeszczu. Zachęcam do udziału zarówno mieszkańców dzielnicy, jak i miłośników Wrzeszcza!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr Dwojacki

No właśnie w wielu częściach dzielnicy już mamy pstrokaciznę - z powodu braku jakiejkolwiek koordynacji. W tym z powodu braku skoordynowania się sąsiednich wspólnot mieszkaniowych. Doprowadzenie całości do pewnego standardu potrwa długie lata.

/ oksza

... oby - jak zawsze - nie wyszła z tego pstrokacizna i własne pomysły pana Henia (bo żonie się ten kolorek bardzo podobał, albo: bo takom farbem mielim). Wypadałoby chyba jednak trochę więcej koordynacji i uzgodnień. Choć jak pomyślę sobie o "inwencji" urzędników to robi mi się ciemno przed oczami. A ma być przecież barwnie.

Dodaj ogłoszenie