Unijne fundusze dla polskich portów

  Unijne fundusze dla polskich portów

  Jacek Sieński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wstępną listę indywidualnych projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zweryfikowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
  Jej wynikiem jest usunięcie jednego projektu i dodanie 21, wśród których jest rozbudowa portu morskiego w Darłowie, poprawa jego dostępności od strony lądu oraz zagospodarowanie rejonu nabrzeża Bułgarskiego w porcie gdyńskim.

  Projekty dotyczą inwestycji o strategicznym znaczeniu dla rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Mogą one być dofinansowane z funduszy Unii bez zgłaszania do udziału w konkursie.
  Celem weryfikacji projektów, która odbywa się co pół roku, jest sprawdzenie stanu przygotowań do ich realizacji, czyli skompletowania wymaganej dokumentacji, której brak powoduje skreślenie z listy indykatywnej.

  Na liście pozostaje projekt "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku - przebudowa falochronu wschodniego oraz przebudowa szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie". Podzielono go jednak na dwa oddzielne projekty. Są to: "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Etap I - przebudowa falochronu wschodniego" i "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku. Etap II - przebudowa szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie". Podział nastąpił ze względu na różnice w zaawansowaniu prac nad dokumentacją i możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie dla etapu I w drugim kwartale 2009 roku.

  Na wniosek ministra infrastruktury z listy indykatywnej sektora transportu PO IiŚ usunięto projekt rezerwowy "System łączności operacyjnej i śledzenia jednostek ratowniczych". Pokrywał się on z projektem z listy podstawowej Krajowy System Bezpieczeństwa Morskiego (KSBM). W uzgodnieniu z urzędami morskimi w Gdyni, Słupsku i Szczecinie podjęto decyzję, że Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni, będąca beneficjentem projektu, wycofa go, a system łączności zostanie wykonany w ramach KSBM.

  Zawinięcia wycieczkowców


  Liczba zawinięć statków wycieczkowych do portu gdańskiego

  Rok Liczba zawinięć
  2004 28
  2005 32
  2006 29
  2007 54
  2008 40 *

  * - zawinięcia planowane

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo