Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętnienie ofiar II Wojny Światowej przez miasto Gdańsk. Przemówienia, złożenie kwiatów. Co działo się w Gdańsku? Zdjęcia

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Michał Karcz
Michał Karcz
Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na placu Obrońców Poczty Gdańskiej
Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na placu Obrońców Poczty Gdańskiej Jakub Steinborn
W czwartek, 1 września w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary II wojny światowej. Sprawdźcie, co zorganizowano z tej okazji.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na placu Obrońców Poczty Gdańskiej

Na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w 83. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej odbyły się uroczystości upamiętniające obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W programie wydarzenia znalazły się m.in. złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości, oficjalne przemówienia, Apel Pamięci, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp Pomnika Obrońców Poczty Polskiej, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę MOSG, poczęstunek z kuchni polowej. W tym miejscu odbyła się też msza święta w intencji poległych bohaterskich obrońców Poczty Polskiej.

Uroczysta msza św. na placu obrońców Poczty Polskiej
Uroczysta msza św. na placu obrońców Poczty Polskiej Jakub Steinborn

Gdańsk — debata oksfordzka

W ramach obchodów o godz. 14:00 zorganizowano debatę oksfordzką pt. „Dla młodzieży muzea stanowią bardzo ważny element edukacji kulturalnej, historycznej i obywatelskiej. Który kierunek lepiej wypełni to zobowiązanie? Narracyjne opowieści z wykorzystaniem zbiorów czy cyfrowe projekty w rozszerzonej rzeczywistości?".

Debata oksfordzka
Debata oksfordzka Jakub Steinborn

Gdańsk. Obchody bohaterskiej Obrony Poczty Polskiej w Muzeum II Wojny Światowej

Uroczystości odbyły się również m.in. w Muzeum II Wojny Światowej. Pojawił się na nich Minister Jan Jakub Kanthak.

Uroczystości przed dawną Victoriaschule w Gdańsku

W czwartek, 1 września o godz. 10:00. miało miejsce coroczne spotkanie przed dawną Victoriaschule. Znajduje się tam tablica upamiętniającą Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej. W spotkaniu brali udział potomkowie ofiar, przedstawiciele władz miasta, duchowieństwa oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy poprowadzonej przez ojców dominikanów. Podczas uroczystości głos zabrał mi.in. zastępca prezydent miasta Gdańska. Zaapelował do zgromadzonych, aby nigdy nie zapomnieli o pamięci ofiar. Wyraził również solidarność z Ukrainą. Głos zabrał też przedstawiciel rodzin, pan Jacek Lendzion — syn Leona Lendziona, jednej z pierwszych ofiar Victoriaschule.

Pan Jacek zaznaczył, jak ważne jest upamiętnienie ofiar. Stwierdził, że to przez pamięć możemy uniknąć sytuacji, w której taka historia mogłaby się powtórzyć. Dodał też, że nie spodziewał się, że dożyje czasów, w których wojna tak bardzo podobna do tej, w której zginał jego ojciec, może być tak blisko nas. Po wystąpieniach, zgromadzeni złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej - Gdańsk Westerplatte.

Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte: "Wzywamy cały świat,...

Harcmistrz Jan Ożdżyński

Jan Ożdżyński był pierwszą ofiarą II wojny światowej w Gdańsku, dziś jest patronem jednej z ulic miasta. Tablica upamiętniająca harcerza znajduję się na gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku, przy którym został zamordowany bohater.

Druh Ożdżyński był oficerem rezerwy, podporucznikiem Wojska Polskiego — mówił Zenon Kuligowski ze Związku Harcerstwa Polskiego. - W noc wybuchu II wojny światowej pełnił dyżur w biurze w tym budynku. Niemcy, wkraczając do budynku, aresztowali wszystkich znajdujących się tam Polaków, a druha Jana zastrzelili — dodał.

Wiceprezydent Piotr Grzelak podziękował harcerzom za ich służbę:

- Pamiętamy o Janie Ożdżyńskim i harcerzach dwudziestolecia międzywojennego, którzy w krytycznym momencie dali przykład patriotyzmu — mówił Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Wspominając harcerzy, trzeba odwołać się do wartości, które budowały i budują kręgosłup moralny harcerstwa: braterstwo, samodoskonalenie i służba. Braterstwo to budowanie mostów i szukanie porozumienia, samodoskonalenie to rozwój oparty o pokorę i szacunek wobec otaczającego nas świata. Z braterskim wsparciem dziesiątki harcerzy pełniło służbę, dziękuje wam, że odpowiedzieliście dobrem na zło, które spotkało harcmistrza Jana Ożdżyńskiego — dodał.

Po przemówieniach uroczyście wieńce złożyli: wiceprezydent Piotr Grzelak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dr Marek Szymaniak, Artur Chomicz z Instytutu Pamięci Narodowej i Kamila Błaszczyk z Rady Miasta Gdańska.

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na placu Obrońców Poczty Gdańskiej

Upamiętnienie ofiar II Wojny Światowej przez miasto Gdańsk. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki