Uniwersytet Gdański ma już 48 lat. We wtorek 20.03.2018 świętowano kolejną rocznicę powołania uczelni [zdjęcia]

Monika Jankowska
Święto Uniwersytetu Gdańskiego 2018, laureaci Nagrody Nauczyciel roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza za rok 2017, od lewej: prof. Ewa Bagińska z Wydziału Prawa i Administracji UG, prof. Stanisław Pogorzelski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG oraz dr inż. Krzysztof Żamojć z Wydziału Chemii UG. Nagrody wręczył Prof. Piotr Stepnowski Prorektor ds. Nauki UG (pierwszy z prawej).
Święto Uniwersytetu Gdańskiego 2018, laureaci Nagrody Nauczyciel roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza za rok 2017, od lewej: prof. Ewa Bagińska z Wydziału Prawa i Administracji UG, prof. Stanisław Pogorzelski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG oraz dr inż. Krzysztof Żamojć z Wydziału Chemii UG. Nagrody wręczył Prof. Piotr Stepnowski Prorektor ds. Nauki UG (pierwszy z prawej). Mateusz Ochocki/KFP
20 marca Uniwersytet Gdański tradycyjnie obchodzi swoje święto – w tym roku była to 48. rocznica powołania uczelni. We wtorek, w czasie uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Gdańskiego zwołanego z tej okazji nadane zostały odznaczenia państwowe, medale Uniwersytetu Gdańskiego oraz nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich UG.

Uroczystość, która odbyła się w Sali Teatralnej, w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego, poprowadził rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jerzy Gwizdała.

Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała przypomniał wyzwania, jakie stoją przed uczelniami w związku z przygotowywaną nową ustawą o szkolnictwie wyższym i zaznaczył, że Uniwersytet Gdański jest na nie przygotowany. – Zdając sobie sprawę ze specyfiki okresu, w jakim znajdują się wszystkie uczelnie publiczne, mogę jasno stwierdzić, że Uniwersytet Gdański jest przygotowany do sytuacji, kiedy nowa ustawa dotycząca szkolnictwa wyższego będzie wprowadzana w życie. Taka teza bierze się z głębokiego przekonania, że pracownicy naszej uczelni są gotowi na śmiałe podejmowanie nowych wyzwań, wśród których najważniejsze to umiędzynarodowienie, interdyscyplinarność, współpraca z samorządami i instytucjami samorządowymi oraz otoczeniem biznesowym, komercjalizacja i wdrażanie badań, federacja uczelni w zakresie nauki, badań, wspólnych projektów – podkreślił.

W 2020 roku Uniwersytet Gdański będzie obchodził jubileusz 50-lecia. Rektor UG już w czasie tegorocznego Święta UG zaprosił całą społeczność akademicką uczelni do włączenia się w te obchody.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego. Nagrody dla nauczycieli

Tradycyjnie w czasie Święta Uniwersytetu Gdańskiego zostały wręczone nagrody Nauczyciela Roku im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich UG. Tegoroczni laureaci to:

  • prof. Ewa Bagińska z Wydziału Prawa i Administracji,
  • prof. Stanisław Pogorzelski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz
  • dr inż. Krzysztof Żamojć z Wydziału Chemii.

Nagroda „Nauczyciel Roku” jest przyznawana każdego roku za szczególne osiągnięcia dydaktyczne. Wyróżnieni nagrodą nauczyciele akademiccy Uniwersytetu Gdańskiego łączą pasję naukową, dydaktyczną i organizacyjną, ciesząc się szczególną estymą wśród studentów.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego. Odznaczenia państwowe

Nadane zostały także odznaczenia państwowe – złote, srebrne i brązowe medale za długoletnią służbę oraz złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi.

W sposób szczególny wyróżniony został dr Zbigniew Szczurek, który z rąk Wicewojewody Pomorskiego Pana Mariusza Łuczyka odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Złotym medalem Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati za wkład w rozwój UG i współpracę z Uczelnią został odznaczony profesor Desmond Graham, wybitny angielski poeta i historyk literatury, profesor emeritus Uniwersytetu w Newcastle-upon-Tyne w Wielkiej Brytanii.

Święto Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienia dla studentów

Były także wyróżnienia dla studentów. Hanna Rymkiewicz, Marta Tłok, Maja Góral i Maciej Łaszcz z Wydziału Prawa i Administracji UG otrzymali nagrody za reprezentowanie Uniwersytetu Gdańskiego w jednym z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów dla studentów prawa z dziedziny międzynarodowego arbitrażu w sprawach gospodarczych – „International Commercial Arbitration Moot”.

Nagrody zostały przyznane przez współpracującą z Uniwersytetem Gdańskim na mocy podpisanej umowy Kancelarię Radców Prawnych i Adwokatów Głuchowski Siemiątkowski Zwara i Partnerzy. W imieniu kancelarii nagrody wręczył dr Marek Głuchowski.

Zobacz też: "Kolej na... Rozmowy na trasie PKM". Rektor Uniwersytetu Gdańskiego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Polihistor
?
Dodaj ogłoszenie