Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości żałobne po śmierci ks. Stanisława Bogdanowicza [WIDEO,ZDJĘCIA]

red., Jarosław Zalesiński, wideo Karol Merk
Od piątku 27 października trwają uroczystości żałobne po śmierci księdza Infułata Stanisława Bogdanowicza, byłego proboszcza bazyliki Mariackiej w Gdańsku. W sobotę duchowny spocznie w krypcie kapłanów pod kaplicą Jezusa Miłosiernego.

W piątek wprowadzono trumnę ks. Stanisława Bogdanowicza do Bazyliki Mariackiej. Odbyła się msza święta pod przewodnictwem Ks. Bp Zbigniewa Zielińskiego z udziałem kapłanów z dekanatu. Później odmówiono różaniec.

O godzinie 18 odprawiona została msza pod przewodnictwem Ks. Prałata Ireneusza Bradtke z udziałem kapłanów współpracowników oraz grup duszpasterskich i wspólnot parafii przy Bazylice Mariackiej.

O godzinie 21 odbyła się msza pod przewodnictwem Ks. Bp. Wiesława Szlachetki z udziałem kapłanów kolegów kursowych, współpracowników z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej oraz profesorów i wychowanków Gdańskiego Seminarium Duchownego.

W sobotę odbędzie się pogrzeb księdza Bogdanowicza.
Program uroczystości pogrzebowych księdza infułata Stanisława Bogdanowicza

Wspomnienie

Gdy w październiku 2014 r. ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz przeszedł na emeryturę, nie wycofał się z różnych zajęć i obowiązków kościelnych, ale praktycznie całkowicie wycofał się z lokalnego życia publicznego. Przez wiele wcześniejszych lat był jedną z najbardziej znanych i - dodam - najsympatyczniejszych postaci gdańskiego Kościoła.

Przez 35 lat sprawował funkcję proboszcza bazyliki Mariackiej. Objął ją po innej legendarnej postaci - księdzu Józefie Zator-Przytockim, podpułkowniku Armii Krajowej, więźniu UB. Te wolnościowe i patriotyczne tradycje księdza Zator-Przytockiego znalazły w księdzu Bogdanowiczu godnego sukcesora. Sam także doświadczył komunistycznego więzienia (w 1966 r.), przede wszystkim jednak - z bazyliki Mariackiej uczynił jedno z najważniejszych miejsc walki o prawdę i wolność. To tutaj, już w latach 70., odbywały się msze za ojczyznę, tutaj organizowano protestacyjne głodówki, w latach stanu wojennego tu odbywały się konspiracyjne spotkania. Chyba za mało dzisiaj się wie i pamięta, że bazylika Mariacka była równie ważnym jak kościół św. Brygidy miejscem, w którym przygotowywano naszą obecną wolność.

Ks. Bogdanowicz zasłynął z jeszcze innego patriotyzmu: był wielkim patriotą Gdańska, znawcą jego historii i patriotą swojej ukochanej świątyni, bazyliki Mariackiej. Dziełem Jego życia - poza wszystkimi opublikowanymi książkami, a napisał ich kilkadziesiąt - była wieloletnia walka o powrót do gdańskiej bazyliki zabytkowych obiektów

Ksiądz infułat był też, wynika to z wszystkich wypowiedzi, znakomitym opiekunem parafii, bliskim ludziom i życzliwym im. Gdziekolwiek w Gdańsku powiedziało się: ksiądz infułat, zawsze było wiadomo, że chodzi o Niego.

Naszego Księdza Infułata żegnać będziemy w sobotę, 28 października 2017 roku mszą św. żałobną o godz. 11.00, sprawowaną w bazylice Mariackiej pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Następnie ciało Zmarłego zostanie złożone w Krypcie Kapłanów Archidiecezji Gdańskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki