Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste czepkowanie na GUMed. 16 lutego 2018 absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa ślubowali w auli im. prof. Olgierda Narkiewicza

Piotr Kallalas
Uroczyste czepkowanie absolwentów GUMed 2018
Uroczyste czepkowanie absolwentów GUMed 2018 GUMed
Uroczystość zaślubin i nałożenia specjalnego nakrycia głowy z czarnym paskiem to wielka tradycja, w której biorą udział absolwenci i absolwentki kierunków położnictwo i pielęgniarstwo. Łącznie nowy etap swojego życia rozpoczęło stu studentów gdańskiej uczelni medycznej.

W piątek, 16 lutego aula im. prof. Olgierda Narkiewicza w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym wypełniła się absolwentami pielęgniarstwa i położnictwa, którzy przybyli na uroczyste ślubowanie. Absolwenci, a właściwie w przeważającej większości absolwentki, po raz pierwszy założyły tradycyjne czepki z czarnym paskiem. Studia ukończyły łącznie 31 studentek ( i jeden student) położnictwa i 62 studentki pielęgniarstwa. Tutaj mężczyzn było nieco więcej - dyplom uzyskało bowiem 6 pielęgniarzy.

Uroczystość symbolicznie zakończyła ważny etap edukacji. Z pewnością nie oznacza to końca kształcenia, teraz przyszedł jednak czas na wyzwania zawodowe. Władze uniwersytetu wskazują na pozytywny trend. Obecnie w szpitalu pracuje wyjątkowo młoda kadra pielęgniarek.

- Wprowadziliśmy w UCK atrakcyjne ścieżki rozwoju zawodowego, zwłaszcza dla pielęgniarek i położnych. Umożliwiamy naszemu personelowi udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje i z takich form wsparcia korzysta wielu pracowników. Naszą chlubą jest to, że mamy najlepiej wykształcone pielęgniarki, które stale podnoszą i uzupełniają swoje kwalifikacje. Mamy zaskakująco niski wskaźnik jeśli chodzi o wiek pielęgniarek. Średnia ich wieku wynosi ok. 40 lat, zaś w skali kraju szacuje się, że jest o 10 lat wyższa. Jest to bardzo korzystna sytuacja, na którą bez wątpienia ma wpływ bliskość Uczelni i stały dopływ nowych absolwentów. - powiedział Jakub Kraszewski dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Oprócz władz uczelni na sali pojawili się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku Wojewódzkiego, a także osoby związane z pomorskimi organizacjami medycznymi, w tym opieką pielęgniarską i położniczą. Zarząd Województwa Pomorskiego reprezentował Paweł Orłowski. Obecność władz samorządowych podkreśliła wagę wydarzenie. Pielęgniarki i położne rozpoczynają bowiem aktywność na rynku pracy, a obecnie stale brakuje specjalistów w tej branży. Według danych z końca 2016 w Okręgowej Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku było zarejestrowanych przeszło 12 tys. pielęgniarek i ponad 1,5 tys. położnych.

Absolwenci kierunku mogą podjąć pracę w różnorodnych zakładach opieki zdrowotnej; od szpitali, przez domy opieki społecznej po ośrodki związane z medycyną paliatywną. Studia są prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu i mają charakter dwustopniowy. Gdański Uniwersytet Medyczny prowadzi nauczanie na wymienionych kierunkach zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym. Jeśli chodzi o studia dzienne to w ubiegłym roku o miejsce na położnictwie starało się około 7 osób, natomiast na pielęgniarstwo 3 osoby. Wkrótce rozpocznie się kolejny proces rekrutacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki