Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe zdobienia w oliwskiej archikatedrze odkryli konserwatorzy [ZDJĘCIA]

oprac. Marek Adamkowicz
Być może rysunek służył jako pomoc techniczna przy remoncie świątyni jaki wykonywali wówczas rzemieślnicy.
Być może rysunek służył jako pomoc techniczna przy remoncie świątyni jaki wykonywali wówczas rzemieślnicy. FOT. JOLANTA PABIŚ-PTAK
Dla laika to tylko kolorowe plamy. Dla konserwatorów - interesujące odkrycie. W czasie badań na obecność polichromii w oliwskiej bazylice archikatedralnej znaleziono rysunek fragmentu sklepienia świątyni. Ten pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku.

W świątyni niebawem mają rozpocząć się prace malarskie, które poprzedzają badania stratygraficzne na obecność polichromii.

– Pod względem polichromii wnętrze katedry jest po cystersku oszczędne – mówi Dariusz Chmielewski, pomorski wojewódzki konserwator zabytków. - Odkryty roboczy, schematyczny rysunek gwiaździstego sklepienia fragmentu nawy głównej katedry to prawdziwa gratka dla konserwatorów zabytków i historyków. Takie znaleziska nie zdarzają się często, możemy nawet powiedzieć, że to prawdziwy unikat.

Na wyryty na mokro rylcem w pobiale i wypełniony czerwienią żelazową rysunek natrafiono na wysokości okna ściany południowej pierwszego przęsła świątyni licząc od strony transeptu. Zdobienie ma wymiary ok 25 x 35 cm.

– W tym miejscu odkryliśmy jedną sekwencję sklepienia, niewykluczone, że w pobliżu wyryta jest także druga, to pozwolą stwierdzić dalsze badania – opowiada Jolanta Pabiś-Ptak, sprawująca nadzór konserwatorski w czasie prac w archikatedrze. – W czasie mojej pracy tylko raz udało mi się dokonać podobnego odkrycia. Podczas badań w kościele w Szydłowcu znaleźliśmy rysunek sklepienia w skali 1:1.

Dlaczego w jednej z najsłynniejszych gdańskich świątyń przed wiekami ktoś „drapał” po suficie? W XVI wieku pergamin był niezwykle drogi. Być może rysunek służył jako pomoc techniczna przy remoncie świątyni jaki wykonywali wówczas rzemieślnicy. Pamiątka po nich przetrwała przez kilka wieków. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się o dawnych dziejach katedry podczas obecnych badań? Wiadomo, że świątynię dwukrotnie malowano w XIX wieku. Jej wnętrze miało wówczas szary kolor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki