reklama

Uniwersytet czeka na studentów, których pasją będą Kaszuby

Monika Jankowska
Przemek Świderski
To już ostatni dzwonek dla tych, którzy chcieliby studiować etnofilologię kaszubską. Rekrutacja na ten kierunek potrwa tylko do czwartku.

Te studia mają ułatwić znalezienie pracy w szkole, w lokalnych mediach czy wydawnictwach. Wykładowcy podkreślają zaś, że to jedyny kierunek tego typu w całej Polsce. Dziś na etnofilologii kaszubskiej, bo o niej mowa, studiuje w sumie około 15 osób. Uniwersytet Gdański czeka na kolejnych studentów. Chętni mogą się zgłaszać jeszcze tylko do jutra.

Potrzebna jest zdana matura z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego, i - do wyboru - m.in. j. kaszubskiego, historii, WOS-u, biologii czy matematyki. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.

Czy przyszły student musi już umieć mówić po kaszubsku?

- Znajomość tego języka nie jest konieczna. Zajęcia organizujemy tak, żeby zadowoleni byli wszyscy - i ci, którzy już uczyli się kaszubskiego czy to w szkole, czy to w domu, i ci, którzy zaczynają od zera - mówi dr Justyna Pomierska, opiekunka etnofilologii. - Mam studentkę trzeciego roku, która przyjechała spod Kutna. Kiedy zaczynała naukę, nie wiedziała o Kaszubach zupełnie nic, a dziś jest jedną z najzdolniejszych słuchaczek.

Dr Pomierska dodaje też, że kadra uniwersytecka czeka na każdego, kto jest zainteresowany nie tylko j. kaszubskim, ale także sprawami mniejszości językowych w ogóle. Ale na etnofilologii żacy zgłębiają nie tylko język, lecz także kwestie związane z tradycją i kulturą regionu.

Czytaj też:Powstanie nowy kierunek studiów na GUMed

- Nasi studenci wybierają głównie specjalizację nauczycielską, choć pokazuję im, że istnieją także inne ścieżki rozwoju. Jednak proszę sobie wyobrazić, że aktualnie mam na swoim komputerze trzy maile z ogłoszeniami o pracę dla nauczycieli kaszubskiego - mówi dalej opiekunka etnofilologii.

Warto dodać, że etnofilologia kaszubska to stosunkowo nowy kierunek. Zaczęto go nauczać w 2013 r. Na początku lipca tego roku studentka Paulina Węsierska obroniła pierwszą pracę licencjacką na etnofilologii.

Nie jest to jedyny kierunek na Uniwersytecie Gdańskim, na który nabór jeszcze się nie zakończył. Do jutra można składać dokumenty na takie kierunki jak studia wschodnie, filologia polska i filologia klasyczna, a do pojutrza - na fizykę, fizykę medyczną czy bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną.

- Terminy rekrutacji są różne na poszczególne kierunki studiów, ważne, aby kandydaci sprawdzali czas aplikacji, po którym już nie można zrejestrować się na konkretny kierunek. Na większość kierunków stacjonarnych rekrutacja zostanie zamknięta do końca lipca, na studia niestacjonarne na końca września - informuje Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy UG.

Na zbliżający się rok akademicki Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie ponad 15,5 tys. osób. Uczelnia przygotowała też pięć nowych kierunków. To modelowanie matematyczne i analiza danych, akwakultura biznes i technologia, biologia medyczna, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz niestacjonarne European and International Business Law z wykładowym angielskim .

Popularne kierunki na UG

Znamy już wstępne dane tegorocznej rekrutacji, zarówno na studia stacjonarne I stopnia, jak i jednolite studia magisterskie. Uczelnia zaznacza jednak, że lista nie jest ostateczna, są bowiem kierunki, na które nabór ciągle trwa.

Najpopularniejsze kierunki na Uniwersytecie Gdańskim [RANKING]

monika.jankowska@polskapress.pl

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
ONrasa

To jest nienormalne, aby jedna nacja zawłaszczała tak wiele na Pomorzu. A region kociewia to pies? Dlaczego nie robi się kierunku dla kultury kociewskiej na UG? Ciągle Kaszubi i Kaszubi. Przyjezdny odnosi wrażenie, że tu nie mieszka nikt inny poza Kaszubami.

A
Antk

Zeby rozmawiać po kaszubsku nie potrzebne są studia.Kaszub nie skończy Uniwersytetu chyba że w Wejherowie czy innej wiosce.Widać że zainteresowanie tym kierunkiem jest ogromne już od kilku lat.Ilu jest kandydatów na jedno miejsce czy raczej jest to łapanka .Kiedy ten kierunek zostanie zlikwidowany bo od 4 lat studiuje na nim 15 osób czyli rocznie dostają sie 4 osoby,to elitarny kierunek.

Dodaj ogłoszenie