Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop tacierzyński 2019. 2 miesiące opieki nad dzieckiem dla ojców. Parlament Europejski zatwierdził przepisy. Urlop rodzicielski po nowemu

Sandra Janikowska
Urlop tacierzyński 2019. 2 miesiące opieki nad dzieckiem dla ojców. Parlament Europejski zatwierdził przepisy. Urlop rodzicielski po nowemu
Urlop tacierzyński 2019. 2 miesiące opieki nad dzieckiem dla ojców. Parlament Europejski zatwierdził przepisy. Urlop rodzicielski po nowemu pixaby.com
Urlop tacierzyński 2019 ma trwać 2 miesiące i będzie go mógł wziąć tylko ojciec. Parlament Europejski w czwartek, 4.04.2019 roku zatwierdził przepisy gwarantujące dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojców. Jeśli postanowi nie skorzystać z dwumiesięcznej opieki nad dzieckiem, to urlop przepadnie. Zmiany te mają pomóc matkom w sprawniejszym powrocie do pracy i zmobilizować ojców do czynnego uczestniczenia w życiu rodzinnym.

Propozycja dyrektywy Komisji Europejskiej w sprawie zachowania równowagi między życiem rodzinnym a zawodowym zakładała, że ojcowie będą mogli skorzystać z czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Oferta ta przewidywała, że w razie niewykorzystania czterech miesięcy wolnego, urlop ojcowski przepadnie. Warto wspomnieć, że możliwość przeniesienia niewykorzystanych miesięcy na kolejne dziecko, została wykluczona.

Urlop rodzicielski dla ojców. Głosowanie w Parlamencie Europejskim

W czwartek doszło do głosowania eurodeputowanych w Parlamencie Europejskim. Pierwotna propozycja została jednak nieco zmieniona. Projekt, za którym zagłosowała znaczna większość obradujących zakłada, że długośc urlopu, którego nie można będzie przenieść na drugiego rodzica, będzie wynosiła dwa miesiące. Dotyczy to ojców. Za przyjęciem dyrektywy było 490 europosłów i posłanek, przeciw było 82, a 42 osoby wstrzymały się od głosu. Warto przypomnieć, że w Polsce płatny urlop macierzyński wynosi łącznie rok i może być wykorzystany w całości przez matkę dziecka. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, obecnie zatwierdzona długość urlopu rodzicielskiego będzie musiała ulec zmianie, niewykluczone, że zwiększeniu.

Jedna z eurodeputowanych biorących udział w głosowaniu, Marie Arena (S&D) w ten sposób skomentowała treść i cel nowej dyrektywy:

Obserwowaliśmy, że gdy umożliwiało to prawo, wielu ojców oddawało swoje prawo do urlopu rodzicielskiego matkom. Dlatego zdecydowaliśmy, że dwóch miesięcy nie będzie można przekazać. Albo je weźmie, albo straci

Urlop tacierzyński 2019. Co zawiera projekt?

Dyrektywa zezwala na skorzystanie z urlopu rodzicielskiego do 8 roku życia dziecka. Kwestia płatności pozostaje w rękach państw członkowskich, które ustalą odpowiednią, miesięczną kwotę zasiłku.

W dyrektywie uwzględniono także prawo do co najmniej 10 dni roboczych płatnego urlopu ojcowskiego dla ojców (lub drugiego rodzica w przypadku związku jednopłciowego, gdy jest on uznawany przez prawo krajowe). Przysługuje ono ojcom od razu po narodzinach potomstwa. Wysokość zasiłku rodzicielskiego ma wynosić nie mniej niż kwota zasiłku chorobowego, dokładna kwota jeszcze nie jest znana.

Projekt ten przewiduje także, że państwa członkowskie będą zobowiązane do przyznania 5 dni w roku urlopu opiekuńczego dla osób zapewniających opiekę krewnemu lub bliskiej osobie ze względu na ciężki stan zdrowia lub upośledzenie związane z wiekiem. Ten sam zapis obowiązuje również niespokrewnione osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym co niepełnosprawna osoba.

Urlop rodzicielski 2019 dla ojców. Konflikt praca-dom

Jedna z polskich wysłanniczek w Parlamencie, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz o idei zapowiedzianych zmian wypowiedziała się pozytywnie. Zasugerowała, że ta inicjatywa była bardzo długo już wyczekiwana. Powiedziała także, że dzięki wprowadzonym zmianom rodzice będą mieli szansę na pogodzenie ich obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym. Dodała także:

Chcemy zmniejszyć konflikt praca-dom, zapobiec sytuacjom, w których jedno z rodziców - to zwykle są kobiety - aby realizować obowiązki rodzinne, musi zrezygnować ze swojego rozwoju zawodowego.

Niestety nie wszyscy eurodeputowani z naszego kraju powielają ten entuzjazm.

Urlop tacierzyński 2019. Co dalej?

Aby dyrektywa weszła w życie, konieczne jest poparcie wszystkich krajów członkowskich. Zostanie ona wcielona w obieg dwadzieścia dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie są zobowiązane dostosować się do przepisów w ciągu 3 lat. Najpóźniej w 2022 roku każdy ojciec będzie miał prawo skorzystania z dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego.

Zobacz także: **Urlop rodzicielski dłuższy o dwa miesiące?**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki