Uroczyste otwarcie budynku Instytutu Biotechnologii [ZDJĘCIA]

Monika Jankowska
Udostępnij:
Nowy gmach powstał na terenie Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie. Uczelnia chwali się, że jest on jednym z najnowocześniejszych budynków naukowo-dydaktycznych w Polsce.

Budynek o powierzchni użytkowej 7868,18 m kw obejmuje łącznie 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego powstał na potrzeby Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W czwartek rektor UG Bernard Lammek rektor elekt UG Jerzy Gwizdała, rektor GUMed, Janusz Moryś i dziekan wydziału Igor Konieczny przecięli wstęgę, dokonując uroczystego otwarcia budynku.

Otwieramy nowy budynek, które daje zupełnie nowe perspektywy przed wydziałem, który i tak już wspaniale pracuje, a w nowym budynku będzie pracował jeszcze lepiej – taką wszyscy mamy pewność i nadzieję – powiedział rektor UG, Bernard Lammek.

Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dodał: - Wydział jest dumą obu uczelni i namacalnym przykładem wspólnej pracy między uczelniami. To nie jest tylko wspólny kierunek, to jest wspólna praca grup badawczych, wspólne wykonywanie projektów. Chciałbym życzyć, abyście nadal mieli siłę i cierpliwość by zdobywać środki i osiągać wyniki, które służą całemu społeczeństwu. Dzięki temu, że nauczyliście nas technologii, jesteśmy w stanie wprowadzać nowe metody lecznicze z korzyścią dla naszych pacjentów. Takich sukcesów życzę i myślę, że infrastruktura nowego budynku bardzo się do tego nadaje.

Dumy z nowego budynku nie krył dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii, prof. Igor Konieczny. Opowiedział też o o poprzedniej lokalizacji w Gdańsku, przy ul. Kładki.

- Stwierdziliśmy, że mamy niedobór powierzchni, oddalenie od pozostałych jednostek uczelni, i przestarzałą infrastrukturę budynku. Biorąc pod uwagę, że świat idzie naprzód, trzeba było coś zrobić. Podjęto więc decyzję o finansowaniu powstania nowego budynku, w którego wnętrzu właśnie się znajdujemy.

Na koniec swojego przemówienia dziekan najpierw założył, a potem odwiesił na bok kask, tym samym pokazując, że prace budowlane już się zakończyły.

W nowym budynku Instytutu Biotechnologii znajdują się laboratoria specjalistyczne, m.in. bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe, pracownie do badań rozwojowych oraz nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów – są to m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 200 osób z możliwością podziału na dwa mniejsze, pomieszczenie dla kół studenckich, czytelnia i sala Rady Wydziału. W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów), z którego będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Budynek został podzielony na trzy funkcjonalne strefy: ogólnodostępną (część dydaktyczna, laboratoria dydaktyczne, część biurowa i socjalna), zamkniętą (laboratoria naukowo-badawcze, specjalistyczne, pomieszczenia pomocnicze, biura naukowe), oraz techniczną i socjalną.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 60,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie