Unijne referendum w Wielkiej Brytanii. Skutki dla Polaków - co z walutami?

RedakcjaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
Nadszedł dzień zero. Brytyjczycy ruszyli do urn wyborczych, aby powiedzieć "tak" lub "nie" dalszemu członkostwu w Unii Europejskiej. Kciuki za pozostanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie trzyma cała Europa - w środę wieczorem europejskie zabytki rozbłysły brytyjskimi barwami. To trzecie ogólnokrajowe referendum w historii Wysp.

Napięcie sięgnęło zenitu, zakończyła się czteromiesięczna kampania obozów "Remain" (Pozostać) lub "Leave" (Opuścić). Lokale wyborcze otworzyły się o siódmej rano (ósmej czasu polskiego) i będą czynne do godziny 22 (23 naszego czasu). Do wzięcia udziału w referendum jest uprawnionych 46 499 537 osób - mieszkańców Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii Północnej, a także Gibraltaru - brytyjskiego terytorium zamorskiego na Półwyspie Iberyjskim. Brytyjskie władze mają nadzieję, że w głosowaniu nie przeszkodzi pogoda, która będzie w czwartek kapryśna - w Szkocji i Irlandii Płn. przewidziane są ulewne deszcze, a w nocy przez Londyn przeszły gwałtowne burze, który spowodowały podtopienia.

Brytyjczycy odpowiedzą dziś tylko na jedno pytanie: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?". Zwycięży ten obóz, który otrzyma ponad połowę wszystkich głosów. Po zamknięciu lokali wyborczych wszystkie urny z głosami, zapięczętowane i zabezpieczone, zostaną przetransportowane do specjalnych punktów, w których rozpocznie się liczenie. Jak szacuje BBC, potrwa ono całą noc. Komisja wyborcza przewiduje, że wyniki będą znane w piątek rano, a oficjalne wyniki zostaną ogłoszone w Manchester Town Hall. Rezultat unijnego referendum może być już jednak znany nawet wcześniej.

Za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej kciuki trzyma cała Wspólnota. W środę wieczorem na brytyjskie narodowe barwy podświetliły się charakterystyczne punkty i zabytki w wielu państwach członkowskich, m.in. Museum Quartier w Wiedniu, Urząd Miasta w Madrycie czy warszawski Pałac Kultury i Nauki. Z kolei Dawid - posąg autorstwa Michała Anioła we Florencji we Włoszech - dzierżył na ramieniu flagę Wielkiej Brytanii. O powiedzenie "nie" Brexitowi wcześniej apelował też szereg unijnych i światowych liderów, m.in. prezydent USA Barack Obama, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, a nawet premier Węgier Viktor Orban. Za pozostaniem w UE jest także szef brytyjskiego rzędu David Cameron.

To trzecie ogólnokrajowe referendum w historii Wielkiej Brytanii. W 1975 r. Brytyjczycy powiedzieli "tak" wstąpieniu do Wspólnoty Europejskiej, a w 2011 r. zdecydowali, że sposób wyboru deputowanych do Izby Gmin nie powinien ulec zmianie.

Materiał oryginalny: Unijne referendum w Wielkiej Brytanii. Skutki dla Polaków - co z walutami? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie