Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Gdański uruchomił rekrutację na rok akademicki 2021/2022. W ofercie nowe kierunki studiów i specjalności

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. Błażej Zabłotny/ materiały prasowe UG
Uniwersytet Gdański uruchamia rekrutację na rok akademicki 2021/2022. Uczelnia oferuje kształcenie na 87 kierunkach studiów. W przyszłym roku akademickim czeka na studentów kilka nowości, m.in. Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne.

Nabór na Uniwersytet Gdański 2021/2022

1 czerwca 2021 ruszył nabór na studia na Uniwersytecie Gdańskim. Kryteria kwalifikacyjne ustalane są indywidualnie dla każdego kierunku – nie obowiązują wspólne zasady rekrutacji na całej uczelni.

- Jednak zgodnie z uchwałą senatu Uniwersytetu Gdańskiego z maja 2020 r., przyjęcie kandydatów na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich następuje na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego, którego elementami są: konkurs świadectw dojrzałości, egzamin wstępny/sprawdzian z wymowy bądź obydwie formy jednocześnie. W przypadku nowej matury brane są pod uwagę wyniki uzyskane z części pisemnej egzaminu, natomiast w przypadku nowej matury 2002 część zewnętrzna egzaminu – tłumaczy główne zasady rekrutacji Magdalena Nieczuja – Goniszewska z UG.

Oferta i nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim

Uniwersytet Gdański oferuje kształcenie na 87 kierunkach studiów w zakresie ponad 200 specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

Wśród nowości rekrutacyjnych w roku akademickim 2021/2022 znalazły się Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne (MISH-S) - studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz Quantum Information Technology - studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim (Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki).

- Międzydziedzinowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne oferują studentom nowy, wielodyscyplinarny sposób kształcenia. Studia na MISH-S przeznaczone są dla kandydatów o szerokich zainteresowaniach społecznych i humanistycznych, które trudno zaspokoić w ramach jednego tradycyjnego kierunku studiów – mówi Nieczuja – Goniszewska.

Przedstawicielka uczelni dodaje, że studenci MISH-S, wraz z opiekunem naukowym/tutorem, układają indywidualnie plan studiów. Sami wyznaczają swój wiodący kierunek, wybierając go z listy kierunków współpracujących z MISH-S. W trakcie nauki są zobowiązani do zrealizowania minimum programowego kierunku wiodącego, a dodatkowo co semestr muszą wybrać zajęcia z co najmniej dwóch różnych kierunków studiów sfederowanych z MISH-S (poza kierunkiem wiodącym). Absolwent MISH-S ma być znakomitym współpracownikiem we wszystkich instytucjach związanych z badaniem, tworzeniem i upowszechnianiem kultury, w jednostkach samorządu terytorialnego i rozmaitych organizacjach pozarządowych. Będzie mógł działać na obszarze nauki, w instytucjach artystycznych, ale też w biznesie, w mediach czy w dyplomacji.

Z kolei Quantum Information Technology to studia stacjonarne II stopnia (2-letnie dzienne) prowadzone w języku angielskim, o profilu ogólnoakademickim. Jak zapewnia UG, absolwent tego kierunku zdobędzie tytuł magistra, nabędzie wiedzę i umiejętności w zakresie teorii i zastosowań technologicznych aspektów teorii informacji kwantowej. Będzie mógł zostać zatrudniony przez instytucje naukowe zajmujące się teoretycznymi i praktycznymi aspektami informatyki kwantowej, firmy działające w obszarze IT, prowadzące działy R&D w zakresie implementacji technologii kwantowych.

Nowe specjalności na UG

Wśród nowości na UG należy też wymienić specjalności takie, jak: Business Informatics na kierunku Informatyka i Ekonometria, studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim (Wydział Zarządzania), specjalność Management na kierunku Zarządzanie, studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim (Wydział Zarządzania). Wśród nowych form i poziomów studiów wymienić należy Cultural Communication, studia stacjonarne drugiego stopnia prowadzone w języku angielskim (Wydział Filologiczny) oraz Produkcja form audiowizualnych, studia niestacjonarne pierwszego stopnia (Wydział Filologiczny).

Rekrutacja także na PG

Nabór na przyszły rok akademicki prowadzi już także Politechnika Gdańska. Tu rekrutacja rozpoczęła się w połowie maja. Od października 2021 uczelnia planuje uruchomienie nowego kierunku studiów pn. Projektowanie i budowa jachtów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki