Uregulowanie najmu krótkoterminowego w końcu realne. Przykład Sopotu pokazuje, że skłonni do współpracy są nawet przeciwnicy polityczni

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przemysław świderski
Pojawia się szansa na zmiany w przepisach dotyczących najmu krótkoterminowego, a raczej na stworzenie uregulowań. Ministerstwo Rozwoju i Technologii podjęło działania zmierzające do nowelizacji ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. W konsultacjach na ten temat chcą brać udział władze Sopotu i nieprzychylni im społecznicy. Opozycja w radzie miasta też deklaruje poparcie.

Podczas Targów Regionów i Produktów Turystycznych Tour Salon w Poznaniu, odbyło się spotkanie branży hotelarskiej i samorządowców z Andrzejem Gutem-Mostowym, ministrem rozwoju i technologii oraz dyrektorem departamentu turystyki ministerstwa Dominikiem Borkiem, dotyczące założeń do regulacji w zakresie najmu krótkoterminowego. Obecnie ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych nie zawiera nawet definicji najmu krótkoterminowego. Spotkanie było sondażem przed właściwymi konsultacjami, zapowiadanym w najbliższym czasie.

Ministerialne propozycje to m. in. obowiązkowa rejestracja wszystkich świadczących usługi hotelarskie w ramach przygotowanym Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich. Każdy z obiektów będzie musiał też obowiązkowo posiadać regulamin porządkowy. Część kompetencji regulujących rynek noclegów zostałaby też przekazana gminom, które uchwałami samorządów mogłyby określać dodatkowe warunki najmu. Przewiduje się także wprowadzenie kar administracyjnych za używanie oznaczeń wprowadzających w błąd (jak np. hotelik, motelik) oraz kar dla podmiotów naruszających obowiązujące przepisy prawa w zakresie usług hotelarskich. Środki miałyby zasilić budżety gmin. Planowane jest również doprecyzowanie definicji najmu krótkoterminowego a w zasadzie jej stworzenie. Ustawa o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych obecnie jej nie zawiera.

Przedstawiciele gmin i branży przede wszystkim zwracali uwagę na konieczność podjęcia jak najszybszych konsultacji i wprowadzenia zmian przed kolejnym sezonem. Hotelarze, ale i operatorzy najmu krótkoterminowego, przypomnieli swoje postulaty zmian, by działający legalnie nie przegrywali z szarą strefą. To głosy wiceprezesa Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Krzysztofa Szadurskiego i Grzegorza Żurawskiego z Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego.

- Chciałbym podkreślić, że nie jestem za ograniczeniem najmu – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który uczestniczył w spotkaniu. - Sopot jest miastem turystycznym, w którym wpływy do budżetu z tego tytułu turystyki stanowią znaczny procent. Jednak żadne działania nie powinny odbywać się kosztem stałych mieszkańców.

Co ciekawe, problem jest tak poważny, że kończą się tu podziały na władzę i opozycję.

- Będziemy wspierać każdą inicjatywę, która miałaby wpłynąć na uregulowanie problemu najmu krótkoterminowego – mówi radny Paweł Petkowski z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa i członek komisji turystyki sopockiej rady miejskiej. - Stoimy po stronie mieszkańców ale dostrzegamy też potrzeby branży. Najważniejsze jest wyważenie równowagi między interesami stron.

Postulaty prezydenta Sopotu dotyczyły wzięcia pod uwagę również zmian w zakresie przepisów przeciwpożarowych oraz możliwości utraty wpisu do proponowanej ewidencji. Przyjrzeć należy się również wynajmowi prowadzonemu przez osoby fizyczne, które na chwilę obecną nie podlegają pod ustawowy wpis do ewidencji. Pojawiły się również głosy, dotyczące koncesji lub licencji.

- Najważniejsza jest według mnie kwestia odpowiedzialności właściciela mieszkania czy apartamentu oferowanego na wynajem za zachowanie gości – mówi Karnowski. - Właściciele mieszkań w chwili obecnej rzadko biorą taką odpowiedzialność na siebie, a samorządy nie mają możliwości interwencji w przypadkach nieprawidłowości zgłaszanych przez mieszkańców. Stąd jestem zwolennikiem wprowadzenia takiej formy koncesjonowania najmu krótkoterminowego, która pozwoli wyeliminować uciążliwości dla społeczności lokalnej.

- Koncesja jest rodzajem certyfikatu, daje bezpieczeństwo i mieszkańcom i świadczącemu usługi. Wydający koncesję bierze na siebie z kolei odpowiedzialność wobec obu stron. To może być dobre rozwiązanie – ocenia propozycję prezydenta radny Petkowski.

Nawet wyjątkowo krytyczni wobec działań sopockiej władzy aktywiści miejscy ze stowarzyszenia „Mieszkańcy dla Sopotu” zauważają pozytywne strony propozycji.

- W USA i w Niemczech jest tak, że jeżeli mieszkasz w budynku, w którym świadczysz usługę najmu krótkoterminowego, to możesz ją świadczyć. Ludzie się boją ograniczenia wynajmu pokojów letnikom. Taki wyjątek przydałby się i u nas, poparty właśnie koncesją – mówi Małgorzata Tarasiewicz, prezes MdS. Dodaje jednak, że koncesje nie są jedynym możliwym rozwiązaniem. Tarasiewicz, która przez wiele lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych Ameryki zna tamtejsze próby poradzenia sobie z problemem.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby administracyjne wyłączenie części miasta z możliwości świadczenia najmu krótkoterminowego, takie rozwiązanie powinno być w znowelizowanej ustawie. Podobnie jak w Nowym Jorku, czy Miami Beach, gdzie występuje ten sam problem z najmem krótkoterminowym, ograniczono to w taki sposób, że są pewne kwartały, które uznane są za kwartały mieszkalne i tam zabroniona jest taka forma najmu. W Sopocie mogłoby to dotyczyć starej, ponadstuletniej zabudowy, gdzie trudno spełnić normy przeciwpożarowe, co od lat podnosimy – mówi Tarasiewicz.

Prezes MdS zapowiada, że stowarzyszenie będzie chciało przyłączyć się do zapowiadanych konsultacji społecznych nowelizowanej ustawy. Sam Sopot o zmiany w zakresie najmu krótkotrwałego apeluje od kilku lat. Miasto w 2019 roku przygotowało propozycję nowelizacji ustawy, która poparta została przez Związek Miast Polskich oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie