MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości i imprezy z okazji święta 15 sierpnia 2020 - sprawdź co, gdzie, kiedy

Oprac. Anna Kowalska
Piotr Hukało / Archiwum Polska Press
Bitwa Warszawska z 15 sierpnia 1920 roku zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą była przełomowym momentem na kartach historii Polski. To ona zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Z tej okazji w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W tym roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Kościół rzymskokatolicki obchodzi także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Gdańsk

Tradycyjnie, obchody Święta Wojska Polskiego, zorganizuje w Gdańsku, w wigilię rocznicy tego wydarzenia, Komenda Garnizonu Gdańsk. Podobnie jak w latach poprzednich odbędą się one przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Najpierw, 14 sierpnia o godz. 9, odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Parafii Garnizonowej we Wrzeszczu, przy ul. Sobótki 20. Następnie, ok. godz. 10.30, uczestnicy przejdą pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, który znajduje się na Placu Marszałka J. Piłsudskiego, by złożyć wieńce. Z uwagi na sytuację epidemiczną uroczystości odbędą się w obowiązującym reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczbą gości.

Okrągła rocznica tzw. Cudu nad Wisłą zostanie upamiętniona przez Muzeum II Wojny Światowej, które z tej okazji organizuje koncert. W sali konferencyjnej wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą maestro Jana Łukaszewskiego. Na scenie zabrzmią, uważana za pierwszy polski hymn państwowy „Bogurodzica”, pieśni Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego, a także kompozycje Krzesimira Dębskiego czy Krzysztofa Pendereckiego. Ponadto publiczność wysłucha znanych melodii żołnierskich pieśni legionowych w brawurowym opracowaniu Ireneusza Łukaszewskiego na chór a capella, takich jak „Wojenko, wojenko” oraz „O mój rozmarynie”. Początek wydarzenia 15 sierpnia, o godz. 18. Wstęp wolny po pobraniu bezpłatnego biletu.

Gdynia

W nierozerwalnie związanej z morzem Gdyni, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną. Jej historia jest ważną częścią gdyńskiej tożsamości. W Gdyni znajdują się: uczelnie, muzeum, port wojenny i instytucje, których istnienie jest nierozerwalnie związane z tą formacją wojskową.

Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego na okrętach Marynarki Wojennej zostanie podniesiona wielka gala banderowa. O godz. 8.30 planowane jest złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. O godz. 9.30 w Kościele Garnizonowym MW zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego przy Nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP ,,Błyskawica" odbędzie się o godz. 12.00. Wezmą w nim udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Gdyni. Przewidziano też atrakcje dla mieszkańców i turystów, by uczcić ten dzień.

Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej będzie bezpłatny. W godz. 12.00-15.00 muzealnicy zaprezentują autobus sztabowy Star 660 M2 z 1969 r. Dla smakoszy nie zabraknie prawdziwej wojskowej grochówki, a pasjonaci historii wojskowości będą mogli spotkać się z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych. Okręt muzeum "Błyskawica" nie będzie dostępny dla zwiedzających.

Powiat pucki

W Helu tradycyjnie świętowane będzie Święto Wojska Polskiego. Wszystko rozpocznie się mszą o godz. 11 w kościele, potem uroczystości pod pomnikiem (godz. 12.15) - tu całość okrasi Kompania Honorowa 43. BSAP FOW. Rozrywkowa część wieczorem na scenie Bulwaru Nadmorskiego, gdzie usłyszymy koncert coverów rockowych z lat 80. i 90. w wykonaniu kapeli G.A.S.P. (godz. 19, wstęp wolny).

W Pucku skromnie - w piątek w samo południe zostaną złożone wiązanki, by tak upamiętnić bohaterów cudu nad Wisłą. Chętni spotkają się pod pomnikiem gen. Józefa Hallera w porcie rybackim.

Powiat wejherowski

Co roku Potańcówka Miejska w Wejherowie przyciąga wielu zainteresowanych. W tym roku ze względu na sytuację związaną z koronawirusem niemożliwe było zorganizowanie jej w standardowej formie, Wejherowskie Centrum Kultury przygotowało jednak wiele nawiązujących do niej atrakcji.

- Chcąc jednak kontynuować tradycję organizowania tego przedsięwzięcia, opracowaliśmy szereg działań pn. „Retro Wejherowo – Potańcówka Miejska – inaczej”, które możliwe są do realizacji w specyficznych warunkach pandemii i związanych z nimi ograniczeniami – informuje Urząd Miejski w Wejherowie. W ramach Retro Wejherowa przygotowane zostały m.in. konkursy z nagrodami oraz atrakcje w przestrzeni miejskiej.
Jak co roku – warto przygotować stroje inspirowane okresem międzywojnia, a gdy usłyszycie gdzieś muzykę, to dajcie się ponieść dźwiękom i pozwólcie nogom choć potupać w ich rytm podkreśla wejherowski magistrat. - 15 sierpnia zachęcamy wszystkich do spacerów po Wejherowie w retro kostiumach. Wyjdźmy na ulice w wyjątkowych strojach i pozwólmy innym wczuć się w klimat dwudziestolecia międzywojennego – zachęca UM w Wejherowie.

W sobotę, 15 sierpnia na Skwerze Reginy Osowickiej posłuchać będzie można opowieści z okresu międzywojnia. W foyer Filharmonii Kaszubskiej zobaczyć będzie można wystawę nakryć głowy stylizowanych latami 20. 30. XX wieku. Tam również obejrzeć można wystawę zabytkowych pocztówek i wizytówek.

[b]Powiat starogardzki

W Starogardzie Gd. zaplanowane obchody kościelno-wojskowe. O 13:15 delegacje zbierają się pod kościołem św. Wojciecha. Odśpiewanie hymnu, apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich i 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. O 14:00 msza.

Powiat kwidzyński

W powiecie kwidzyńskim zrezygnowano z uroczystego świętowania 15 sierpnia. W kościołach odprawiane będą msze św. jak w każdą niedzielę. Nie odbędzie się także rokroczny festyn organizowany wspólnie przez Kwidzyńskie Centrum Kultury i Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie w nadwiślańskim Korzeniewie.
GOK organizuje jednak spływ kajakowy „Kajakiem po Wiśle", w którym uczestnicy w 100 minut mają pokonać odcinek Wisły między Korzeniewem a Janowem. To symboliczne nawiązanie do przypadającej setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz setnej rocznicy Plebiscytu na Powiślu. Przed spływem w kaplicy w Korzeniewie odprawiona zostanie także Msza św.

Powiat gdański

15 sierpnia w Przywidzu uroczystości związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. O godz. 10 msza święta za Ojczyznę w kościele pw. M.B. Królowej Różańca Świętego. Po mszy występ chóru Discantus. Od godziny 12 zabawy i atrakcje z dawnych dla całych rodzin na Bulwarze Zespołu Czerwone Gitary m.in. Retro budka foto, Retro plac zabaw.

Powiat bytowski

Gmina Bytów, Mądrzechowo, boisko sportowe przy ulicy Sportowców, godz. 16.00 - patriotyczny bieg organizowany z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dystans wynosi 1920 m – trasa jest terenami leśnymi w pobliżu boiska. Organizatorzy ustalają limit uczestników 50 zawodników.

Bytów, kościół pw. św. Katarzyny w Bytowie, godz. 9.30 – uroczysta msza św. z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. O godz. 10.30 delegacja zarządu komitetu Prawa i Sprawiedliwości złoży kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II w Bytowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Po co są strefy czystego transportu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki