Uroczystości w legendarnej sali BHP. Wśród gości "Solidarności" był m.in. premier RP Mateusz Morawiecki

szymZaktualizowano 
Z premierem RP Mateuszem Morawieckim, ale - wbrew zapowiedziom - bez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odbyły się w poniedziałek, 3.06. w legendarnej sali BHP gdańskiej stoczni, uroczystości związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Karolina Misztal
Z premierem RP Mateuszem Morawieckim, ale - wbrew zapowiedziom - bez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odbyły się w poniedziałek, 3.06. w legendarnej sali BHP gdańskiej stoczni, uroczystości związane z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Organizatorem wydarzenia była Solidarność, a cykl przemówień, które poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku Poległych Stoczniowców, otworzył przewodniczący „S”, Piotr Duda.

Czytaj także

Związkowiec podkreślił, że to zaszczyt powitać ich w „polskim mieście Gdańsk”. Zwrócił też uwagę, że w tym mieście „ostatnimi czasy dzieją się gorszące sceny” i przypomniał o zniszczeniu pomnika Jana Pawła II.

W Sali BHP odbyła się gala wręczenia tytułu Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność” ks. prałatowi Ludwikowi Kowalskiemu, proboszczowi Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku. Duchowny dziękując za wyróżnienie podkreślił m.in. pamięć o duchownych, którzy za wierność Polsce i „Solidarności” byli prześladowani.

Czytaj także

W trakcie kolejnych wystąpień na scenie gdańskiej sali BHP pojawił się m.in. minister Paweł Mucha, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy.

- Pamiętne słowa w Warszawie obudziły w nas ducha wolności i stały się impulsem do działania, którego owocem stał się ruch Solidarności, a w efekcie upadek komunizmu - napisał prezydent.

Zobacz także: Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Wystawa "Drużyna Lecha" na ul. Długiej. Kolekcja plakatów wyborczych

Do zebranych przemawiał także abp. Sławoj Leszek Głódź oraz premier RP Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas swojego wystąpienia podkreślił m.in., że wydarzenie odbywa się w historycznym miejscu, gdzie rodziła się Solidarność.

- Ale zanim się narodziła, to kilka miesięcy wcześniej papież Jan Paweł II - Polak, obudził w nas solidarność. Jego dzieło i jego słowa stworzyły zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla pragnień wolności, niepodległości i demokracji - mówił premier. Wskazał też, że „dzisiaj możemy wszyscy czuć się spadkobiercami tamtych dni.

- Idziemy Ojcze Święty ścieżkami, które wytyczyłeś. Tak jak napisałeś w „Tryptyku Rzymskim”: „Ten, kto chce znaleźć drogę do źródła musi iść do góry, pod prąd” i my nie boimy się iść pod prąd - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Wspólna Flaga - Wspólna Polska. Patchworkowa flaga Polski zawiśnie nad Gdańskiem. Powstała podczas Święta Wolności i Solidarności

Kolejną częścią uroczystości była konferencja naukowa „Obudził w nas Solidarność. 40. Rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”.

Czytaj także

Po niej otworzono wystawę plenerową, której autorką jest Joanna Lewandowska z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, a która jest zatytułowana „Ojciec Święty z Solidarnością - Solidarność z Ojcem Świętym”.

Zobacz także: "Wolność" kocham i rozumiem. Plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej zagrała na Placu Zebrań Ludowych

Czytaj także

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie