Uroczystości pogrzebowe prezydenta Pawła Adamowicza. Szczegółowy plan wydarzeń 19.01.2019

wie
Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej
Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej Karolina Misztal
Nie zapalajmy zniczy wokół Bazyliki Mariackiej i w ścisłym centrum, a pieniądze na kwiaty i znicze ofiarujmy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – zaapelowali podczas konferencji prasowej urzędnicy, którzy opowiedzieli o planach uroczystości pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza. W czwartek odbyła się nadzwyczajna Rada Miasta. Trumna z ciałem prezydenta została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. W piątek kondukt żałobny przeszedł przez Śródmieście, a w sobotę odbędzie się pogrzeb w Bazylice Mariackiej.

- Przede wszystkim wielki apel o korzystanie z komunikacji publicznej zarówno w piątek jak i w sobotę, która w tych dniach jest bezpłatna. Bardzo wielu gdańszczan i gdańszczanek chce w uroczystościach uczestniczyć i dojazd samochodami będzie w wiele miejsc po prostu niemożliwy - mówiła na specjalnie zorganizowanym w czwartek briefingu pełniąca obowiązki prezydenta miasta, Aleksandra Dulkiewicz.

Opowiedziała też o planie uroczystości.

W czwartek na godz. 15 odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. O godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona została trumna z ciałem prezydenta Adamowicza. Mieszkańcy stoją w ogromnej kolejce, by pożegnać swojego prezydenta.

Zobacz, jak mieszkańcy żegnają prezydenta w Europejskim Centrum Solidarności

Kondukt żałobny

W piątek o godz. 17 sprzed ECS-u wyruszył kondukt pogrzebowy, który odprowadził trumnę do Bazyliki Mariackiej.

Czytaj więcej: Gdańsk żegna swojego prezydenta. Tysiące ludzi w kondukcie żałobnym i Bazylice Mariackiej [zdjęcia, wideo]

Kiedy trumna z ciałem prezydenta dotarła na miejsce, odbyła się uroczysta msza święta. Po niej nastąpiło czuwanie, które zakończyło się o północy.

W sobotę rano nie będzie możliwości wejścia do Bazyliki Mariackiej. Dla uczestników pogrzebu kościół będzie otwarty od godziny 10. Oprócz zaproszonych imiennie gości w pogrzebie uczestniczyć będą mogli mieszkańcy Gdańska, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca, nie wszyscy chętni.

Uroczystości pogrzebowe transmitowane będą transmitowane na telebimach.

Lokalizacje ekranów, na których transmitowane będą uroczystości pogrzebowe:

- Targ Węglowy
- ul. Długa i Długi Targ (5 ekranów)
- Park Świętopełka
- Wyspa Ołowianka

- Ul. Świętego Ducha, Grobla I, Szeroka to będą tylko „drogi życia” przeznaczone tylko do wyjazdu karetek. Będą na nich wydzielone ciągi piesze. Dojście do ulic: Długa, Długi Targ będzie tylko od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej. Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy bo to będzie tylko droga wyjścia dla osób, które będą opuszczać ulicę Długą – zaznaczyła Magdalena Skorupka-Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Bardzo ważny komunikat: prosimy byście państwo nie przynosili do tych stref zniczy, nie zapalali ich ze względów oczywistych – ze względów bezpieczeństwa – dodała.

Zgodnie z wolą rodziny tragicznie zmarłego prezydenta, urzędnicy zaapelowali również by zamiast kupna kwiatów czy zniczy pieniądze przeznaczyć na wsparcie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich na prośbę pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz zgodził się na uruchomienie w sobotę, 19 stycznia o godz. 12.00 syren alarmowych na terenie miasta dla upamiętnienia tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza - program uroczystości 19.01.2019

Od godziny 6.00 został wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Zakaz dotyczy także możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy oraz na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej.

Ulice Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanową tzw. drogę życia czyli główną trasę dojazdową i ewakuacyjną. Dlatego też na ulicach tych obowiązuje bezwzględny zakaz zatrzymywania się. W rejonie wymienionych wyżej ulic wprowadzone zostały ograniczenia w ruchu pieszym. Wejście w ten obszar jest możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje.

Bazylika Mariacka zostanie otwarta o godz. 10.00.

Msza rozpoczyna się o godzinie 12.00.

Od godz. 12.00 przez około minutę włączone będą syreny alarmowe.

Uwaga! W sobotę na terenie Głównego Miasta obowiązuje całkowity zakaz używania dronów. Agencja Żeglugi zamknęła przestrzeń powietrzną nad Głównym Miastem do wysokości 550 m.

Osiem telebimów plus ERGO ARENA

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w Bazylice Mariackiej, dla wszystkich gdańszczan, którzy nie dostaną się do kościoła, a chcieliby wspólnie uczestniczyć w ceremonii, będzie przeprowadzona transmisja z uroczystości. Nabożeństwo pogrzebowe będzie transmitowane na specjalnych ekranach ustawianych w kilku miejscach na terenie Głównego Miasta.

Ekrany zainstalowane będą

  • na Długiej i Długim Targu (łącznie 5 ekranów),
  • Targu Węglowym,
  • Placu Świętopełka oraz
  • na Wyspie Ołowianka.
  • Dodatkowo będzie możliwość uczestniczenia w ceremonii za pośrednictwem transmisji wyświetlanej na ekranach zainstalowanych w ERGO ARENIE. Hala zostanie otwarta o godz. 10.00, wejście przez bramę A1.

Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.
ERGO ARENA: Bez ograniczeń w zakresie dojścia. Otwarte będą parkingi przy hali, będzie również możliwość parkowania wzdłuż ulicy Łokietka.

Wsparcie i pomoc psychologiczna

Podczas pogrzebu potrzebujący będą mieli zapewnioną profesjonalną pomoc psychologiczną. Będzie ona udzielana w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.

W pobliżu Bazyliki Mariackiej wsparcia udzielać będą również pracownicy socjalni, ubrani w pomarańczowe kamizelki, z plakietkami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W razie potrzeby np. odprowadzą do psychologa, wyprowadzą z tłumu itd.

- Nie wstydźmy się swojej słabości, emocji wywołanych tragedią, nie udawajmy silnych w tak trudnym momencie – mówi Piotr Kowalczuk. Zachęca osoby uczestniczące w sobotniej uroczystości pogrzebowej do korzystania z pomocy specjalistów MOPR.

W sobotę, w godzinach od 10.00 do 16.00 w budynku Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 do dyspozycji potrzebujących będzie sześciu psychologów MOPR. Z pomocy można skorzystać bezpośrednio lub telefonicznie, pod numerem: 58 347 82 82.

W budynku IKM zorganizowany będzie również punkt medyczny.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy w trakcie uroczystości, prosimy o zgłaszanie się do komisariatu policji na ulicy Piwnej. Przyprowadzanie tu będą dzieci, które zgubią się podczas uroczystości.

Organizacja ruchu:

  • Ulica św. Ducha, Grobla I, Szeroka – zostały wyznaczone jako droga życia i przejazd dla karetek, więc będą na nich wydzielone ciągi piesze, tylko którymi będzie można się poruszać.
  • Dojście do ulic Długa i Długi Targ będzie od ulicy Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej.
  • Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ.
  • Brak możliwości wnoszenia zniczy do stref.
  • Na terenie stref będą również ustawione przenośne toalety.

Bezpłatne przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego. Zasada ta obowiązuje w dniach od piątku 18.01.2019 godz. 00:00 do soboty, 19.01.2019 godz. 23:59.

- Spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy na obszarze całego miasta, w szczególności Śródmieścia. Prosimy nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne. Bardzo prosimy o korzystanie z komunikacji miejskiej - apelują władze miejskie!

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

Bezpłatna komunikacja w piątek i sobotę w związku z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Pawła Adamowicza

Prośba o nieprzynoszenie zniczy i wieńców!

Władze miasta proszą o nieprzynoszenie na uroczystości wieńców ani zniczy: - Nie będzie możliwości wejścia ze zniczami do miejsc, w których będą ustawione ekrany. Osoby, które zdecydują się na przyjście do miejsc oglądalności ze zniczami, będą proszone o pozostawienie ich u służb porządkowych. Zdeponowane znicze po zakończeniu uroczystości będą przeniesione, ustawiane i zapalone w ustalonym miejscu miejscu. Najprawdopodobniej będzie to Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy.

Paweł Adamowicz - takim Go zapamiętamy!

Żałoba w Gdańsku i w całym województwie

- Od dziś, aż do dnia pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w naszym mieście ogłoszona zostaje żałoba. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy - poinformowała we wtorek rano, rzeczniczka prezydenta, Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Żałobę dla całego Pomorza ogłosił także wojewoda pomorski Dariusz Drelich:

Wideo