Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniezależnienie się od rosyjskich surowców. Bezpieczeństwo energetyczne Polski zależne od siły wiatru? Jak się unieżależnić energetycznie?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Jak energetycznie się uniezależnić od Rosji?
Jak energetycznie się uniezależnić od Rosji? materiały prasowe
Czy wojna na Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną w Europie? Wieloletnie uzależnienie się od surowców płynących z Rosji postawiło kraje Unii Europejskiej przed sporym wyzwaniem. Z jednej strony kilkudziesięcioletnie pozostawienie bezpieczeństwa energetycznego w rękach Władimira Putina, z drugiej zaś konflikt na wschodzie Europy i wymuszone poszukiwania rozwiązań, które jak pokazały ostatnie tygodnie nie są na rękę części przywódców państw członkowskich.

Jak uniezależnić się energetycznie od Rosji?

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej jest zdania, że także i w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja krajowej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji.

Budowa Baltic Pipe

Jednym z elementów takiej polityki jest budowa Baltic Pipe, a więc sieci gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę, których przepustowość ma wynieść 10 mld m³ gazu rocznie. Uruchomienie inwestycji planowane jest na 1 października 2022 roku.

Odnawialne źródła energii

Innym z proponowanych rozwiązań jest mocniejsze postawienie na odnawialne źródła energii. Zdaniem ekspertów szybsze odblokowanie rozwoju energetyki wiatrowej pozwoli na całkowite wykorzystanie potencjału drzemiącego w wietrze, a także pozwoli skorzystać z teoretycznie najtańszego i niezależnego źródła energii dla polskich domów i zakładów przemysłowych.

Farmy wiatrowe

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, rozwój farm wiatrowych powinien być dzisiaj polską racją stanu, gdyż wykorzystując wiatr jako źródło taniej energii Polska stanie się niezależna energetycznie, a co za tym idzie bezpieczna, a także odporna na wszelkie zagrożenia natury militarnej.

Dywersyfikacja w kontekście uniezależnienia się od rosyjskich surowców w Polsce trwa od wielu lat. Szukanie alternatywnych rozwiązań, budowa gazociągów, czy też ostatnie zapowiedzi inwestycji w atom pozwalają na nowo zdefiniować politykę energetyczną kraju.

Zmiana kierunki inwestycji energetycznej pośrednio związana jest również z forsowaną przez Unię Europejską polityką "Fit for 55", a więc zmierzania wszystkich państw członkowskich w stronę uzyskania neutralności klimatycznej oraz ograniczania źródeł emisji gazów cieplarnianych.

Statystyki dot. pochodzenia gazu, ropy i węgla w Polsce

Obecnie jak wynika ze statystyk w Polsce 80 procent zużywanego gazu pochodzi z importu, jeszcze większy wynik osiąga ropa, zaś węgiel spalany w Polsce w 1/5 pochodzi również z dostaw z innych krajów, w tym z Rosji, której udział w imporcie wynosi niemal 75 procent. Czy trwająca wojna na Ukrainie przyspieszy zmiany w kreowaniu polityki energetycznej tak Polski, jak i pozostałych państw Europy?

- W 2021 roku import węgla z Rosji do Polski wyniósł ponad 8 milionów ton - mówi Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Z takiej ilości paliwa można wytworzyć w polskich elektrowniach ponad 18 TWh energii elektrycznej. Błędem jest myślenie, że dywersyfikacja kierunków dostaw paliw kopalnych - spoza Rosji - jest wystarczająco dobrym rozwiązaniem – historia pokazuje, że dostęp do paliw kopalnych zawsze jest obarczony dużym ryzykiem politycznym.

Uniezależnienie od dostaw kopalnych surowców energetycznych i inwestycje w Odnawialne Źródła Energii

Zdaniem prezesa PSEW kluczowym zadaniem dla Polski będzie uniezależnienie się od dostaw kopalnych surowców energetycznych oraz inwestycja w OZE.

- Musimy uniezależnić się od dostaw kopalnych surowców energetycznych, szczególnie z zagranicy, bo tylko tak zwiększymy nasze bezpieczeństwo energetyczne - dodaje Janusz Gajowiecki. - Odpowiedzią na obecne wyzwania w tym względzie jest energetyka wiatrowa, która nie tylko zmniejsza krajowe zapotrzebowanie na import surowców energetycznych, ale również oferuje koszt wytworzenia elektryczności, który jest 3 – 3,5 krotnie niższy niż z paliw kopalnych. Ponadto, energetyka wiatrowa tworzona jako źródła rozproszone jest mniej podatna na zagrożenia fizyczne, a tym samym dużo bezpieczniejsza niż duże i scentralizowane źródła wytwórcze.

Energetyka wiatrowa

Jak jednak przyspieszyć zmiany w polityce energetycznej? Jak twierdzą eksperci najprostszą i najszybszą metodą odchodzenia od paliw kopalnych jest budowanie nowych mocy w odnawialnych źródłach energii. W tym celu powinno się również uprościć nazbyt skomplikowane obecnie procedury administracyjne, tak aby nowe moce mogły powstać w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy, a nie 4-5 lat, jak ma to miejsce w obecnym systemie regulacji prawnych dla energetyki wiatrowej. Takie inwestycje pozwolą dość szybko uniezależnić Polskę od surowców energetycznych z Rosji.

- Wojna na Ukrainie już na zawsze zmieniła ścieżkę rozwoju europejskiej transformacji energetycznej - dodaje Janusz Gajowiecki. - Widzimy obecnie jak krucha jest energetyka oparta o paliwa kopalne, które w większości importujemy. Dziś przyspieszenie transformacji i umożliwienie nowych inwestycji w OZE może okazać się nie tylko koniecznością wynikającą z ochrony klimatu, czy szansą dla gospodarek, ale przede wszystkim koniecznością z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego.

Co blokuje energetykę wiatrową?

Co jednak blokuje inwestycje w energetykę wiatrową? Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej obecnie główną barierą dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce nie jest akceptacja społeczna, finanse czy technologia. Jest nią niezrozumiały brak decyzji o odblokowaniu tego sektora poprzez liberalizację zasady 10H, która od 2016 roku wyklucza 99 proc. obszaru Polski z inwestycji wiatrowych. A co za tym idzie - pogłębia zależność Polski od importu paliw kopalnych, w tym tych z Rosji.

Inwestycja w OZE pozwoli także zwiększyć wpływy do budżetu i może przynieść szereg korzyści dla gospodarki. Jak wynika z raportu PSEW - nowe farmy wiatrowe przy najlepszym scenariuszu rozwoju mogą zagwarantować nawet do 133 miliardów złotych przyrostu PKB, do miliarda złotych dodatkowych wpływów do samorządów, a także ok. 80 miliardów złotych zamówień na produkty i usługi w łańcuchy dostaw. Rozwój farm wiatrowych w Polsce to według szacunków także nawet do blisko 100 tysięcy nowych miejsc pracy w perspektywie do 2030 roku.

Plan energetycznego uniezależnienia krajów Unii Europejskiej od Rosji

Jak informuje PSEW - Komisja Europejska przedstawiła realistyczny plan uniezależnienia krajów Unii Europejskiej od Rosji oraz dostarczanych przez nią surowców na długo przed 2030 rokiem. REPowerEU stawia m.in. na inwestycje w efektywność energetyczną oraz w nowe instalacje OZE. Do tego poza zniszczonym poczuciem bezpieczeństwa Europa od kilku miesięcy boryka się z problemem wzrostu cen energii i obniżeniem konkurencyjności przemysłu. Rozwój energetyki wiatrowej – ponad trzy razy tańszej energii niż ze źródeł konwencjonalnych jest odpowiedzią również na ten problem.

Czy polski rząd wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom rynku i wprowadzi regulacje, które zniosą szkodliwe dla inwestycji w farmy wiatrowe ograniczenia? W obliczu trwającej wojny na Ukrainie oraz planów inwestycyjnych związanych z m.in. budową farm wiatrowych na Bałtyku, których realizacji podjąć ma się PKN Orlen wydaje się, że zmiana regulacji prawnych powinna być jednym z kluczowych aspektów zadbania o poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki