Uroczyste obchody 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sopocie. W sobotę 8.06.2019 inauguracja Sopockiego Szlaku Papieskiego [zdjęcia]

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Uroczyste obchody rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sopocie rozpoczęły się w środę wieczorem (5.06.2019 r.) mszą św. Następnie odbył się przemarsz pod Krzyż Papieski, gdzie złożone zostały kwiaty Przemyslaw Swiderski
Uroczyste obchody 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w nadmorskim kurorcie potrwają aż do soboty. Tego dnia, po raz pierwszy, będzie można wybrać się na spacer Sopockim Szlakiem Papieskim, łączącym kilkanaście miejsc pamięci związanych z Janem Pawłem II. W piątek z kolei, w kościele św. Jerzego zaplanowano Koncert Papieski.

Uroczyste obchody okrągłej rocznicy wizyty Jana Pawła II w Sopocie rozpoczęły się w środę wieczorem (5.06.2019 r.) mszą św. w Kościele Św. Michała Archanioła. Następnie odbył się wspólny przemarsz pod Krzyż Papieski, gdzie złożone zostały kwiaty.

Najważniejszym punktem uroczystości związanych z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Sopocie będzie dopiero jednak sobotnia (8.06.2019 r.) inauguracja Sopockiego Szlaku Papieskiego.

Inauguracja Sopockiego Szlaku Papieskiego. Sobota 8.06.2019

- Zamierzeniem szlaku jest wędrówka po mieście i zaprezentowanie pamiątek związanych ze św. Janem Pawłem II - tych, które stały się dobrem wspólnym - wyjaśniają inicjatorzy Sopockiego Szlaku Papieskiego. - Ważne, by przekaz dziejów - przez kolejne pokolenia - chronił autentyczność tych miejsc i nadal był źródłem pięknych inspiracji – dodają.

Trasa Sopockiego Szlaku Papieskiego biegnie przez dziewiętnaście miejsc związanych z Janem Pawłem II. Wśród nich wymienić warto m.in. Dom Hospicyjny im. św. Józefa, któremu papież Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa, symboliczną kapliczkę, zlokalizowaną na terenie Hipodromu, upamiętniającą spotkanie pielgrzymów z Ojcem Świętym w 1999 roku, Ogród Papieski przy ul. Polnej, gdzie wznosi się wierna kopia rzeźby z centralnej części ołtarza papieskiego (krzyża) czy Kościół pw. św. Michała Archanioła przy ul. 3 Maja, obok którego papież przejeżdżał swoim papamobile w 1999 roku.

Na mapie spacerowej znajdują się też liczne pomniki, tablice, granitowe kamienie, kapliczki, obrazy i relikwie, upamiętniające dwie wizyty Jana Pawła II w Sopocie - 10 czerwca 1987 roku i 5 czerwca 1999 roku.

Pierwszy, uroczysty spacer Sopockim Szlakiem Papieskim odbędzie się w najbliższą sobotę, 8 czerwca. Zbiórkę chętnych uczestników zaplanowano na godz. 10.30 przed Muzeum Sopotu.

Ok. godz. 13.30 nastąpi z kolei uroczyste posadzenie dębu papieskiego koło „Wielkiej Gwiazdy” - na skrzyżowaniu leśnych dróg spacerowych w Sopocie, na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Koncert Papieski w Kościele św. Jana

Choć inauguracja Sopockiego Szlaku Papieskiego to z pewnością najważniejszy punkt uroczystości związanych z okrągłą rocznicą wizyty Jana Pawła II w Sopocie, już w czwartek (6.06.2019 r.) uczniowie sopockich szkół podstawowych i średnich wzięli udział w grze miejskiej „Śladami Jana Pawła II”, natomiast w piątek (7.06.2019 r.), w Kościele św. Jerzego, o godz. 18.45 rozpocznie się uroczysty Koncert Papieski w wykonaniu Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

- W repertuarze znajdą się utwory w jakiś sposób związane z Janem Pawłem II. Z pewnością nie zabraknie jego ukochanej „Barki” - zapowiada Monika Górska z Wydziału Kultury i Sportu w sopockim magistracie.

Zobacz też: M. Morawiecki wspominał swój udział w pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie