Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste palenie pierwszych blach czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II w Remontowa Shipbuilding. ZDJĘCIA

Jacek Klein
Jacek Klein
Uroczyste palenie pierwszych blach czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II w Remontowa Shipbuilding
Uroczyste palenie pierwszych blach czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II w Remontowa Shipbuilding Przemysław Świderski
W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding SA odbyło się cięcie pierwszych blach do budowy czwartego z serii niszczyciela min typu Kormoran II. Wydarzenie to oznacza początek stoczniowego procesu budowy jednostki. Okręt będzie nosił nazwę Jaskółka.

W czerwcu ub. roku wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na trzy kolejne niszczyciele min typu Kormoran II. Remontowa Shipbuilding jest, tak jak wcześniej, liderem konsorcjum budującego, do którego należą także PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA.

Uroczyste cięcie blach do budowy kolejnego niszczyciela min odbyło się w gdańskiej stoczni

Kormorany będą także zabezpieczać misje okrętów obrony wybrzeża, powstających w ramach programu o kryptonimie „Miecznik”, eliminując zagrożenia minowe na torach wodnych i akwenach ich działania. Okręty te buduje konsorcjum PGZ-Miecznik, utworzone w ubiegłym roku, w którego składzie jest także Remontowa Shipbuilding.

Okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Jak ważny jest to rodzaj zadań wykazała wojna na Ukrainie, gdzie wolno dryfujące miny, które dotarły m.in. na wody tureckie i rumuńskie, sparaliżowały żeglugę handlową na dużej części Morza Czarnego.

Czytaj także: ORP „Mewa” rozpoczyna służbę w Marynarce Wojennej RP! To jeden z najnowocześniejszych niszczycieli min!

Jednostki KORMORAN II należą do najnowocześniejszych tego typu okrętów na świecie – zaprojektowane i zbudowane przez polskie podmioty, przy bardzo dużym udziale polskich poddostawców i kooperantów. Wyposażone są m.in. w system obrony przeciwminowej Morświn i Głuptak.

Systemy opracowało Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności, które jest ogólnouczelnianym, interdyscyplinarnym centrum badawczo-rozwojowym, którego celem jest koordynowanie i nadzorowanie działalności badawczej, produkcyjnej, usługowej i handlowej w zakresie technologii bezpieczeństwa i obronności oraz wytwarzania i obrotu wyrobami i technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie zgodnym z zapisami uzyskanej koncesji. Centrum Technologii Bezpieczeństwa i Obronności kontynuuje działalność prowadzoną dotychczas przez Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, przejmując jej prawa i obowiązki.
W system Morświn wyposażono jedynie prototypowy ORP Kormoran.

Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje trzema niszczycielami min ORP Kormoran. Pierwsza jednostka została opracowana w ramach umowy podpisanej w 2013 roku i dostarczona polskim siłom morskim w roku 2017. W ub. roku do służby trafiły dwa kolejne, seryjne okręty, zamówione w 2017 roku, a mianowicie ORP Albatros oraz ORP Mewa.

Projekt okrętu, wykonany przez należące do REMONTOWA HOLDING biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting, zapewnia mu bardzo niską sygnaturę pól fizycznych i wysokie parametry manewrowe. Podobnie jak prototyp, jednostki seryjne posiadać będą kadłub ze stali amagnetycznej.

Główne parametry okrętu typu Kormoran II:

  • · wyporność: do 850 t
  • · długość całkowita 58,50 m
  • · szerokość maks. 10,30 m
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki