Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowe przemysłowe projekty rodem z Pomorza

Krzysztof Miśdzioł
Turystyczna barka rekreacyjna zaprojektowana przez Pawła Gełesza, wykładowcę Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP
Turystyczna barka rekreacyjna zaprojektowana przez Pawła Gełesza, wykładowcę Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP PMC Yachts
Paweł Gełesz nie może się doczekać, kiedy wejdzie na pokład okrętu patrolowego SAR 3000. Dwie takie jednostki, zbudowane w Stoczni Marynarki Wojennej, zostaną przekazane Morskiej Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej RP. Paweł Gełesz, wykładowca na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, w Pracowni Projektowania Architektury Okrętów, jest jednym z ojców projektu statku. Tworzył jego ogólną architekturę i podział przestrzenny pomieszczeń dla ludzi.

- Byłem tylko członkiem zespołu projektującego, ale z tej pracy jestem najbardziej dumny - przyznaje Paweł Gełesz. - Ta jednostka została zaprojektowana i zbudowana całkowicie od podstaw przez Polaków, jest "nasza" i unikatowa - to jeden z najnowocześniejszych dużych statków ratowniczych.
Teraz projektant czeka na okazję, aby popłynąć SAR 3500: - Emocje są niesamowite - przyznaje. - Wejdę na pokład nie tylko po to, aby "pogłaskać" jednostkę, ale sprawdzić, jak moje rozwiązania zostały zrealizowane w praktyce, bo przecież zdjęcia wszystkiego nie oddadzą.

Paweł Gełesz jest projektantem m.in. barki rekreacyjnej, wielozadaniowego statku do obsługi platform wiertniczych, jest współautorem projektu koncepcyjnego tramwaju wodnego. Choć, jak przyznaje, na swój kierunek studiów trafił przypadkowo, to jednak woda go pociąga - gdyby np. miał udać się do Szwecji, wybrałby drogę morską.

Swoich klientów Paweł Gełesz namawia do ochrony własności intelektualnej - projektów, wzorów nowych produktów.

- To nie tylko zabezpieczenie - mówi. - Zawsze powtarzam, że dla firmy to jest także inwestycja. Przecież przedmiotem handlu nie muszą być tylko produkty firmy, ale także posiadane przez nią prawa do zastrzeżonych wzorów.

Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku wzornictwo jest także Anna Hrecka. Jak przyznaje, plastyka interesowała ją od dzieciństwa.

- Pamiętam, że mając 3-4 lata, podczas malowania farbkami w Pałacu Młodzieży w Gdańsku na prawie gotową pracę wylądowały kleksy - wspomina 28-letnia mieszkanka Leźna. - Zasmuciłam się, że tak "pobrudzonej" pracy nikomu nie pokażę, ale pani prowadząca zajęcia zapytała, czy nie przerobiłabym plam np. na latające muszki. Pomysł mi się spodobał i przerobiłam kleksy w całą masę muszek, motyli i innych owadów. To drobne doświadczenie do dziś przypomina mi się, gdy podczas pracy nad projektem przychodzi mi zmierzyć się z zaskoczeniami, które niesie ze sobą tworzenie nowego produktu. Staram się widzieć możliwości także w tym, co na pierwszy rzut oka wydaje się błędne, niechciane.

Anna Hrecka zaprojektowała dla firmy NOTI fotel Comfee - zdobywcę prestiżowego wyróżnienia PRODECO 2007. Zdobyła też wyróżnienia w konkursach na opakowanie "Obsesja papieru" i "Young Packaging". Teraz kontynuuje studia w Niemczech, gdzie zaprojektowała m.in. oryginalną torebkę damską.
- Wzornictwo przemysłowe to dokładnie to, co łączy moje zainteresowania: twórcze myślenie, dbałość o estetykę i poszukiwaną przeze mnie praktyczność - mówi Anna Hrecka.

Comfee to mebel, który zainspirowany był eterycznym dmuchawcem.

- Fotel wypoczynkowy zaprojektowany przez Anię Hrecką zapewnia możliwość wybrania najdogodniejszej pozycji relaksu - zapewnia Agnieszka Małecka, specjalista ds. marketingu w firmie NOTI. - Wszystkie nasze kolekcje zastrzegamy pod względem wzorniczym. Ponadto do Urzędu Patentowego zgłaszamy unikatowe rozwiązania opracowane na potrzeby poszczególnych projektów przez naszych technologów. Jest to dla nas jedna z form obrony przed nieuczciwą konkurencją. Dodatkowo staramy się stosować innowacyjne i zaawansowane technologie, które utrudniają kopiowanie naszych mebli.

Patent na własność

Jak skutecznie chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa?
Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o znaczeniu własności intelektualnej w kształtowaniu konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Działania, realizowane w ramach projektu, obejmują: seminaria, warsztaty, konferencje.
W celu zwiększenia dostępu przedsiębiorców do rzetelnej i aktualnej informacji o ochronie własności intelektualnej przygotowany został poradnik z zakresu ochrony własności intelektualnej dla przedsiębiorców.

Od lutego br. trwa ogólnopolska kampania promocyjna pod hasłem: "Okazja czyni złodzieja. Chroń swoją własność intelektualną przy każdej okazji". Artykuły na temat ochrony własności intelektualnej ukazują się w prasie ogólnopolskiej oraz w internecie.

Szczegóły kampanii, informacje o wydarzeniach w projekcie oraz ciekawostki związane z tematem ochrony własności intelektualnej można również znaleźć na: www.facebook.com/patentnawlasnosc.
"Patent na własność - Jak skutecznie chronić własność intelektualną przedsiębiorstwa" jest ogólnopolskim projektem finansowanym z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013 w ramach Poddziałania 5.4.2 "Popularyzacja wiedzy w zakresie własności intelektualnej".
Projekt rozpoczął się 1 lipca 2010 roku i potrwa do 31 października 2011 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki