Unia poszatkuje stocznie na spółki?

  Unia poszatkuje stocznie na spółki?

  Robert Kiewlicz, Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Trzecia" droga jest jedynym rozwiązaniem dla polskich stoczni, stojących na krawędzi upadłości? Do 30 listopada Komisja Europejska otrzyma od Ministerstwa Skarbu plan restrukturyzacji Stoczni Gdańsk. Dla stoczni w Gdyni i Szczecinie resort skarbu szykuje specjalną ustawę.
  Zakłada ona przeprowadzenie zmian w prawie i restrukturyzację, polegającą na sprzedaży stoczni bez długów.

  - Za trzy tygodnie plan zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej - zapowiada Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu.

  Plan zakłada przekazanie majątku Stoczni Gdynia i Szczecin innej spółce, która potem zostanie sprzedana inwestorowi. Pieniądze ze sprzedaży pokryją następnie zobowiązania obu zakładów. W ten sposób resort skarbu chce oddzielić majątek stoczni od ich długów.
  1,2 mld zł - tyle wynosi zadłużenie Stoczni Gdynia, m.in. wobec armatorów
  Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się ostro związkowcy z Gdyni.

  - Nie ma naszego zezwolenia na tworzenie spółki "wydmuszki" - mówi Jan Gumiński, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Gospodarki Morskiej w Stoczni Gdynia. - Wyprzedany zostanie cały majątek i co wtedy? Jaki inwestor kupi stocznię tylko dla stoczniowców?

  - Wszystko zależy od tego, jakie konkretne plany ma resort skarbu - dodaje Dariusz Adamski, przewodniczący Solidarności w Stoczni Gdynia.

  - Na pewno nie pozwolimy na poszatkowanie stoczni na małe spółki i rozprzedanie ich kolesiom. Prywatyzacja owszem, ale z zachowaniem charakteru produkcyjnego stoczni.

  Unijna komisarz ds. konkurencji Nellie Kroes oznajmiła, że w obecnym stanie nie widzi możliwości uniknięcia negatywnej decyzji w sprawie stoczni. Powód - plany przedstawione przez polski rząd 12 września br. nie przekonują komisji.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo